پنجشنبه، 30 فروردین 1403| 18 April 2024
مجتبی یوسفی با بیان اینکه فقط 28 درصد برنامه ششم توسعه اجرایی شده است، گفت: باید برای تغییر ریل حرکت کشور، هرچه سریع تر برنامه هفتم توسعه از سوی دولت به مجلس ارائه شود.

مجتبی یوسفی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به سال پایانی اجرای برنامه پنج ساله ششم توسعه درباره طرحی که تعدادی از نمایندگان برای تمدید یکساله این برنامه نوشته اند، اظهار داشت: ما مخالف تمدید یکساله برنامه پنج ساله ششم توسعه هستیم چرا که این کار عملاً یعنی اینکه دست دولت جدید و مجلس از برنامه ای که بتواند کارآمد بوده و به سرنوشت برنامه های قبلی گرفتار نکند را خالی کرده ایم.

وی افزود: یکی از دلایل اینکه فقط 28 درصد برنامه ششم توسعه محقق شده  آن است که هم تقارنی برنامه ها با شروع دولت ها نباشد قوه مجریه کار خود را می کند و مجالس هم براساس مصوبات بودجه های سنواتی شاهد برنامه ای نوشته شده هستیم که عملاً به مرحله اجرا در نمی آید.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شاهد آن هستیم که برنامه های پنج ساله توسعه پیوستگی لازم را که قانون گذار مدنظر دارد و بایستی با اسناد بالادستی تطابق داشته باشد، وجود ندارد.

یوسفی گفت: بودجه سال 1401 بایستی با برنامه هفتم توسعه تدوین شود و وقتی ما در سال اول برنامه فعلی (برنامه ششم توسعه) را برای یکسال تمدید کنیم عملاً دولت با همین برنامه فعلی که اتفاقاً خیلی هم به آن نقد وارد است خود را تنظیم می کند و شروع به کار دولت در بودجه ریزی و اصلاحات لازم هم به نتیجه لازم نخواهد رسید که شاهد بودجه تورم زا و ایجاد خلق پول و نقدینگی بدون پشتوانه و افزایش هزینه های جاری، کاهش سرمایه گذاری زیرساختی و ... خواهیم بود.

وی اضافه کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری کسری های بودجه ام الخبائث کشور است که بایستی اصلاحات لازم روی آن صورت گیرد و حالا که آغاز برنامه هفتم توسعه با آغاز به کار دولت سیزدهم تقارن پیدا کرده است و مردم به اصلاحات اساسی و حل مشکلات کشور امید بسته اند اگر نتوانیم راه های رفع آن را عملیاتی کنیم عملاً کارها روی ریل عادی قرار نخواهد گرفت، دولت هم بودجه سنواتی را به صورت عادی به مجلس ارائه کرده و کار خود را به صورت روتین پیش می برد و در نهایت هم به انتخابات مجلس دوازدهم خواهیم رسید که معنایش آن است برنامه هفتم توسعه که بتواند مشکلات کشور را حل کند و با نگاه اصلاحی تدوین شود را  ترسیم نکرده ایم.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تا چشم به هم بزنیم چند سال از فعالیت دولت سیزدهم خواهد گذشت و شاهد سال پایانی فعالیت مجلس یازدهم خواهیم بود به همین دلیل تمدید یکساله برنامه ششم توسعه برای رفع مشکلات کشور راهگشا نیست و بایستی دولت سیزدهم هرچه سریع تر برنامه هفتم توسعه را تدوین کرده و به مجلس ارائه کند چرا که این برنامه برای رفع معضلات کشور تأثیرگذار بوده و می تواند برای تدوین بودجه های سنواتی هم کمک حال باشد که در غیر این صورت برنامه پنج ساله هفتم توسعه خاصیت خود را از دست خواهد داد.

یوسفی اظهار داشت: عمده کارشناسان تصریح دارند که برنامه ششم توسعه نتوانسته به عنوان یک خط سیر بلندمدت مشکلات کشور را حل کند و به نظر می رسد فقط این برنامه نوشته شده و خیلی از اهداف آن محقق نشده است. 

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: دولت سیزدهم با همراهی مجلس یازدهم بایستی خیلی سریع و قبل از ارائه بودجه سال 1401 برنامه هفتم توسعه را تدوین و به پارلمان ارائه کند.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان