یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403| 21 April 2024
ایلام- روند واکسیناسیون در مناطق مختلف ایلام همچنان ادامه دارد، آمارها نشان می دهد تاکنون بیش از ۲۰۶ هزار دوز واکسن کرونا در استان تزریق شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بیش از یک سال و نیم است که ویروسی به نام کرونا ابعاد زندگی بشر را محدود کرده و همچنان قربانی می گیرد.

تنگی نفس، سرفه خشک، خشکی گلو، تب طولانی مدت از علائم ابتلا به کرونا ویروس است که در صورت بروز هر گونه از این علائم ضروری است در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

یکی از بیماران بستری در بخش کرونا بیمارستان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: من تمام پروتکل ها را بسیار زیاد رعایت کردم اما زمانی که متوجه علائم این بیماری شدم تا حدودی جدی نگرفتم.

معصومه نادری افزود: خواهش من از همه مردم و هم استانی ها این است که نسبت به کوچک ترین علائم این بیماری بی اهمیت نشوند، به موقع به پزشک مراجعه کنند.

ابتدایی ترین کار در برابر این ویروس می توان کرد استفاده از ماسک است.پزشکان همچنان می گویند هر گونه علائمی را به حساب کرونا ویروس بگذارید.

لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در استان ایلام

یکی از پزشکان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: سرفه خشک، گلو در و به خصوص تب و لرز، بدن درد، علائم گوارشی که هم اکنون در این جهش دلتا مشهود است، این گونه علائم را همه کرونا فرض کنیم.

علی احسان زاده تصریح کرد: هر چند ممکن است با وجود علائم، جواب تست انجام گرفته هم منفی باشد.

وی افزود: ابتدا باید رعایت پروتکل های بهداشتی و سپس تغذیه اصولی و مناسب را اولویت خود قرار داد، ویتامین ها برای ارتقای سیستم ایمنی بدن بسیار کمک کننده هستند.

احسان زاده بیان کرد: بهترین ویتامین ها از طریق مواد غذایی تازه، میوه ها و سبزیجات به بدن می رسد چرا که جذب اینها از طریق مواد غذایی بهتر به بدن صورت می گیرد.

وی ادامه داد: بهترین منبع ویتامین D نور خورشید است که می توان روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با کمترین پوشش در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفت.

وی گفت: شستشوی بینی و گلو با مایعات به ویژه آب نمک از دیگر مواردی است که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس تاکید می شود.

مراکز واکسیناسیون نیز با تمام توان خود در حال تزریق واکسن به جامعه هدف هستند، طبق آمارها بیش از ۲۰۶ هزار دوز واکسن کرونا در مناطق مختلف استان تزریق شده است.

طرح واکسیناسیون عشایر استان ایلام

طرح واکسیناسیون عشایر سختکوش در مقابله با کرونا نیز این روزها سرعت گرفته است. رئیس امور عشایری چرداول در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: واکسیناسیون عشایر کماکان با همکاری شبکه بهداشت و درمان در مناطق عشایری ادامه دارد تا واکسیناسیون مردم به ۱۰۰ درصد برسد.

حسین امرائی افزود: جمعیت عشایری شهرستان چرداول بالغ بر پنج هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت با ۹۸۰ خانوار شامل می شود از این تعداد نزدیک به ۳۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال و ۸۳ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال عشایر طی این مدت واکسینه شده اند.

وی عنوان کرد: قرار است تا پایان مهرماه کل جمعیت عشایری شهرستان چرداول در مقابله با ویروس کرونا واکسینه شوند.

واکسیناسیون عشایر کوچرو

مدیر شبکه بهداشت و درمان هلیلان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: واکسیناسیون عشایر کوچرو «زردلان» شهرستان هلیلان توسط تیم های سیار شبکه بهداشت انجام شده است.

فاطمه کریمی اظهار کرد: واکسیناسیون سیاری عشایر کوچرو زردلان گرمسیر و سردسیر (نمیر، درآبگه، وزن، کوله سر، گویژه، گله زرد، بزان، پیرانکل، سییل، دم رنان) توسط تیم واکسیناسیون مرکز خدمات جامع سلامت پیازآباد هلیلان انجام شده است.

وی تصریح کرد: با هماهنگی با بزرگان عشایر برای آگاه سازی و ترغیب سایر عشایر برگزار و به علت دسترسی محدود این قشر جامعه به مراکز بهداشتی و درمانی، علاوه بر تحویل مکمل های روتین، داروی رایگان در اختیار آنها قرار گرفت.

وی افزود: در این برنامه تعداد ۵۰ دوز واکسن کرونا تزریق و در حین انجام این برنامه آموزش های لازم در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی و اهمیت تزریق دوز دوم واکسن ارائه شد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان