سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403| 23 April 2024
ایلام-زیرساخت های بهداشت و درمان ایلام با توجه به وضعیت کرونا و نزدیک شدن به ایام اربعین نیازمند توجه ویژه مسئولان کشوری است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: این روزها کرونا بی رحمانه قربانی می گیرد و هر سه دقیقه یک ایرانی جان خود را از دست می دهد، اما با این حال هنوز هم خیلی ها دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند.

برخی ها نیز فکر می کنند که ابتلاء به کرونا برای آنها نیست و فقط برای دیگران است.

یکی از شهروندان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برخی ها می گویند ما چون قبلاً مبتلا به کرونا شدیم ممکن است دیگر مبتلا به این ویروس نشویم، اما این مسئله غلط است.

زهرا چراغی افزود: بعضی از افراد با رعایت نکردن پروتکل ها هم به خود و هم به دیگران آسیب می زنند، مقاومت در برابر این بیماری و واکسن نزدن یعنی رفتن به استقبال از مرگ است.

در مراکز واکسیناسیون استان گروه های سنی، مشاغل، مادران باردار و سایر عموم در حال انجام واکسیناسیون هستند، آمارها نشان می دهد مردم استان از واکسیناسیون کرونا استقبال خوبی می کنند.

خروج ۲ شهرستان از وضعیت قرمز

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خوشبختانه شهرستان دره شهر و بدره از وضعیت قرمز کرونایی خارج شده اند.

جمیل صادقی فر افزود: شهرستان دره شهر از شرایط شکننده سختی برخوردار بود، با همراهی مردم و اصناف به جایی رسیده که هم اکنون فقط ۹ بیمار بستری در بیمارستان دارد و این نیازمند است که مردم این شهرستان کماکان مراقبت کنند که بتوانند این وضعیت را تداوم دهند و حتی به حالت زرد هم تبدیل شوند.

وی تصریح کرد: متأسفانه شهرستان ملکشاهی و هلیلان از وضعیت نارنجی به وضعیت قرمز رسیده اند.

مشکل کمبود واکسن حل شد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص تزریق واکسیناسیون در استان نیز بیان کرد: در استان ایلام طی چند روز گذشته کمبود واکسن وجود داشت و موجودی واکسن خیلی زیاد نبود، خوشبختانه با گرفتن سهمیه جدید واکسن بخشی از مشکل حل شده است.

وی ادامه داد: استقبال مردم از واکسیناسیون نیز مناسب است، موضوعی که بسیار مهم است اینکه ظرف یکی دو هفته گذشته مقداری استقبال به دلیل شایعات بر روی تزریق واکسن سینوفارم و برکت کمتر شده است.

صادقی فر تصریح کرد: از همه هم استانی ها خواهش می کنیم که به این شایعات توجه نکنند و فارغ از اینکه چه واکسنی در مراکز واکسیناسیون وجود دارد، حتماً اقدام به واکسیناسیون کنند.

۹۲ درصد تمام موارد فوتی ناشی واکسن تزریق نکرده اند

آمارها بیان گر این است که در افرادی که واکسن تزریق کردند، میزان ابتلاء و هم فوت آنها به دلیل کرونا بسیار کمتر شده است، واکسیناسیون تا حد زیادی افراد را در برابر مرگ و میر کرونا بیمه می کند به شرطی که همزمان دستورالعمل های بهداشتی را هم رعایت کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در همین رابطه گفت: بیش از ۹۲ درصد تمام موارد فوتی ناشی از بیماری کرونا در سطح استان در سال ۱۴۰۰، هیچ واکسنی دریافت نکرده اند.

محمد کریمیان اضافه کرد: وی بیان کرد: از میان متوفیان بیماری کرونا در استان از ابتدای شیوع آن تاکنون، بیش از ۸۰ درصد آنان حداقل یک بیماری زمینه ای را دارا بوده اند.

وی گفت: کریمیان تصریح کرد: از ابتدای آغاز واکسیناسیون بیماری کرونا در سطح استان، تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار دوز واکسن به جامعه هدف تزریق شده که بیش از ۱۵۰ هزار آن دوز اول بوده است.

اما این روزها یک مسئله ذهن مردم را درگیر کرده و آن هم برگزاری احتمالی مراسم اربعین است که استان ایلام با توجه به وجود مرز مهران شاهد تردد زوار زیادی خواهد بود.

با توجه به وضعیت کرونا و زیرساخت های اندک حوزه بهداشت و درمان، این استان در بخش های بهداشت و درمان قطعاً نیازمند امکانات ویژه است.

زیرساخت های بهداشت و درمان ایلام نیازمند توجه

استاندار ایلام نیز روز گذشته در نشست ستاد ملی کرونا اظهار کرد: در حالی که بیشترین افزایش مبتلایان در مرداد ماه را تجربه کرده ایم، با اجرای محدودیت ها و برنامه ریزی به عمل آمده و اجرای دستورالعمل ها، رعایت پروتکل ها به ۶۰ درصد افزایش یافته و اکنون با پشت سر گذاشتن پیک اوضاع رو به بهبودی است.

محمد نوذری افزود: از ۱۲ شهرستان استان ۹ شهرستان در وضعیت قرمز و سه شهرستان در وضعیت نارنجی است و همزمان در ۲۲ مرکز منتخب کرونا در استان به مراجعین خدمات ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری اربعین سید و سالار شهیدان و تهیه و تجهیز زیرساخت ها و امکانات مورد نیاز یک عزم ملی می طلبد، گفت: به واسطه داشتن ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک و نزدیکی به عتبات عالیات هرساله بیش از ۶۵ درصد تردد زوار از مرز مهران انجام می شد که ضرورت دارد در صورت برگزاری ایام اربعین زیرساخت های لازم در مرز به خصوص زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان، مباحث آزمایشگاهی، واکسیناسیون فراگیر استان و تجهیزات مورد نیاز فراهم آید.

رئیس ستاد استانی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه بیش از ۳۷ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان واکسینه شده اند و نظر به جمعیت کم استان و قرار گرفتن در مرکز کریدور اربعین خواستار واکسیناسیون عمومی استان شد.

استاندار ایلام با بر شمردن نیازمندی های استان، خواستار پرداخت مطالبات و معوقات پزشکان و کادر بهداشت و درمان، تامین دارو، تجهیزات و واکسن مورد نیاز استان، تامین تجهیزات اورژانس بیمارستان امام خمینی ره، تامین دو دستگاه سی تی اسکن جهت شهرستان های ایوان و چرداول شد.

وی در پایان با تاکید بر اهمیت افزایش زیرساخت های درمانی استان در ایام اربعین، ضمن دعوت از رئیس جمهور، خواستار افتتاح و تامین تجهیزات دو بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام و ۶۴ تختخوابی ملکشاهی شد.

دستور رئیس جمهور به وزیر بهداشت برای تکمیل زیرساخت های درمانی در ایلام

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در ستاد ملی کرونا در پاسخ به مطالبات استاندار ایلام از وزیر بهداشت خواست نسبت به تکمیل زیر ساخت های درمانی ایلام قبل از برگزاری کنگره بزرگ اربعین اقدامات لازم انجام شود.

رئیس جمهور برگزاری مراسم اربعین حسینی را منوط به موافقت دولت عراق و اعلام شرایط پذیرش زوار از جانب این کشور دانست و تاکید کرد: بدون تردید در صورت موافقت کشور میزبان کسانی می توانند به زیارت اربعین مشرف شوند که با تایید وزارت بهداشت و درمان هر دو دُز واکسن کرونا را تزریق کردند باشند.

حجت الاسلام رئیسی ضمن اعلام سلام و تهیت به مردم استان، ایلام را یکی از مهم ترین ابواب ورود به کربلای معلی دانست و گفت: متناسب با تصمیمات ملی در بحث برگزاری مراسم اربعین، هر گونه تصمیم گیری در داخل با برنامه ریزی های وزارت کشور در قالب قوانین اعلامی و پیوست های بهداشتی درمانی و همراهی آن استانداری امکانپذیر است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان