یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403| 21 April 2024
گروه استان ها ـ در شرایطی که روند افزایش تعداد موارد ابتلای جدید سیر نزولی به خود گرفته، بسیاری از کارشناسان براین باورند که کوچکترین اشتباه محاسباتی می توانند این روند را دوباره با شدتی غیرقابل تصور ...

به گزارش گروه استان های خبرگزاری تسنیم، بعد از نزدیک به 80 روز التهاب و نگرانی در پیک پنجم با یکه تازی ویروس دلتا اکنون کاهش چشمگیر تعداد کانون های بحرانی در سراسر کشور نشان می دهد روند نزولی ظاهرا در بسیاری از مناطق کشور به خصوص نیمه شرقی و مرکزی آغاز شده است.

این درحالی است که کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به شعله ور شدن ویروس منحوس در برخی نقاط غربی تاکید می کنند سیر نزولی بیماری در شرایط فعلی بسیار شکننده است و درصورتی که درگیر اشتباه محاسباتی شویم بدون تردید روند صعودی با شدتی بسیار تندتر از آغاز پیک پنجم را تجربه خواهیم کرد.

به گفته این گروه کاهش رعایت پروتکل ها و عادی انگاری با نزولی شدن شاخص ها می تواند در کلانشهرها و البته مناطق گردشگر پذیر دردسرساز باشد و زمینه آغاز پیک ششم با نگرانی های گسترده تر شود، چون علاوه بر فرسوده شدن کادر درمان طی بیش از 18 ماه مقابله با ویروس منحوس اکنون تاب آوری خود مردم در این زمینه نیز کاهش یافته و به نوعی بی توجهی به پروتکل ها پاشنه آشیل مدیریت این همه گیری خواهد شد.

جابه جایی جمعیت در کلانشهرها نگران کننده است

در همین زمینه کارشناسان با اشاره به بهبود شرایط و احتمال بازگشت شرایط کاری ادارات و نهادها به روال عادی تاکید می کنند در این شرایط لغو دورکاری پرسنل درواقع پاشنه آشیل تثبیت روند نزولی پیک پنجم است و درصورت بی توجهی به این مهم اوج گیری بیماری غیرقابل اجتناب است.

این افراد معتقدند اگرچه اکنون برخی از هموطنان و کسبه و پرسنل ادارات نسبت به اجرای پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بی توجهی می کنند و اجرای دورکاری و حضور کم پرسنل در ادارات فرصتی است تا زنجیره انتقال گسسته شود و درصورت بازگشت صد در صدی پرسنل خود ادارات و خانواده های کانون های بحرانی ایجاد می کنند.

کارشناسان و متخصصان بهداشت و درمان در این زمینه پیشنهاد می کنند ادارات و سازمان ها یا صنوفی که قابلیت ارائه خدمات از طریق فضای مجازی دارند بهتر است همچنان در شرایط دورکاری کامل فعالیت کنند چون در غیر این صورت دوباره تقاضای سفرهای درونشهری با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی افزایش خواهد داشت و این اتفاق جرقه ای برای شعله ور شدن آتش زیر خاکستر همه گیری به خصوص شهرهای صنعتی و کلانشهرها است.

هرچند این گروه با اشاره به نزدیک شدن پایان تعطیلات تابستانی و احتمال بازگشایی مراکز آموزشی از دو هفته آینده بهبود شرایط و تغییر رنگ بندی شهرستان ها را خطری بالقوه برای مدیریت همه گیری پیک پنجم می دانند چون تقاضای سفر در مناطق گردشگرپذیر خوش آب و هوا و البته سواحل شمالی کشور یک باره جهشی قابل توجه را تجربه می کند.

این افراد تاکید دارند برای تثبیت روند نزولی بهتر است تا نیمه مهرماه آینده شرایط دورکاری و البته محدودیت های تردد بین شهری درنظر گرفته شود تا این فرصت یکماهه زمانی برای بازیابی توان کادر درمان برای مقابله با پیک های احتمالی آینده باشد و نظام بهداشت و درمان بتواند دوباره برای مقابله برای ویروس منحوس صف آرایی کند.

کاهش تعداد شهرستان های قرمز کرونایی

از سوی دیگر با انتشار جدید ترین نقشه کرونایی ایران، تعداد شهرستان های قرمز در کشور به عدد 246 رسید که نسبت به آخرین رنگ بندی منتشر شده در 6 شهریورماه، کاهش 60 عددی را نشان می دهد.

بر همین اساس تازه ترین رنگبندی کرونایی کشور نشان می دهد با بهبود نسبی شرایط همه گیری در شرق و برخی نقاط مرکزی کشورمان اکنون 246 شهرستان قرمز، 144 شهرستان نارنجی و 58 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

به این ترتیب شهرستان های ورزقان (آذربایجان شرقی)، ملکشاهی، هلیلان (ایلام)، ماه نشان (زنجان)، آرادان (سمنان)، بانه، دیواندره (کردستان)، سیرجان، قلعه گنج (کرمان)، روانسر، قصر شیرین (کرمانشاه) و دلیجان، کمیجان(مرکزی) از امروز شنبه (13 شهریور) وارد وضعیت قرمز خواهند شد.

همچنین شهرستان های گرمی (اردبیل)، گلپایگان، نائین، نطنز (اصفهان)، بدره، دره شهر (ایلام)، گناوه (بوشهر)، فیروزکوه، قرچک، ورامین (تهران)، درمیان، زیرکوه، فردوس (خراسان جنوبی)، بجستان، بردسکن، بینالود، تربت جام، چناران، خواف، فریمان، فیروزه، کلات، مه ولات (خراسان رضوی)، راز و جرگلان، مانه و سملقان (خراسان شمالی)، آغاجاری، امیدیه، بهبهان، شادگان (خوزستان)، طارم (زنجان)، دامغان (سمنان)، خنج، سروستان، فراشبند، کازرون، کوار، لارستان، لامرد (فارس)، بوئین زهرا (قزوین)، ارزوئیه، جیرفت، کوهبنان (کرمان)، لنده (کهگیلویه و بویر احمد)، آزادشهر، آق قلا، بندرگز، ترکمن، کلاله، گرگان، گمیشان، گنبد کاووس (گلستان)، آستارا، رشت، رودبار، سیاهکل ،طوالش، لاهیجان، ماسال (گیلان)، تنکابن، ساری، عباس آباد، نکا (مازندران)، زرندیه (مرکزی)، بستک، بندر لنگه، بندرعباس، جاسک، خمیر، رودان، قشم (هرمزگان)، فامنین (همدان) و مهریز، یزد (یزد) از امروز شنبه (13 شهریور) از وضعیت قرمز خارج خواهند شد.

واقعیت آماری کرونا چیست؟

انتشار اخبار امیدوارکننده در زمینه کاهش چشمگیر مبتلایان به ویروس منحوس روز گذشته این امید را در میان جامعه ایجاد کرده که ظاهرا در سرازیری پیک پنجم قرار گرفته ایم و روزهای آینده باید شاهد کاهش محدودیت ها باشیم. اما سئوال اصلی اینجاست که واقعیت آماری همه گیری کرونا در پنجمین پیک چیست و هم اکنون در کجای معادلات کرونایی کشورمان قرار گرفته ایم؟ 

برای رسیدن به پاسخ این سئوال بد نیست نیم نگاهی گذرا به آمارها از ابتدای شهریور 1400 داشته باشیم زمانی که همه شاخص ها درحال اوج گیری بود و روزانه تعداد زیادی از هموطنان خودمان را به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست می دادیم. 

اولین روز شهریور ماه امسال تعداد38657 نفر بیمار جدید شناسایی شد و از این تعداد 5108 نفر در مراکز درمانی برای تکمیل دوره درمان بستری شدند. این درحالی بود که 7695 نفر هم به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه بودند و متاسفانه در همین روز 610 هموطن را از دست دادیم تا آمار کل متوفیان کرونایی از ابتدا تا روز اول آخرین ماه تابستان 1400 به رقم 102648 نفر برسد.

از سوی دیگر تعداد 359 شهرستان قرمز کرونایی، 59 شهر در وضعیت نارنجی و 30 شهرستان زرد حکایت از این داشت که شعله های کرونا همچنان در سراسر کشور درحال زبانه کشیدن است و درصورت بی توجهی احتمال بحرانی تر شدن شرایط وجود داشت، اما با توجه به قرار آمارهای روزهای بعد تا دوازدهمین روز از شهریور 1400 یکباره شعله ها کم کم از زبانه کشیدن دست برداشتند و آمارها خبر از بهبود شرایط داد.

تا جایی که آخرین آمار منتشر شده رسمی از سوی وزارت بهداشت نشان داد تعداد شناسایی بیماران جدید با کاهشی 31.47 درصدی به رقم 27621 نفر رسیده و به دنبال آن موارد بستری نیز شاهد کاهش 20 درصدی شد و تنها 4061 نفر از هموطنان در مراکز درمانی بستری شدند. اما یک نقطه نگرانی در میان این امیدواری وجود داشت که تعداد موارد بستری در مراقبت های ویژه در مدار نزولی قرار نگرفت و همچنان زیرپوستی با رشدی معادل 1.2 درصد به رقم 7795 نفر رسید.

اما کاهش تعداد متوفیان روزانه کرونا در سراسر کشور و رسیدن دوره زمانی ثبت یک مورد فوتی در هر 2.5 دقیقه این امید را ایجاد کرد که در روزهای آینده اگرچه احتمال ثابت ماندن رقم موارد فوتی وجود دارد ولی اواخر هفته آینده شاهد کاهش چشمگیر موارد فوتی روزانه خواهیم بود. هرچند قرار گرفتن در آستانه 110000 فوتی ناشی از کرونا خبر زیاد خوشایندی نیست.

به هرحال کارشناسان با تجزیه و تحلیل تمامی اطلاعات بالا و البته دقت نظر در روند تعداد متوفیان کرونایی براین باورند که حتی در شرایط فعلی که شاخص ها سیر نزولی به خود گرفته روز گذشته هر دقیقه 19 بیمار جدید شناسایی شده و از ابتدای ماه تا همین تاریخ 6901 نفر به کام مرگ کشیده شده اند یعنی متوسط روزانه 575 مورد فوتی را تجربه کرده ایم که این اطلاعات حکایت از شکننده بودن شرایط دارد و درصورت بی توجهی فنر همه گیری دوباره رها شده و روز از نو و روزی از نو خواهد شد.

فهرست جدید و مورد تایید آزمایشگاه های تشخیص کووید - 19 

به گفته این گروه بهترین راهکار برای مدیریت حال حاضر همه گیری در ایران سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون و البته غربالگری هوشمند است که خوشبختانه در هر دو زمینه با ورود واکسن های جدید و البته تحت پوشش قرار گرفتن هزینه تست تشخیصی و رایگان شدن آن در برخی موارد می توان انتظار بهبودی اوضاع در آینده نزدیک را داشت.

این درحالی است که ارایه فهرست آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و افزایش قابل توجه تعداد مراکز واکسیناسیون فرصتی ایجاد کرده تا هموطنان با رعایت پروتکل های بهداشتی همکاری خود را با کادر درمان و مسئولان بیشتر کنند و در زمینه نابودی ویروی منحوس گام های موثرتری بردارند. برای اطلاع از فهرست آزمایشگاه مورد تایید روی لینک روبرو کلیک کنید ( آخرین فهرست آزمایشگاه های تشخیص کووید 19 ).

مجموع فوتی های کرونا در استان خراسان جنوبی 1077 نفر شد اوج گیری دوباره بحران کرونا در کردستان؛ روز های سخت مدافعان سلامت + فیلم عدم پذیرش برخی بیماران کرونایی توسط بیمارستان های ارومیه با وجود تخت های خالی

 

استان بوشهر/42.2 درصد افراد بالای 18 سال حداقل یک نوبت واکسن دریافت کردند

سعید کشمیری در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر، روند واکسیناسیون کرونا را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: اکنون 42.2 درصد از جمعیت بالای 18 سال استان بوشهر حداقل یک نوبت واکسن را دریافت کرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، از تزریق واکسن کرونا به حدود 313 هزار از جمعیت استان خبر داد و بیان کرد: از این تعداد 178 هزار نفر هر دو نوبت و مابقی فقط یک نوبت از واکسن کرونا را دریافت کرده اند و روند تزریق واکسن کرونا این هفته تسریع می یابد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، روند نزولی ابتلا به کرونا را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: تعداد بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر 50 درصد نسبت به مرداد ماه کاهش یافته و از یک هزار به حدود 500 نفر رسیده است.

وی تعداد بیماران بستری در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر را اکنون 546 نفر دانست و خاطر نشان کرد: روز گذشته گذشته 76 بیمار جدید در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بوشهر بستری شده اند که از این تعداد ابتلای 46 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

کشمیری، با اشاره به اینکه اکنون 58 نفر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بوشهر بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش های ویژه کرونایی، 24 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از فوت 3 بیمار کرونایی دیگر شامل 2 آقا و یک خانم بین سن 60 تا 79 سال روز گذشته در بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: از زمان شیوع بیماری کرونا تاکنون یک هزار و 843 نفر در استان بوشهر به سبب ابتلا به کرونا فوت کرده اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، تعداد مبتلایان به کرونا در استان را افزون بر 82 هزار نفر دانست و تصریح کرد: تعداد زیادی از این بیماران درمان شده اند و در 24 ساعت گذشته 83 بیمار بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان های استان بوشهر ترخیص شده اند، که از این تعداد 65 نفر از آنها مثبت قطعی بوده اند.

وی از شتاب گرفتن ورود واکسن کرونا به کشور خبر داد و افزود: با تزریق واکسن به گروه های هدف و رعایت دستورالعمل های بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک، رعایت فاصله گذاری از یکدیگر، پرهیز از دورهمی و تجمعات امید می روند وضعیت ابتلا و فوتی ها همچنان روند نزولی داشته باشد.

کشمیری، اضافه کرد: اکنون از 10 شهرستان استان بوشهر 6 شهرستان شامل بوشهر، گناوه، تنگستان، دشتستان، جم کنگان در وضعیت قرمز و 4 شهرستان دشتی، دیر، دیلم و عسلویه نارنجی هستند.

استان خراسان رضوی/ کاهش شهرستان های قرمز

 بااعلام رنگ بندی جدید کرونایی توسط نرم افزار ماسک وزارت بهداشت، مناطق قرمز کرونایی در خراسان رضوی به 14 شهر کاهش یافت.در حال حاضر14 شهر در وضعیت قرمز، 11 شهر در وضعیت نارنجی و 2 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

بر این اساس شهرستان های مشهد، سرخس، تربت حیدریه، درگز، گناباد، تایباد و باخرز ، بینالود، قوچان، سبزوار، خلیل آباد،نیشابور، کاشمر، جوین، با قرار گرفتن در وضعیت قرمز جزو مناطق خیلی پرخطر قرار دارند.

همچنین شهرستان های  بردسکن، جغتای، خوشاب، تربت جام، خواف، رشتخوار، بجستان، مه ولات،فیروزه، چناران و کلات یازده شهری هستند که با قرار گرفتن در وضعیت نارنجی جزو مناطق پرخطر اعلام شده اند.

در حال حاضر داورزن و زاوه تنها دو شهرستان خراسان رضوی هستند که با قرار گرفتن در وضعیت زرد شرایط بهتری نسبت به سایر شهرستان های خراسان رضوی دارند.

استان خراسان جنوبی/379 آزمایش تشخیصی با 141 مورد مثبت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 379 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 141بیمار جدید شامل 41 بستری و 100 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 50 مورد از بیرجند، 20 مورد از طبس، 1 مورد از سرایان، 13 مورد از قائنات، 3 مورد از فرودس، 8 مورد از نهبندان، 5 مورد از سربیشه، 10 مورد از درمیان، 13 مورد از زیرکوه 4 مورد از بشرویه و 14 مورد از خوسف بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از 959 تست سریع کرونا 216 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 440بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی بستری هستند که 291نفر کرونا مثبتند، ادامه داد: از این تعداد 36 نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال 5 نفر نامساعد است.

مهدی زاده بیان کرد: همچنین 6 مورد فوت جدید در شبانه روز گذشته در خراسان جنوبی ثبت شد و فوتی های ناشی از این بیماری به هزار و 77 نفر رسید.

وی یادآور شد: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تا امروز 212 هزار و 248 نفر واکسن نوبت اول و 116 هزار و 795 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان سمنان/450 مورد مثبت در 24 ساعت گذشته ثبت شد

حبیب الله خجسته پور سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در سمنان، اظهار داشت: از یازدهم شهریور تا دوازدهم شهریورماه جمع کل محتملین ورود به بیمارستان 323 نفر است.

وی جمع کل موارد مثبت (مبتلای قطعی) را نیز 450 نفر اعلام کرد و افزود: همچنین جمع کل موارد مثبت سرپایی در شبانه روز گذشته 372 نفر بوده است.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان جمع کل موارد مثبت بستری را 78 نفر اعلام کرد و گفت: در شبانه روز گذشته نیز 9 نفر در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باختند.

خجسته پور خاطرنشان کرد: همچنین 2 فوتی مشکوک به کرونا نیز در شبانه روز گذشته ثبت شد.

وی جمع کل ترخیص شده را نیز 136 نفر برشمرد و گفت: جمع کل بستری در شبانه روز گذشته (قطعی و مشکوک) 631 نفر بوده است.

نوید دانائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم نیز گفت: 21 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در 24 ساعت گذشته در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

وی افزود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون 39 هزار و 187 نفر مورد مثبت کرونایی با معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شدند.

استان کرمان/ ادامه روند نزولی

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان 970 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 555 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 48 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 155 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 90 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 122 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 183 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 36 هزار و 624 مورد رسیده است.

وی به فوت 14 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 324 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 716 هزار و 577 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 358 هزار و 434 مورد است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه سهمیه واکسن کرونا طی دو هفته گذشته بیشتر صرف نوبت دوم واکسن شهروندان شده گفت: برای تزریق نوبت اول با کاهش سهمیه مواجه شده اند.

وی با بیان اینکه به محض دریافت واکسن، به میزان سهمیه هر مرکز سامانه برای ثبت نام داوطلبان باز خواهد شد افزود: در برخی نقاط ممکن است پس از باز شدن سهمیه، در ساعات اولیه سهمیه تمام شود، لذا شهروندان در این مواقع روزهای بعد یا هفته بعد را انتخاب کنند تا پس از دریافت واکسن مشکل تزریق نیز حل شود.

استان هرمزگان/820 بیمار در مراکز درمانی بستری هستند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 514668 بوده و روزانه بر میزان تست گیری افزوده می شود. 

فاطمه نوروزیان افزود: در 24 ساعت گذشته 186 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های هرمزگان پذیرش شده اند که نسبت به روزهای قبل بیشتر است، در حال حاضر در مجموع 820 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان های استان بستری هستند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از این تعداد 131 بیمار در بخش آی سی یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 36 بیمار نیز وخیم گزارش شده است.

نوروزیان گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 6 بیمار دیگر شامل 2 آقا و 4 خانم در محدوده سنی 48 الی 85 سال از شهرستانهای میناب (2 نفر)، بندرعباس، رودان، قشم و بندرلنگه هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 2207 نفر رسید.

 

درحال تکمیل... .

انتهای پیام/ینویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان