سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403| 23 April 2024
استعمال قلیان که یک معضل بزرگ اجتماعی است و به گفته مسوولین سبب سرطان نیز می شود به طرز نگران کننده ای در بین جوانان افزایش یافته و آن را به بهانه ای برای دورهمی ها و گپ و گفت های دوستانه خود تبدیل ...

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، چندی پیش مخاطبان فارس سوژه ای را با عنوان«برخورد با عرضه قلیان در اماکن عمومی» در سامانه فارس من به ثبت رساندند از این رو خبرنگاران فارس برآن شدند تا موضوع را پیگیری کنند.

این روزها اغلب پارک ها و فضاهای سبز شهری ایلام پاتوق خیل جوانانی شده که قلیان را بهانه ای جبران ناپذیر برای فرصت سوزی دورهمی های دوستانه خود انتخاب کرده و در پس این رفتار تهدید آمیز و خانمان سوز، چهره سبزگون پارک ها را نازیبا کرده است.

این روزها در کنار پارک ها و خیابان های ایلام که عبور می کنیم در هر گوشه و کناری، جوانان کم سن و سال و خانواده هایی را می بینیم که در کنار هم نشسته و قلیانی را در میان گپ و گفت هایشان مهمان کرده اند؛ قلیانی که دست به دست می چرخد و نفس های پارک ها را تنگ و تنگ تر می کند تا سلامت شهروندان ایلامی را به خطر بیندازد.

گسترش استعمال قلیان در خیابان ها، پارک ها و اماکن عمومی بدون توجه به مضرات آن معضلی است که همواره مسوولان حوزه بهداشت و درمان تلاش کرده اند در قالب طرح مقابله با عرضه قلیان به جمع آوری این تجهیزات در سطح شهرها بپردازند طرحی که به گفته مسوولان همیشه بعد از نهایت دو هفته اجرا و بعد از آن لغو می شود تا باز این قلیان ها باشند که با بوی دود و صدای قل قل آب محافل را آلوده کنند.

برخی از جوانان با علم به اینکه مضرات و آسیب های قلیان برای بدن بیش از سیگار است رو به سوی مصرف این ماده دخانی آورده اند و اعتقاد دارند قلیان کشیدن تفریحی است که ارزانتر از ورزش و دیگر تفریحات سالم در دسترس است.

برخورد قانونی با کسانی که سلامت مردم را به مخاطره می اندازند

دلاور القاصی مهر فرمانده انتظامی ایلام به فارس گفت: نیروی انتظامی با بساط کسانی که سلامتی مردم را به مخاطره بیاندازد با حکم قانونی برخورد جدی خواهد کرد.

وی بیان کرد: برخورد با قانون شکنان و مخلان آرامش مردم و واحدهای غیر مجاز قلیانی در پارک ها که موجب سلب آسایش و آرامش مردم در محلات مربوطه شده در دستور کار ویژه پلیس قرار دارد.

قلیان به تفریح جوانان ایلامی تبدیل شده است 

محمد یکی از شهروندان ایلامی در گفت وگو با فارس مطرح کرد: الان تفریح ثابت جوانان ایلام، قلیان کشیدن دسته جمعی در پارک ها است و علاوه بر آسیب های جسمی باید به آسیب های اجتماعی آن نگاه کرد؛ اختلاط دختران و پسران به بهانه دورهمی برای کشیدن قلیان شروعی برای شکستن بسیاری از حریم ها و زمینه ساز بسیاری از مفاسد اجتماعی است.

وی افزود: دادستانی و نیروی انتظامی بارها برخورد جدی دارند اما واقعیت دو هفته که می گذرد وضعیت به همان منوال پیش می رود؛ من شاهد بودم جوان های ۱۴ ساله گاها با دورهمی های دوستانه در پارک ها مواد صنعتی مخدر نیز استفاده می کنند این یعنی استان ایلام در خطر است و آژیرش از راه نزدیک هم می شود شنید، مشکل اینجاست بر پارک ها نظارت نمی شود. 

قلیان کشیدن معضل بزرگ اجتماعی است

فرهاد دیگر شهروند ایلامی نیز به فارس گفت: این یک معضل بزرگ اجتماعی است که باید از ریشه مشکلش حل و فصل شود و با اقدامات مختلف با متخلفان برخورد کرد.

وی ادامه داد: اینجا عوامل باید در بطن کار باشند، نظارت ها و گشت ها باید همیشگی باشد؛ جوانان زیادی بیش از پیش برای قلیان کشیدن به عنوان تفریح و سرگرمی به پارک های ارغوان و چغاسبز نفوذ می کنند؛ واقعیت این یک پدیده شوم است که باید هر چه زودتر دستگاه ها با همکاری هم راهکار جدی بیندیشند.

قلیان زمینه بروز انواع سرطان ها را افزایش می دهد

جمیل صادقی فر معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز گفت: مصرف سیگار و قلیان برای بسیار مضر و سرطانزا است و دود حاصل از آن به نام دود دست دوم برای اطرافیان فرد مصرف کننده زیان بارتر است.  

وی اضافه کرد: کودکان از آن دسته افرادی هستند که به دود دخانیات حساس تر بوده و این دود می تواند زمینه بروز انواع سرطان ها را در آنها افزایش دهد. 

معاون دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: اثرات زیانبار دود سیگار و قلیان در زنان بیشتر از مردان است و بروز مشکلاتی نظیر حاملگی خارج از رحم، سقط خود به خودی و کمبود وزن نوزاد در هنگام تولد در زنان سیگاری بیشتر از زنان غیر سیگاری است.

وی بروز بیماری های شدید تنفسی، آسم و مشکلات ریوی و بیماری های قلبی و عروقی را از دیگر عوارض مصرف دخانیات بر شمرد و گفت: ۷۱ درصد از نوجوانان و ۹۰ درصد از اولیای مدارس موافق ممنوعیت کامل استعمال دخانیات در اماکن عمومی بوده و ۴۴ درصد عموم جامعه موافق این ممنوعیت هستند.

استفاده از فضای سالم و طبیعی و استشاق هوای پاکیزه حق تمامی شهروندان است پس می توان با اقدامات مختلفی از جمله نصب قوانین و نظارت بر محیط های عمومی توسط مسوولین و اجرای قوانین توسط مردم و فرهنگ سازی در این زمینه محیط امن و سالمی رابرای همگان فراهم کرد.

از مسوولین می خواهیم به صورت جدی به این معضل ورود کنند و اقدامات جدی را در راستای جمع آوری و برخورد با عرضه قلیان در اماکن عمومی انجام دهند.

انتهای پیام/ ۹۷۰۸۱۳نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان