دوشنبه، 27 فروردین 1403| 15 April 2024
افزایش افسار گسیختگی قیمت و عرضه مرغ در ایلام تراژدی لاینفک تکراری بازار ایلام است؛ قصه ای که ضربه سختی به دلیل کم کاری ها به بازار ایلام و مردمش وارد می کند در حالی که با نظارت ها و جدیت ها می توان ...

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، اوایل مرداد ماه سال جاری استان ایلام با مشکلاتی در عرضه مرغ در بازار روبرو شد و به همین خاطر بارها شاهد صف های طولانی برای خرید مرغ با قیمت بالا در فروشگاه ها بودیم.

از آنجا که واحد های تولید مرغ در استان مشغول به کار هستند بنابراین مواجه شدن با این مشکل باید دلایل قانع کننده ای داشته باشد؛ کاهش تولید به دلیل کاهش جوجه ریزی در خرداد ماه یکی از این ضربه های مهلک بود.

دلیل کاهش جوجه ریزی این بود که برخی مرغداران از عرضه میزان تعهدی خود خودداری کرده که آن هم دلایل مختلفی دارد، سامانه سماصط از طریق وزارت جهاد کشاورزی، برایشان مسدود شده و  امکان تحویل نهاده ها نیز وجود نداشته و عملا موجب توقف تولید در این گونه واحدها شده؛ برخی اشخاص هم به دلایل ایجاد اخلال در نابسامانی بازار تولید و عرضه مرغ سبب افزایش نارضایتی شده و برخی از تولید کنندگان هم با ترفند کاهش تولید و عرضه سبب ایجاد فضای تقاضای بالا و عرضه کم سعی در افزایش قیمت مرغ در ایام انتخابات را داشته اند.

این تولید ها از امتیازات و یارانه های تولید استفاده کرده اما به آن میزان تولید نداشته اند؛ در این میان افراد سودجو دست به کار شدند و با خروج مرغ تولیدی از شبکه نظام توزیع به بهانه های مختلف و عدم نظارت مناسب دستگاه های متولی برای پیگیری و ملزم کردن مرغداران به عرضه مرغ در شبکه نظام توزیع و یا معرفی به موقع متخلفان و جریان انحرافی در توزیع و عرضه مرغ یا مصرف نهاده ها و ایجاد بازار آزاد و بالا بردن قیمت ها بدون مجوز از کمبود مرغ تولیدی در تیرماه سواستفاده کردند و قیمت مرغ که در اصل ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان است را تا ۴۰ هزار تومان بالا بردند.

نتیجه این اتفاقات هم طبق معمول باعث شده حرص و ولعی بین مردم برای خرید و ذخیره مرغ که مبادا قیمت گرانتر شود و کمبود آن بیشتر شود، ایجاد کرد و مردم سعی کردند یخچال های خود را با مرغ ۴۰ هزار تومانی پر کنند؛ غافل از اینکه این کمبود موقتی است و این قیمت چیزی حدود دو برابر قیمت اصلی مرغ است.

ما ظرفیت تولید سه برابر نیاز استان را داریم

عزیز قیصوری رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران به فارس گفت: ما ظرفیت تولید سه برابر نیاز استان را داریم، اما مشکل اینجاست که مسوولین با ما همکاری لازم را ندارند. 

وی افزود: در طول مرداد ماه به دلیل اینکه اجازه جوجه ریزی در خرداد ماه را نداشتیم، تنها یک پنجم نیاز استان را تامین می کردیم و از قبل هم به وجود آمدن این مشکل را اعلام کرده بودیم زیرا پرورش مرغ دارای نوسان است و دقیقا قابل پیش بینی نیست.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران تصریح کرد: این نوسانات تا سوم شهریور ماه ادامه داشت اما بعد از آن مشکلی نخواهیم داشت و در حال حاضر قیمت مصوب برای هر کیلو مرغ ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. 

وی بیان کرد: تولید کنندگان مرغ در مسیر تولید با مشکلاتی مواجه هستند که باعث شده تحت فشار قرار بگیرند و این باعث عقب نشینی تولیدکننده شود؛ قبلا یک مصوبه دادند که طبق آن قیمت هر کیلو مرغ زنده باید ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان باشد مشروط بر اینکه جوجه با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به دست مرغدار برسد.

قیصوری اظهار کرد: لازمه ی حمایت از مصرف کننده حمایت از تولید کننده است، قیمت خوراک مرغ بسیار بالاست و تولید کننده مرغ برای تولید با موانعی از جمله تغییر قیمت های نهاده های دامی (طیور) و تغییر قیمت آن توسط دولت و محاسبه نکردن آن در قیمت تمام شده مرغ، افزایش ۴۰ درصدی قیمت حمل و نقل توسط دولت و افزایش این هزینه تا ۵۰ درصد توسط راننده روبرو است.

عرضه باید متناسب با تقاضا باشد

مهدی اصلانی بازرس کل  استان ایلام نیز به فارس گفت: عرضه باید متناسب با تقاضا باشد در این صورت مشکلی در افزایش قیمت و تولید به وجود نمی آید.

وی افزود: میزان نیاز مصرفی استان بر اساس نیاز مصرف انسانی روزانه ۱۰۰ گرم مرغ و جمعیت حدود ۶۰۰ هزار نفری استان، معادل تقریبا ۶۰ تن مرغ در روز است و اگر به تناسب این نیاز مصرفی استان، عرضه مرغ تولیدی در بازار مصرف خانوارها صورت گیرد، شکل گیری صفوف مردمی و افسار گسیختگی در قیمت مرغ مشاهده نخواهد شد.

بازرس استان ایلام گفت: آنچه باعث شکل گیری صفوف و نابسامانی قیمت ها می شود عدم توزیع و عرضه مرغ در برخی ایام و یا توزیع حدود ۱۰ تا ۳۰ تن در تیر ماه بوده و در مجموع آمار توزیع مرغ با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار بسیار کمتر از حداقل سرانه موظف توزیعی بوده است، البته مشکل کمبود مرغ در بازار وجود نداشته، زیرا مرغ با قیمت های حدود ۴۰ هزار تومان و بالاتر قابل تأمین و خرید بود و در واقع بخشی از مرغ  تولیدی استان خارج از شبکه نظام توزیع با قیمت مصوب، عرضه و توزیع شده است.

عدم توجه و جدیت دستگاه های اجرایی

وی تصریح کرد: به رغم اعتراض دستگاه های نظارتی و اعلام آمادگی دادستانی و تعزیرات حکومتی برای برخورد با تخلفات انحراف از عرضه خارج از شبکه به شرط معرفی مصادیق تخلفات از سوی دستگاه های اجرایی ذی ربط اما توجه به این انتظار قانونی و به حق مردم برای دست یابی به مرغ با قیمت مصوب مورد اهتمام و جدیت قرار نگرفته است. 

مدیرکل بازرسی ایلام بیان کرد: با توجه به این که بازرسی کل نقش نظارتی دارد و تصمیم گیر یا اجرا کننده نیست و از جهت نظارت پیشگیرانه برای رعایت حقوق عامه، هشدارهای لازم نیز همراه با راهکارها قبل از آنکه دچار مشکلات نابسامانی در تأمین و عرضه مرغ شویم، به دستگاه های متولی داده شده است.

وی افزود: حتی در کنار دستگاه های مسوول و مکاتبات با سازمان بازرسی کل کشور برای انعکاس جلوگیری از انسداد سامانه سماصط برای فراهم شدن جوجه ریزی و تحویل نهاده ها به مرغدارانی که به تعهد خود در عرضه و تحویل مرغ در دوره تولیدی قبل خود عمل نکرده و جایگزین کردن مجازات جریمه نقدی به جای انسداد سامانه و توقف تولید که البته با مکاتبات اداره کل جهاد کشاورزی استان با وزراتخانه به تذکرات بازرسی کل و دادستانی در نهایت در کاهش رفع انسدادی سامانه اقدام و جوجه ریزی به ۹۱۸ هزار قطعه در خرداد ماه رسید که چنانچه این اقدامات و پیگیری ها نبود، حدود ۲۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی صورت می گرفت و همین پیگیری ها منجر به جوجه ریزی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه در تیر ماه شد.

وی خاطر نشان کرد: از طرفی چنانچه واقعا مقدار جوجه ریزی خرداد ماه پس از دوره پرورش ۵۰ روزه در اواخر تیر و اوایل مرداد قابل عرضه به بازار بود و چنانچه روند معرفی مرغداران به کشتارگاه و نظام تامین و عرضه مرغ به درستی مدیریت می شد و در شبکه نظام توزیع عرضه می شد، در واقع با این تعداد جوجه ریزی خرداد و تلفات معقول احتمالی شرایط تأمین و عرضه روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰ تن مرغ به مرغ فروشان فراهم بود و ما بسیار کمتر دچار مشکلات ناشی از کمبود مرغ در مردادماه می شدیم.

بخش عمده ای از مشکلات ناشی از نحوه برنامه ریزی ها است

اصلانی ادامه داد: با توجه به برخورداری این استان از ظرفیت تولیدی سه برابری مرغ نسبت به سرانه نیاز مصرفی استان، لذا بخش عمده ای از این مشکلات، ناشی از نحوه برنامه ریزی و مدیریت و میزان اهتمام و قاطعیت بر اجرای نظام تامین و عرضه مرغ و معرفی به موقع موارد انحرافی عرضه خارج از شبکه به تعزیرات حکومتی یا دادستانی است.

بازرس استان ایلام گفت: بازرسی کل استان بر اساس سیاست های ابلاغی سازمانی با جدیت بیشتر نظارت بر نحوه تنظیم بازار کالاهای اساسی و کنترل قیمت ها توسط دستگاه های اجرایی در ایام عید به بعد را در دستور کار قرار داده و با حضور موثر در جلسات کارگروه تنظیم بازار یا قرارگاه مرغ و هشدارها و ارائه راهکارها و در مواردی نیز با تذکرات جدی در ضرورت شناسایی و معرفی موارد انحرافی در مصرف نهاده ها یا و عرضه خارج از شبکه مرغ به جهاد کشاورزی استان، موجب معرفی تعدادی از متخلفان به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان به تعزیرات حکومتی در اردیبهشت ماه شده است.

وی تاکید کرد: بررسی و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی و کارگروه تنطیم بازار استان در نحوه پیگیری تامین و توزیع به موقع کالاهای اساسی از جمله وظایف هیات های بازرسی اعزامی بوده که در خصوص مشکل مرغ استان در ابتدای سال جاری با ملزم کردن مسوولین جهاد کشاورزی به تکالیف قانونی خود و پای کارآمدن ایشان، میزان عرضه و توزیع مرغ که در سال گذشته به طور میانگین حدود ۱۹ تا ۲۰ تن بود، در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ به میانگین توزیع روزانه حدود ۴۵ تن رسید ضمن آنکه تحویل مرغ به شبکه نظام توزیع در استان های مصرف کننده مانند خوزستان، تهران و کرمانشاه نیز وجود داشته است.

مدیرکل بازرسی ایلام خاطر نشان کرد: در جریان رسیدگی های اخیر هیات بازرسی اعزامی بازرسی کل استان، ضمن یادآوری و اخذ توضیحات از مدیران ذی ربط اجرایی، بر ضرورت توجه به انجام صحیح و به موقع وظایف قانونی یادآوری شده و تعدادی پرونده انحراف در مصرف نهاده ها یا توزیع و عرضه خارج از شبکه با رقم برآوردی حدود ۴۰ میلیارد ریال به تعزیرات حکومتی معرفی خواهند شد و تعدادی نیز پرونده های تعزیزاتی از طریق گشت مشترک نماینده بازرسی کل همراه با ماموران نظارت و بازرسی اداره کل، صمت و تعزیرات حکومتی و در مواردی نیز با رصد کردن عملکرد تیم های گست ادارات کل مذکور و دامپزشکی و... برای کنترل بازار مرغ نظارت شده و متخلفان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

انتظار می رود دستگاه های متولی اصلی که وظیفه قانونی شناسایی و معرفی به موقع موارد انحرافی را به ادارات کل صمت و تعزیرات حکومتی دارند، در این خصوص با جدیت بیشتر و معرفی به موقع قبل از تجمیع آن ها برای ایجاد بازدارندگی بیشتر و اثرگذاری مناسب تر و به موقع تر ورود و برای بهبود اوضاع عمل کنند.

انتهای پیام/ 970813نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان