سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403| 23 April 2024
ایلام- ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: برگزاری راهپیمایی اربعین از طریق مرز مهران باید منوط به تسریع در روند واکسیناسیون همه مردم ایلام و آمادگی همه جانبه باشد.

به گزارش ایرنا، جهانگیر رستمزاد روز پنجشنبه در نشست قرارگاه استانی مبارزه با کرونا اظهار داشت: مهمترین بحث پیش رو با توجه به شیوع کرونا، اربعین است.

 وی با بیان اینکه هنوز تصمیمی برای برگزاری اربعین اتخاذ نشده است، افزود: روز شنبه در ستاد ملی کرونا کشور قرار است موضوع مطرح شود که تصمیم لازم در این خصوص اعلام می شود.

معاون استاندار ایلام گفت: بدون شک اگر قرار است راهپیمایی اربعین از طریق مرز مهران برگزار شود، باید بحث واکسیناسیون و تمامی راهکارهای پیشگیرانه و محدودیت ها بررسی شود.

رستمزاد با بیان اینکه در ایام تاسوعا و عاشورا حدود دو هزار نفر به صورت غیر مجاز در مرز مهران حضور داشتند، اضافه کرد: اگر مجوز پیاده روی اربعین صادر شود باید به صورت دسته جمعی و کاروانی باشد.

وی تاکید کرد: برگزاری اربعین در این شرایط بدون شک کار بسیار سختی است زیرا اکنون هیچ موکبی در مهران نیست بنابراین امیدواریم تصمیم مهمی در این خصوص اتخاذ شود و با تدابیر لازم مشکلی برای مردم استان رخ ندهد.

معاون استاندار ایلام گفت: در عراق رعایت پروتکل ها صورت نمی گیرد و با توجه به اینکه بازگشت به خاطر کوتاهی مسیر از مرز مهران است باز هم ترددها برای مردم مشکل ایجاد می کند.

رستمزاد افزود: در صورت برگزاری اربعین باید آماده باش کامل داشته باشیم و در صورت صدور مجوز اربعین باید آبرومندانه برگزار شود.

فعالیت باشگاه های زیرزمینی و بدون تهویه ایلام ممنوع است

وی اظهار داشت: با توجه به تداوم روند شیوع کرونا، فعالیت همه باشگاه های زیرزمینی به مدت یک ماه ممنوع و از امروز در صورت فعالیت، پلمب خواهند شد.

معاون استاندار ایلام همچنین در خصوص عدم جلوگیری از تجمع در آرامستان ها ابراز نارضایتی کرد و گفت: با وجود موفقیت در اعمال محدودیت و تردد در بسیاری از امکان تجمعی تاکنون نتوانسته ایم در آرامستان ها محدودیت تجمع اعمال کنیم.

رستمزاد اضافه کرد: به دلیل مسایل و مشکلات فرهنگی، احترام به اموات و خانواده متوفی با وجود مشکلات کرونا همچنان وجود دارد که نیاز به اصلاح و تغییر فرهنگ دارد.

وی افزود: بر اساس بررسی ها و گزارش های انجام شده در تمامی شهرستانها هم موفقیت چندانی در کاهش تجمعات در آرامستان ها حاصل نشده است.

رستمزاد گفت: باید از طریق رسانه ها، فرهنگ سازی عمومی، کمک معتمدین، اطلاع رسانی بسیار زیادی در خصوص خطر ابتلا در آرامستان ها و مراسمات عزا صورت گیرد تا بتوانیم در تجمعات کاهش دهیم.

وی افزود: به رغم اعلام تخلف برای حضور کارمندان و مدیران در آرامستان ها اما باز شاهد حضور افراد به دلیل فوت بستگان هستیم که با وجود احترام به همه اموات اما باید برای سلامت افراد هم چاره اندیشی شود.

وی یادآور شد: حضور مداحان، بلندگو و افراد در آرامستان ها ممنوع است و نیاز است که با همکاری نیروی انتظامی از تردد در آرامستان ها جلوگیری شود.

وی از پلمپ پاتوق ها و تجمعات محلی نیز خبر داد و گفت: بازرسان باید نظارت مستمری بر روند تجمعات داشته باشند.

رییس قرارگاه استانی کرونا ایلام گفت: محدودیت های شدید در خصوص گروه های شغلی پر خطر همچنان باید تداوم داشته باشد تا بتوان به گونه ای در مهار کرونا و کاهش بستری ها موفق شویم.

رستمزاد با تسلیت شهادت یک نفر از پرستاران بیمارستان شهید مصطفی شهر ایلام گفت: همه مدیون تلاش های کادر درمان در این شرایط سخت کرونایی هستند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان