پنجشنبه، 30 فروردین 1403| 18 April 2024
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم گفت: با توجه به ظرفیت های هوشمند نابسامانی های توزیع مرغ را کنترل می کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید جواد ساداتی نژاد در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه به دلیل شرایط متنوع اقلیمی، ظرفیت طبیعی خوبی در کشاورزی داریم، گفت: در حوزه منابع انسانی نیز ظرفیت خوبی داریم و4/5 میلیون تولیدکننده فعال و حدود 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در این بخش فعالیت می کنند.

او افزود: کمتر کشوری در جهان وجود دارد که چنین ظرفیت های طبیعی و اقلیمی در بخش کشاورزی داشته باشد و اگر مناسب و معقول از این نعمات استفاده نکنیم، جفا کرده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: ظرفیت کم نظیر کشاورزی ما علاوه بر اینکه می تواند غذای مورد نیاز داخل کشور را تامین کند، قادر است برای کشورمان تولید قدرت کند.

ساداتی نژاد همچنین کشاورزان و دامداران را علاوه بر تامین کننده غذای مردم، تولیدکننده قدرت برای کشور معرفی و تصریح کرد: یکی از ابعاد اقتدار ملی کشورها، امروز اقتدار غذا تعریف می شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی اگر کشور های دیگر از لحاظ غذا به ما وابسته باشند، قطعا از نظر دیپلماسی نیز تاثیر گذار خواهد بود.

او گفت: امروز غذا یک ابزار حکمرانی است و کشور هایی قدرتمند هستند که تولید غذا می کنند.

او در تشریح برنامه های وزارتخانه متبوعش برای برقراری آرامش بازار مرغ و تامین نیاز مصرف کنندگان تا پایان سال گفت: برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تجارب سال 98 نشان داد که ما از این نقطه ضربه پذیریم. امریکا در این سال فروش مرغ اجداد به ایران را تحریم کرد و همین امر نیز نشان دهنده اهمیت این بخش است.

ساداتی نژاد تاکید کرد: در دراز مدت می توانیم بالای 50 درصد نهاده ها را در داخل تولید کنیم. برنامه ما این است که تولید مرغ لاینِ آرین را احیا و مسائل ژنتیکی آن را حل کنیم.

او افزود: مشکلات سامانه بازارگاه تاحدودی برطرف شده و الان مشکلش تاخیر در رساندن نهاده به دامدار است که درحال رفع آن هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت باسکول های دیجیتال و پرنده شمار می توان فهمید که مرغِ کسی که نهاده گرفته به کشتارگاه رفته است. با توجه به ظرفیت های هوشمند نابسامانی های توزیع مرغ را کنترل می کنیم.

ساداتی نژاد تصریح کرد: باید بر اساس تجارب گذشته تولید داخل را تقویت کنیم و البته به خودکفایی صد در صد نمی رسیم. بهترین شرایط این است که دست کم نیمی از نیازمان را در داخل کشور تولید کنیم.

او ادامه داد: با وزارت صمت نیز در تلاشیم تا نابسمانی در توزیع نیز رفع شود و البته به نتیجه رسیدن این تلاش ها تا حدی زمان می برد. از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم تا سامان به بازار باز گردد.

ساداتی نژاد معتقد است باید به سود بخشی کشاورزی توجه کنیم و به همین دلیل نمی توانیم درباره قیمت، دستور بدهیم. اغلب تولیدکنندگان به قیمت های دستوری اعتراض دارند و به هزینه های تولید اشاره می کنند.

او اضافه کرد: محاسبات نشان می داد که قیمت مرغ 17 هزار تومان است، اما در بازار قیمت 14 هزار تومانی تعیین شد که این تفاوت قیمت، نابسامانی به همراه دارد.

وزیر کشاورزی تاکید کرد: وقتی ارز دولتی داده می شود، توقع قیمت تعیین شده نیز منطقی است، اما باید هزینه های دیگر را نیز لحاظ کرد. حمایت از تولیدکننده، حمایت از مصرف کننده نیز هست.

به گفته ساداتی نژاد اتحادیه ها و تشکل ها در بازار فعال هستند و برای حذف واسطه ها و دلال ها باید از آن ها استفاده کرد. باید یک اتحادیه سراسری باشد که به نمایندگی از آن صنف دیدگاه هایش را مطرح کند. استراتژی ما برای کنترل بازار استفاه از این تشکل است.

او ادامه داد: در همان دولتی که قانون تمرکز لغو شد، در اواخر دولت قانون تمرکز بازگردانده شد. تجربه خوبی در حوزه خودکفایی گندم داریم، اما در خشکسالی اخیر مجبوریم حجم بیشتری گندم وارد کنیم. برای تجاری شدن کشاورزی، باید مدیریت واحد شکل گیرد و تولید بر اساس قرارداد انجام شود.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان