یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403| 21 April 2024
ایلام - ایرنا - کرونا از همان ۱۸ ماه قبل که وارد ایران شد روح و روان همه را به هم ریخت اما حالا ثبت مرگ های غریبانه، دردناک و خانوادگی در نخستین روزهای شهریور ۱۴۰۰، کام ایلامیان را تلخ تر از همیشه کرده است.

به گزارش ایرنا، ایلامیان این روزها شاهد مرگ های دردناکی کرونایی هستند که همه را در بهت و حیرت فرو برده است؛ از مادری که چشمانش هیچگاه به روی نوزاد تازه متولد شده اش باز نشد تا پدری که قامتش از داغ مرگ ۲ فرزندش به فاصله یک روز، خمیده شد.

اینکه کرونا روز به روز سرکش تر شده، جولان می دهد و برای همه روزهای سخت را ایجاد کرده است دیگر برایمان تازگی ندارد، ابتلاهای خانوادگی اگرچه در گذشته نیز وجود داشت اما اکنون با شیوع نوع جهش یافته دلتا سرعت و شدت بیشتری گرفته و همین روند، سرعت ابتلا و مرگ های خانوادگی و دردناک را در پیک پنجم کرونا افزایش داده است.

آمار مرگ هایی که اگرچه بر خلاف روزهای نخست ورود کرونا اکنون برایمان تا حدی عادی شده اما نحوه فوت همنوعان دل هر انسانی را به درد می آورد، مصداق آن روزهای نخست شهریورماه است که تلخ ترین و دردناک ترین مرگ های دوران کرونا از ابتدا تاکنون در این استان به ثبت رسیده است.

مرگ دو برادر در کمتر از یک روز

یکی از تلخ ترین مرگ های چند روز اخیر در ایلام فوت ۲ برادر در فاصله کمتر از یکروز و حدود ۱۸ساعت است، خانواده ای که چند نفر آنها شامل برادر، خواهر، مادر و نوه درگیر کرونا شده و پسر بزرگ و یکی از دختران این خانواده به علت درگیری بالای ریه در بیمارستان بستری می شوند.

پسر کوچکتر این خانواده با وجود ابتلا اما پیگیر کارهای درمانی و تهیه دارو برای خواهر و برادرش است، وی پس از اطلاع از وضعیت وخیم برادر،  بعد از ظهر روز پنجشنبه هفته گذشته دار فانی را دواع می گوید و در مراسم خاکسپاری وی به خانواده اطلاع می دهند که پسر بزرگشان نیز به علت درگیری بالای ریه جانش را از دست داده است.

دیدن اعلامیه فوت این ۲ برادر در کمتر از یک روز تمام استان را در شوکی عجیب فرو برد، خاکسپاری ۲ برادر در دو نوبت صبح و عصر روز جمعه انجام شد و در آرامگاه ابدی در کنار یکدیگر آرام گرفتند.

اینکه این خانواده بویژه مادر آنها با وجود ابتلا به کرونا با فوت دو فرزندش در کمتر از یکروز در چه حالی قرار دارد را هیچ قلمی نمی تواند بیان کند، اما تاسف بارتر از آن خواهر این ۲ برادر سفر کرده است که همچنان بدون اطلاع از فوت برادرانش در بیمارستان بستری است و به دعای مردم نیاز دارد.

نوزادی که آغوش گرم مادر را حس نکرد

حادثه تلخ دیگری که در روزهای اخیر رقم خورد فوت مادری است که پس از زایمان به علت ابتلا به کرونا از فرزندش دور نگه داشته شد، درگیری این مادر به کرونا آنقدر زیاد بود که به کما رفت و بعد از مرگ مغزی و در نهایت خونریزی مغزی شامگاه پنجشنبه گذشته چشم از دنیا فرو بست.

از این مصیبت سنگین نوزاد دخترش می ماند، بدون اینکه قطره ای از شیر مادر چشیده باشد و یا آغوش گرم او را حس کرده باشد، اگرچه این نوزاد این روزها فارغ از این غم سنگین گاهی خنده و گاهی گریه دارد اما این حادثه تلخ هم قلب مردم این دیار بویژه مادران را بسختی فشرد.

روایت ابتلای این مادر و ندیدن اولین فرزندش موجی از ناراحتی را بین مردم ایجاد و قلب های زیادی را جریحه دار کرد بطوریکه خبرگزاری ایرنا مرکز ایرنا اوایل هفته گذشته با انتشار گزارشی از وضعیت این مادر از عموم مردم خواست تا برای او دعا کنند.

فوت پدر و پسر در یک هفته

یکی دیگر از حوادث دردناک هفته گذشته فوت پدر و پسر اهل یکی از شهرستان های استان ایلام است، ابتلای خانوادگی آنها به کرونا و شدت ابتلا موجب شد، ابتدا پدر این خانواده چشم از دنیا ببندد و با فاصله چند روز پسر این خانواده نیز دار فانی را وداع بگوید.

تصویر خاکسپاری پسر به عنوان دومین قربانی کرونا از این خانواده در کنار پدرش و مادری که با کوله باری از غم خاک مزار همسر و فرزندش را بر روی سر می ریخت، دل هر بیننده ای را به درد آورد.

ثبت سومین فوت عضو یک فامیل در یک هفته

یکی دیگر از  وقایع تلخ روزهای اخیر فوت سومین عضو یک فامیل در یکی از شهرستان های حوزه جنوب استان ایلام است، خانواده ای که پس از ابتلای اعضایشان، ابتدا عروس و داماد فوت می شوند و در نهایت در روزهای پایانی هفته گذشته پسر این خانواده نیز بر اثر ابتلا جان خود را از دست می دهد.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایلام در طول هفته گذشته ۴۱ نفر از مردم این استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده و این تعداد خانواده عزادار شده اند اما روایت فوت این افراد تکان دهنده تر از فوت هایی بوده که تاکنون ثبت شده است.

ماجرا زمانی دردناک تر می شود که این خانواده ها در این روزهای بسیار سخت سخت و با وجود غم سنگین و مضاعف از دست دادن عزیزانشان به علت شرایط خاص ناشی از کرونا و با وجود نیاز به همدردی و حضور اقوام و دوستان، غریبانه و تنها به سوگ و عزا نشستند.

روند رشد ابتلاها و مرگ های خانوادگی، هشداری است که این روزها مسئولان بر آن تاکید دارند اما این در حالی است که با وجود افزایش آمار ابتلا، بستری و فوتی، ساده انگاری و عادی انگاری مردم نسبت به کرونا روز به روز بیشتر شده و به گفته استاندار ایلام نرخ رعایت پروتکل ها به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

رعایت شیوه نامه های بهداشتی کرونا در ایلام زیر ۴۰ درصد است

استاندار ایلام گفت: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و استفاده از ماسک در استان از ۸۰ درصد به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است.

به گفته محمد نوذری، مهمترین ابزار مهار کرونا رعایت کردن دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم است که در این زمینه شمار زیادی از مردم رعایت نکرده و موجب شیوع گسترده کرونا و بحرانی شدن وضعیت استان شده اند.

عبور از پیک پنجم کرونا نیازمند استقبال مردم از واکسیناسیون است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام نیز گفت: عبور از بحران کرونا و پیک پنجم این بیماری منحوس نیازمند اهتمام همگانی مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استقبال از تزریق واکسن است.

جهانگیر رستم زاد، شرط رهایی از بحران کرونا را منوط به همراهی مردم در اجرای دستورالعمل ها و رعایت پروتکل ها عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزی دستگاه ها، فراهم آوردن تجهیزات و امکانات و همراهی رسانه ها در فرهنگ سازی و اقناع عمومی می توانیم بر روند افزایشی ویروس کرونا فائق شویم.

وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در کنترل شیوع کرونا، خواستار همکاری دستگاه ها در تجهیز مراکز و همراهی مردم(گروه های هدف) در انجام واکسیناسیون شد.

به گفته وی، ایلام با توجه به تعداد بالای فوتی و بستری ها وارد وضعیت بحرانی کرونا شده و بطور قطع روزهای سخت تری با ورود نوع جدید لامبدا در پیش خواهد داشت.

رستم زاد اظهار داشت: ستادهای کرونای هر شهرستان باید از اجتماع مردم در آرامستان ها با جدیت ممانعت کنند چرا که اجتماعات مهم ترین راه انتشار ویروس در جامعه است.

افزایش ۱۲ نفری فوتی های کرونای ایلام در هفته گذشته

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در طول هفته گذشته ۴۱ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که این رقم در طول هفته ماقبل آن ۲۹ نفر بوده و ۱۲ نفر افزایش یافته است.

محبوب رستم زاد اظهار کرد: شهرستان ایلام با ۱۸ نفر دارای بیشترین تعداد فوتی بوده و مابقی شهرستان ها در ردیف های بعدی قرار دارند.

وی با اشاره به صعودی بودن روند ابتلا، فوت و بستری در استان، یادآور شد: تعداد مبتلایان هفته گذشته استان ۲ هزار ۳۳۳ نفر بوده که این رقم در هفته ماقبل آن ۲ هزار و ۲۰۷ نفر بوده است.

وی همچنین آمار بستری مبتلایان استان در هفته گذشته را ۷۶۲ نفر و هفته ماقبل آن را ۷۴۰ نفر اعلام کرد و گفت: هم اینک بیش از ۸۰ بیمار در آی سی یو بستری که ۵۰ درصد آنها بد حال هستند.

رستم زاد تاکید کرد: عمده ترین علت بستری و فوت بیماران در این استان مراجعه دیرهنگام است بنابراین مردم باید به محض مشاهده علایم بیماری برای تسریع در بهبودی و روند درمان به مراکز درمانی مراجعه کنند.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایلام، سه شهرستان هلیلان، ملکشاهی و سیروان از امروز از وضعیت زرد کرونایی به نارنجی تبدیل شدند و شهرستان های ایلام، دهلران، دره شهر، مهران، آبدانان، بدره، چرداول، ایوان و چوار نیز در وضعیت قرمز قرار دارند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان