دوشنبه، 27 فروردین 1403| 15 April 2024
آزمایشگاه و مراکز درمانی متعددی به مردم اعلام می کنند که با شرکت های بیمه ای قرارداد بیمه تکمیلی ندارند پس مردم باید هزینه درمان را به صورت آزاد بپردازند که خود سبب نارضایتی بسیاری شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، مدتی است که مردم شهرستان ایوان نسبت به عملکرد آزمایشگاه های این شهرستان در رابطه با استفاده از بیمه های تکمیلی ناراضی هستند.

به گفته ی آنها بیشتر مردم این شهرستان از بیمه تکمیلی استفاده می کنند در صورتی که آزمایشگاه ها این بیمه را نمی پذیرند و مردم مجبور به پرداخت تعرفه ها به صورت آزاد می شوند. 

ظاهرا در چنین مواردی هنگام مراجعه مردم، آزمایشگاه ها اعلام می کنند که با شرکت بیمه آنها قرارداد ندارند، بنابراین فرد مجبور می شود هزینه درمان را به شخصه تمام و کمال پرداخت و بعد خودش برای دریافت این هزینه به شرکت بیمه مورد نظر مراجعه کند.

در این شرایط زمانی که شخص اقدام به دریافت هزینه های انجام شده برای درمان از شرکت بیمه می کند تازه درگیر کاغذ بازی های اداری می شود و در نهایت یا هزینه ها را به سختی و پس طی مدت ها دریافت میکند یا در نیمه راه از دریافت هزینه ها چشم می پوشد.

تا ماه های پیش عموما گلایه مردم این بود که بیمه پایه باید عموم خدمات درمانی متعارف را پوشش بدهد و بیمه تکمیلی فقط برای خدمات اضافی مانند هزینه های ایمپلنت دندان یا جراحی های زیبایی باشد؛ نه اینکه همه خدمات را تکمیلی کنند!

ظاهرا حالا که مردم مجبور شدند همین شرایط را بپذیرند شرکت های بیمه ای در گام بعدی عرصه را بر آن ها تنگ تر هم کرده اند.

حالا دامنه نارضایتی ها گسترده تر شده چرا که مشتریان شرکت های بیمه معتقدند این شرکت ها در شرایط بحرانی که مردم به حمایت آن نیاز دارند، از آنها حمایت نمی کنند.

بیمارستان ها، داروخانه ها و سایر مراکز درمانی در پاسخ به این سوال که چرا با شرکت های بیمه قرارداد ندارند می گویند مقصر شرکت های بیمه ای بوده اند و آن ها بودند که بدحسابی کرده اند. به همین دلیل هم مرکز درمانی قراردادش را با شرکت بیمه ای تمدید نکرده است.

بیمه هایی که بلااستفاده مانده اند

یکی از اهالی ایوان در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: الان بالغ بر ۹۰ درصد مردم شهرستان ایوان دارای بیمه تکمیلی هستند ولی در حال حاضر این بیمه بدون استفاده مانده و تنها هزینه ای بر دوش سرپرست خانوار است. 

وی افزود: چرا آزمایشگاه ها راضی نمی شوند به خاطر یک ماه تاخیر برای پرداخت پولشان از شرکت بیمه با بیمه ها قرارداد ببندند؟ 

این شهروند ایوانی ادامه داد: واقعا در این شرایط اقتصادی مردم توان پرداخت حق آزمایشگاه خود را ندارند و علاوه بر شرایط بد اقتصادی و بیکاری مردم، هزینه های درمان زیاد است و برای مردم هزینه ای سنگین به حساب می آید.

تعرفه ها به صورت آزاد محاسبه می شوند

یکی از ساکنان شهرستان ایوان در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: زمانی که به درمانگاه مراجعه می کنیم، تعرفه ها را آزاد حساب می کنند و می گویند فاکتور را باید به بیمه ارجاع بدهید، میرویم آزمایشگاه می خواهیم بیمه تکمیلی استفاده کنیم می گویند پرداخت کنید سپس تشکیل پرونده بدهید تا چند ماه دیگر چند درصد از هزینه را به شما عودت می دهیم.

وی افزود: اگر قرار باشد همه مواقع پول داشته باشیم و هزینه ها را خودمان پرداخت کنیم پس بیمه به چه دردمان می خورد؟ چرا باید هم هزینه ی درمان را پرداخت کنیم هم پول بیمه را بدهیم؟ 

با صددرصد مراکز قرارداد بسته می شود

فتح الهی روابط عمومی بیمه سلامت به فارس گفت: بیمه سلامت از نظر عقد قرارداد با تمام مراکز درمانی هیچ منعی ندارد و با صددرصد مراکز قرارداد بسته می شود.

 تعرفه ها طبق سهمی که بیمه پایه دارد محاسبه می شوند

مسوول آزمایشگاه پارسیان شهرستان ایوان به فارس گفت: آزمایشگاه ما در حال حاضر با بیمه تامین اجتماعی، بیمه خدمات درمانی( بهزیستی، کارمندان، جانبازان، ایثارگران و …) قرارداد دارد.

وی افزود : ما طبق سهمی که بیمه پایه دارد تعرفه ها را حساب می کنیم اما ممکن است ما با بیمه های مکمل قرارداد نداشته باشیم یعنی کسانی که بیمه تکمیلی دارند تنها در صورتی که با ما طرف قرارداد باشند، می توانند از بیمه خود استفاده کنند در غیر این صورت فقط به اندازه سهمی که بیمه پایه آنها داشته باشد از هزینه های آنها کم می شود و بقیه تعرفه ها را باید به صورت آزاد پرداخت کنند و بابت آن به بیمار فاکتور داده می شود تا هزینه ها را از بیمه طرف قرارداد خود دریافت کنند. 

بیمه های پایه همان بیمه گران دولتی هستند که هر دولتی در دنیا در اجرای سیاست های بهداشت و درمان باید برای مردم کشور خود در دسترس قرار دهد که نمونه آن در کشور ما همان بیمه های تامین اجتماعی، خدمات درمانی، بیمه سلامت و... است.

بیمه درمان تکمیلی فقط در شرکت های بیمه بازرگانی ارائه می شوند و معمولاً به صورت گروهی برای سازمان ها، ادارات، شرکت ها و ... بوده و هزینه هایی که در بیمه پایه پوشش ندارند مانند برخی اعمال جراحی یا مابه التفاوت تعرفه خصوصی و دولتی، داروها، ویزیت، آزمایشات، نازایی و... را تا سقف بندهای قرارداد پوشش می دهد.

مراکز درمانی بایستی از بیمه های پایه بیشتر استقبال کنند و خدمات بیشتری به افراد تحت پوشش این بیمه ها ارائه کنند اما اینکه مراکز درمانی بخواهند تنها با بیمه های پایه قرارداد ببندند و و از قرارداد با بیمه های تکمیلی صرف نظر کنند منصفانه نیست زیرا تعداد زیادی از افراد جامعه شغل های غیر دولتی و آزاد دارند و ناچارند برای کاهش هزینه های درمان خود از بیمه های تکمیلی استفاده کنند.

اگر پس از پرداخت هزینه های بیمه به شرکت های بیمه کننده، مردم مجبور شوند هزینه های درمان خود را نیز به صورت آزاد پرداخت کنند این اتفاق نه تنها هیچ سودی برای بیمه شوندگان ندارد بلکه هزینه های درمان را برای آنها دو برابر می کند.

انتهای پیام/ ۹۷۰۸۰۸/صنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان