چهارشنبه، 29 فروردین 1403| 17 April 2024
رئیس ستاد اربعین حسینی(ع) گفت: تصمیم گرفتیم 30 هزار نفر سهمیه ایران در قالب موکب داران که همه ساله در کشور عراق خدمات می دادند و همچنین کمیته هایی که در عراق وظایفی دارند، اعزام شده و سازماندهی شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حسین ذوالفقاری رئیس ستاد اربعین حسینی(ع) در حاشیه جلسه این ستاد که صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به روند بیماری، مسأله ی اربعین از چند ماه پیش در دستورکار مسئولان ایران و عراق قرار گرفت و در کمیته امنیتی و اجتماعی و هم چنین ستاد اربعین مسأله را بررسی کردیم و پیشنهاد دادیم کسانی که دو دوز واکسن را دریافت کرده اند و فاقد بیماری زمینه ای هستند، در صورت موافقت عراق در اربعین شرکت کنند که این موضوع در ستاد ملی کرونا هم مطرح و اعلام شد. 

پیش ثبت نام اینترنتی متقاضیان اعزام اربعین متوقف شدچه تعداد زائر ایرانی به اربعین حسینی اعزام خواهند شد؟!

 

وی افزود: روز گذشته به ما اعلام شد که دولت عراق موافقت کرده که حداکثر 30 هزار نفر می توانند در اربعین شرکت کنند و حتماً هم دارای تست منفی پی سی آر 72 ساعت قبل از عزیمت داشته باشند و سفر صرفاً هوایی است و ما جلسه ی امروز را برای انجام هماهنگی ها تشکیل دادیم.

رئیس ستاد اربعین خاطر نشان کرد: تصمیم گرفتیم که این 30 هزار نفر در قالب موکب داران که همه ساله در کشور عراق خدمات می دادند و همچنین کمیته هایی که در عراق وظایفی دارند، اعزام شده و سازماندهی شوند و این عدد سهمیه قابل توزیع در کل کشور نبود و می توانست تبعیض هایی به وجود بیاورد و ما امسال بنا داشتیم که 100 هزار نفر از خادمان در اربعین شرکت کنند که مجموعا 30 هزار سهمیه به ایران داده شد.

ذوالفقاری بیان کرد: قرار شد کسانی که به عراق اعزام می شوند فاقد بیماری زمینه ای بوده و اولویت با کسانی است که واکسن زده باشند و در برگشت نیز به صورت مجانی تست پی سی آر از آن ها گرفته شود تا بیماری نداشته باشند و اگر مبتلا باشند هم کنترل های لازم انجام خواهد شد.

وی در ادامه درخصوص سامانه ی ثبت نام از مشتاقان شرکت در مراسم اربعین که از صبح امروز بسته شده است، تصریح کرد: انجام این ثبت نام طبق قول اولیه ی عراق بود که افرادی که دو دوز واکسن زده اند می توانند به این کشور بروند و ما خواستیم که زمان از دست نرود و پیش ثبت نام انجام بگیرد و اگر عراق اعلام موافقت کرد، بتوانیم آمادگی داشته باشیم و قرار بود از امروز صبح آغاز شود که به دلیل تعیین سهمیه، ثبت نام عمومی نخواهیم داشت.

رئیس ستاد اربعین درباره اعزام 30 هزار نفر سهمیه کشورمان به عراق و نحوه شناسایی و تعیین این افراد، بیان کرد: ویزا رایگان است و قرار شد کمیته ها لیست های موکب دارانی که همه ساله به عراق رفته و خدمات می دهند که شناسایی شده اند را به ستاد اربعین بدهند تا هماهنگی لازم برای صدور ویزا انجام بگیرد.

ذوالفقاری هم چنین اطهار داشت: موکب داران از بدنه عادی مردم هستند و شناسایی شده اند که امسال اعزام می شوند تا بتوانند خدمات رسانی را انجام بدهند و همچنین کمیته ها و گروه های مردمی که داخل عراق باید بروند و به انجام اموری مانند تبلیغی، فرهنگی و رسانه ای بپردازند، اعزام خواهند شد. 

وی گفت: به مردم عزیزمان عرض می کنیم که مرزهای زمینی کاملا بسته است و می خواهیم که کسی به سمت مرزها حرکت نکند و هیچ گونه خدماتی در قالب موکب ها در مرزها ارائه نخواهد شد.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان