چهارشنبه، 29 فروردین 1403| 17 April 2024
ایلام-روند افزایشی آمار مبتلایان به کرونا در ایلام ادامه دارد، به رغم بحرانی بودن وضعیت استان اما همچنان پروتکل بهداشتی به خصوص در آرامستان ها رعایت نمی شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: افزایش آمار بیماران کرونایی و فوتی های ناشی از آن در استان نشان از عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم می دهد.

وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در آرامستان های استان نیز نگران کننده است. با توجه به اعلام ستاد مبارزه با کرونا در دو هفته اخیر آمار فوتی های ناشی از کرونا ویروس در استان ۷۵ درصد افزایش یافته است.

آمار مبتلایان به کرونا در استان هم در مقایسه با دو هفته قبل از آن ۱۸ درصد افزایش یافته است.

رعایت پروتکل های بهداشتی راهکار اصلی برای مقابله با کرونا

یکی از شهروندان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این پیک پنجم بسیار خطرناک است، مردم زیر ۵۰ درصد پروتکل ها را رعایت می کنند.

مجید یاری افزود: همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی در مبارزه با این ویروس حرف اول را می زند.

وی تصریح کرد: باید مردم دور همی ها و شب نشینی ها را کم کنند، اگر رعایت نکنیم به ضرر خود ما است و این ویروس گریبان خود و خانواده و عزیزان ما را خواهد گرفت.

روزهای بسیار سخت کرونایی در ایلام

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد در روزهای بسیار سختی در بحث ویروس کرونا قرار داریم چراکه این پیک بسیار نگران کننده است.

جمیل صادقی فر افزود: درست است در برخی از شهرستان های استان مانند دره شهر، مهران تا حدودی وضعیت بهتر شده است، اما شهرستان دهلران و شهرستان های شمالی ایوان، چرداول و ایلام وضعیت خوبی ندارند.

وی تصریح کرد: اخیراً شهرستان ملکشاهی، سیروان و هلیلان نیز به جمع شهرستان های با وضعیت نارنجی اضافه شدند.

صادقی فر افزود: برای اولین بار است که در بیمارستان های استان تعداد افراد بستری با سنین پایین بسیار زیادی وجود دارد، سن فوتی ها نیز بسیار پایین آمده است.

وجود ۸۰ بیمار بدحال در استان ایلام

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان کرد: از تعداد ۴۰۷ بیمار بستری در بیمارستان های استان تعداد ۸۰ نفر از این بیماران با وضعیت حاد تنفسی و درگیری ریوی بالا و بدحال هستند.

وی عنوان کرد: بیمارستان ها در شهرستان ها عمدتاً به مرز تکمیل شدن رسیده است، تاکنون تلاش شده هیچ بیماری بدون تخت نماند اما اگر این وضعیت کنترل نشود ممکن است در آینده دچار مشکل شویم.

صادقی فر ادامه داد: در ارتباط با وضعیت رعایت پروتکل ها تا حدودی مقداری وضعیت بهتر شده اما کماکان یکی از مشکلات استان وضعیت شلوغ آرامستان های استان است.

وی تصریح کرد: امیدواریم در این زمینه مردم کمک کنند و این شلوغی ها در آرامستان ها کمتر شود.

۱۹۵ هزار دوز واکسن در ایلام تزریق شد

وی عنوان کرد: در بحث واکسیناسیون نیز تا به این لحظه حدود ۱۹۵ هزار دوز واکسن در استان تزریق شده است، استقبال در خصوص واکسن بهتر شده اگر چه در طی این چند روز گذشته مقداری احساس می شود استقبال کمتر شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار کرد: خواهش ما این است مردم به هیچ وجه به شایعات توجه نکنند، خوشبختانه همه نوع واکسن ها به خوبی در استان تزریق شده است.

وی ادامه داد: واکسنی که وارد کشور می شود به تناسب از واکسن های مختلف است، در مقطعی یک نوع واکسن بیشتر و در مقطعی کمتر است در حال حاضر هم مشکلی در استان در بحث واکسن نداریم.

صادقی فر در خصوص واکسن مادران باردار افزود: واکسیناسیون مادران باردار کاری بسیار ارزشمند در استان است، خواهش ما از همه مادران باردار این است که از واکسیناسیون استقبال کنند.

وی بیان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی که وجود دارد و در یک ماه اخیر میزان ابتلا و بستری مادران باردار در استان زیادی شده، مادران باردار به شایعات توجه نکنند و نگران خود و جنین نباشند و حتماً به مراکز واکسیناسیون که اطلاع رسانی شده مراجعه کنند.

وی افزود: مادران پرخطر استان ایلام حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر هستند، خواهش ما این است این عزیزان حتماً برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

ادامه محدودیت های کرونایی در جاده های ایلام

رئیس پلیس راه ایلام از ادامه محدودیت های کرونایی در جاده های ایلام خبر داد و گفت: تاکنون سه هزار و ۵۰۰ خودرو در ورودی های استان برگشت داده شده است.

رضا همتی زاده اظهار کرد: متاسفانه رعایت شیوه نامه های بهداشتی در بین رانندگان استان از ۸۰ درصد به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است.

وی بیان کرد: در مدت زمان طرح ممنوعیت تردد بین استانی بیش از سه هزار و ۵۰۰ خودروی غیربومی در ایلام به استان های خود برگردانده شده اند.

همتی زاده افزود: همچنین طی این مدت ۲ هزار دستگاه خودرو در محورهای مواصلاتی استان اعمال قانون شده است.

رئیس پلیس راه ایلام از ادامه طرح محدودیت های کرونایی در محورهای مواصلاتی استان خبر داد و افزود: پلیس راه استان در پنج نقطه ورودی استان مستقر و نسبت به اعمال قانون خودروهای متخلف اقدام می کنند.

وی تصریح کرد: خودروهای با پلاک غیربومی که قصد ورود به مناطق با وضعیت قرمز و نارنجی کرونا در استان را داشته باشند اعمال قانون می شوند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان