سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024
خشکسالی، کاهش گندم دروم و افزایش هزینه های تولید باعث کاهش تولید و صادرات ماکارونی شده و عضو انجمن تولید کنندگان ماکارونی از کاهش 50 درصدی تولید این محصول خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم خشکسالی، کاهش گندم دروم و افزایش هزینه های تولید باعث کاهش تولید و صادرات ماکارونی شده و عضو انجمن تولید کنندگان ماکارونی از کاهش 50 درصدی تولید این محصول خبر داده است.

برخی از مزارع تولید گندم دورم تبدیل به شالیزار برنج شده و سود آوری بیشتر برنج تولید گندم مخصوص ماکارونی و صنایع غذایی را کاهش و این صنایع را با مشکل مواجه کرده است.

سید یاسر میر احمدی عضو انجمن صنفی کارفرمایان و تولید کنندگان ماکارونی اظهار داشت: گندم یارانه ای  با نرخ هر کیلوگرم 2700 تومان برای تولید ماکارونی در اختیار تولیدکنندگان قرار میگیرد اما میزان اختصاص به  اندازه کافی نیست.

وی افزود: تولید کنندگان به اندازه ظرفیت تولید خود نمیتوانند گندم از دولت خریداری کنند به همین دلیل مجبور هستند بخشی از نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنند و قیمت تمام شده بالا میرود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید ماکارونی در ایران یک میلیون و دویست هزار تن است ادامه داد: با وجود این ظرفیت تولید تنها حدود 750 هزار تن از این محصول در کشور تولید می شود، زیرا هزینه تولید در ایران به دلیل افزیش قیمت مواد بسته بندی، حمل و نقل و نیروی انسانی بالا رفته است، اما قیمتی که سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سال 99 تعیین شده تا کنون تغییری نکرده است.

 وی تصریح کرد: در این شرایط تولید صرفه اقتصادی چندانی ندارد و باعث شده که سهم ایران از بازار جهانی ماکارونی به 7 دهم درصد برسد در حالی که سهم ترکیه از این بازار حدود 10 درصد است.

میر احمدی با اشاره به اینکه سرانه مصرف ماکارونی در ایران 6 کیلو است در حالی که سرانه کشورهای اروپایی 26 کیلو است، گفت: در ایران برنج جزو نخستین محصولات در سید کالایی خانوار است، اما در کشورهای اروپایی بیشترین تقاضا برای ماکارونی وجود دارد، از طرف دیگر در سال های اخیر تورم و کاهش قدرت خرید باعث کاهش تقاضایی مصرف در ایران شده است و مصرف کننده ها بیشتر به سمت مصرف نان رفته اند.

میراحمدی با بیان اینکه گندمی که به تولیدکننده های ماکارونی داده می شود ویژه تولید ماکارونی نیست، اظهار کرد: گندمی که در حال حاضر به تولیدکننده ها داده می شود ویژه تولید نان است، به همین دلیل برای تولید ماکارونی کیفیت پایینی دارد. به عبارت دیگر برای تولید آرد ویژه ماکارونی هر کیلو گندم تنها 30 درصد از آن آرد را تامین می کند، اما درباره آردهای معمولی اینگونه نیست.

عضو انجمن صنفی کارفرمایان و تولید کنندگان ماکارونی با اشاره به اینکه مشکلاتی که در شرایط کنونی برای تولید و تامین سرمایه در گردش وجود دارد باعث شده که تولیدکننده های ماکارونی بخشی از بازارهای صادراتی خود را از دست بدهند، گفت: در شرایط کنونی در ایران 22 ارگان دولتی و خصوصی برای صادرات محصولات تصمیم می گیرند، در حالی است که در دنیا تنها یک ارگان برای قوانین و مقررات صادرات تصمیم گیری می کند؛ صدور مصوبات و دستورالمل های بخشی صادرات کالا را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه در ایران قبلا گندم دروم که مخصول تولید ماکارونی است کشت می شد، گفت: قبلا در استان های خوزستان و فارس گشت گندم دروم انجام می شد که در شرایط کنونی این زمین ها به گشت برنج اختصاص پیدا کرده اند، به همین دلیل آرد ویژه ای ماکارونی باید از طریق واردات تامین شود.

میراحمدی با تاکید بر اینکه تامین آرد با کیفیت کمک می کند تا شرکت ها بتوانند ارزآوری بیشتری از طریق صادرات ماکارونی و ... داشته باشند، گفت: به طور قطع اختصاص سهمیه گندم وارداتی برای توسعه صادرات می تواند یک راه حل موثر باشد.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان