پنجشنبه، 30 فروردین 1403| 18 April 2024
معاون امنیتی ـ انتظامی وزیر کشور گفت: افزایش تعداد زائران اربعین به بیش از ۳۰ هزار نفر بعید است این در حالی است که به سایر کشورها ۱۰ هزار نفر سهمیه داده اند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی، انتظامی وزیر کشور پیش از ظهر امروز(دوشنبه)در حاشیه جلسه ستاد مرکزی اربعین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موضوع برگزاری مراسم اربعین با توجه به روند بیماری از چند ماه پیش در دستور کار مسولین ایران و عراق قرار گرفت.

وی افزود: وزارت بهداشت هر دو کشور باید اعلام نظر می کردند و در کمیته امنیتی اجتماعی و ستاد اربعین با حضور مسئولین وزارت بهداشت بررسی شد و پیشنهاد شد کسانی که دو دز واکسن دریافت کرده اند و فاقد بیماری زمینه ای هستتد در صورت موافقت کشور عراق امسال در مراسم اربعین شرکت کنند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور خاطرنشان کرد: در این زمینه دستورالعمل کاملی برای رعایت پروتکل های بهداشتی تهیه شد و مواردی را در کشور عراق باید مورد توجه قرار بگیرد هم در قالب دستورالعملی مشخص شد.

وی افزود: ابتدا وزارت کشور عراق با حضور مسئولین سفارت ایران جلسه گذاشتند و قرار شد نظر نهایی خود را اعلام کنند و تا روز گذشته براساس اعلام سفارت ما دولت عراق موافقت کرده که حداکثر ۳۰هزار نفر در مراسم اربعین شرکت کنند و ۷۲ساعت قبل از سفر تست pcrداشته باشند و این سفر صرفا هوایی خواهد بود.

وی افزود: این ۳۰هزار نفر را در قالب موکب داران و کمیته هایی که وظیفه ای داخل عراق دارند ساماندهی کنیم چون این عدد قابل توزیع در کل کشور نیست. هرچند امسال بنایمان بود که فقط ۱۰۰هزار نفر از خدام شرکت کنند و اکنون باید از آن ۱۰۰هزار نفر ۳۰هزار نفر را اعزام کنیم. 

ذوالفقاری در مورد امکان افزایش تعداد زائرین با رایزنی ها تصریح کرد: بعید می دانیم امکان رایزنی برای افرایش این تعداد باشد و این در حالی است که برای سایر کشورها ۱۰هزار نفر سهمیه داده اند. 

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ادامه داد: موکب داران دارای شناسنامه که سالهای قبل نیز در مراسم اربعین شرکت می کردند سهمیه حضور در عراق را دارند و دولت عراق بحث واکسن را شرط نکرده است، اما ورود زائران را به انجام تست «PCR» مشروط کرده است.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: موکب داران و کمیته ها ۹۵ درصد از بدنه جامعه هستند و از اشخاص خاصی نیستند و همچنین رسانه ها، خبرنگاران، ستاد های مردمی از جمله گروه های اعزامی خواهند بود.

ذوالفقاری افزود: طبق هماهنگی انجام شده در کشور ۶ فرودگاه در حال حاضر آماده شده است و سازمان هواپیمایی اعلام کرده قیمت ها در سقف شرایط عادی نگه داشته می شود.

وی در خصوص امکان سفر زمینی نیز تصریح کرد: مرز های زمینی کاملا بسته است هیچ خدماتی در مرز ها ارائه نمی شود و از مردم درخواست می کنیم به سمت مرز ها حرکت نکنند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تاکید کرد: موضوع حفظ سلامت مردم برای مسئولان کشورمان و عراق از اهمیت بالایی برخوردار است و ورود بدون مجوز از سوی مرز های زمینی ممنوع است و دولت عراق برای متخلفین مجازات هایی در نظر گرفته است.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان