چهارشنبه، 29 فروردین 1403| 17 April 2024
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: ۱۸ اثر معنوی استان از سال ۸۹ تاکنون در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز ایلام؛ عبدالمالک شنبه زاده افزود : با توجه به سهمیه استان به صورت سالانه جهت ثبت آثار در فهرست میراث ملی کارشناسان اداره کل نسبت به ثبت مواریث معنوی شاخص که قابلیت ثبت و دفاع در شورای ملی را داشته باشند، اقدام می‌کنند.

وی اضافه کرد: برخلاف میراث طبیعی و تاریخی، میراث معنوی در بیشتر موارد خارج از مرز‌های سیاسی کنونی دارای گستره بوده و در واقع باید تفاوتی بین مرز‌های سیاسی و فرهنگی قائل باشیم چراکه گستردگی مرز‌های فرهنگی بیشتر از سیاسی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام ادامه داد: به همین دلیل برخی از میراث ناملموس در روستا‌های مختلف وجود دارد و سیاست وزارت میراث ثبت این آثار به صورت منطقه‌ای می‌باشد.

شنبه زاده با تاکید بر اینکه برخی از آثار معنوی ابتدا به نام استان ایلام ثبت شدند سپس با درخواست سایر استان‌ها و بررسی شورای ثبت کشور استان‌های دیگر نیز به آن افزوده شدند افزود: در برخی موارد نیز به نام استان دیگر بوده با درخواست استان این آثار به نام ایلام ثبت شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام آثار معنوی ثبت شده ایلام در فهرست ملی را حصیربافی، جاجیم بافی، موسیقی مقامی مور، ئلیه رگه، گله درو (همیار)، نمدمالی، بازی یلان، آیین سنتی ازدواج، مراسم اسب و کتل و مراسم چاینه است.

شنبه زاده اضافه کرد: همچنین تاسوعای تکیه سید، دانش سنتی بافت سیاه چادر عشایر ایلام (دوار)، آیین همیاری در پشم چینی دام (گل برینه)، آیین طلب باران، آیین سوگواری و زیارت اربعین، زبان لکی منطقه‌ای (لرستان. کرمانشاه. ایلام. همدان)، لالایی لکی منطقه‌ای (لرستان. کرمانشاه. ایلام، همدان) و گلیم نقش برجسته از دیگر این آثار معنوی است.

استان ایلام یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری دارد که ۷۷۴ اثر آن تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۷۳۷ اثر تاریخی، ۲۴ اثر معنوی، ۶ اثر طبیعی و هفت اثر نیز مکان رویداد دفاع مقدس است.

 

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان