دوشنبه، 27 فروردین 1403| 15 April 2024
رییس گروه بیماری های حیات وحش در خصوص آخرین وضعیت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در کشور توضیحاتی داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سیامک مسعودی رییس گروه بیماری‌های حیات وحش در خصوص آخرین وضعیت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) گفت: براساس بازدید و رصد مناطق تحت حفاظت و بررسی وضعیت گونه‌های جانوری و دستورالعمل‌های مربوط به پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در حیات وحش ابلاغی از سوی معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در دستور کار ادارات کل حفاظت محیط زیست قرار دارد و پیش از تردد دام‌های اهلی کوچ رو همچنین در هنگام مواجهه با مورد مشکوک به بیماری در حیات وحش، حفاظت فیزیکی مناطق و رصد وضعیت گونه‌های جانوری با وجود مشکلات ناشی از صعب العبور بودن بسیاری از مناطق توسط محیط بانان افزایش می‌یابد.

وی در خصوص آمار تهیه شده در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ استان‌های که بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) در حیات وحش آن‌ها شناسایی شده گفت: در نتیجه پایش‌ها و رصد حیات وحش توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست در ۶ ماهه نخست سالجاری، تلفات علفخواران وحشی مشکوک به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) در حیات وحش تعدادی از استان‌های کشور گزارش و اطلاع رسانی به دامپزشکی جهت نمونه برداری انجام شد و در حیات وحش ۴ استان (اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، خراسان رضوی و فارس) بیماری PPR شناسایی شده است.

رییس گروه بیماری‌های حیات وحش درباره روند شناسایی بیماری PPR در حیات وحش در سال ۱۴۰۰ توضیح داد: تعداد موارد بیماری PPR در حیات وحش در سال جاری تاکنون نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. همچنین در سال ۱۳۹۹ PPR در بین علفخواران وحشی (حیات وحش) ۶ منطقه و در ۵ استان شناسایی شده بود.

سیامک مسعودی از تلفات علفخواران وحشی در اثر PPR در سال جاری گفت: تعداد تلفات علفخواران وحشی در اثر PPR نیز در سال جاری تا کنون نسبت به سال گذشته به مراتب کاهش داشته است. همچنین در سال جاری در مجموع در استان‌هایی که در حیات وحش بیماری PPR شناسایی شده، تاکنون لاشه حدود ۱۳۰ راس از علفخواران وحشی (کل وبز و قوچ و میش وحشی) جمع آوری و امحاء بهداشتی و گزارش شده است.

وی از آخرین وضعیت و روند بیماری PPR در حیات وحش استان‌هایی که در سال جاری شناسایی شده اظهار داشت: اقدامات لازم جهت مهار بیماری PPR در حیات وحش توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست با تلاش محیط بانان و کارشناسان و با همکاری دامپزشکی استان تداوم داشته و روند بیماری همچنین تلفات در حیات وحش استان‌های مذکور متوقف و تاکنون تلفات جدیدی گزارش نشده است.

رییس گروه بیماری‌های حیات وحش از دیگر اقدامات انجام شده به افزایش پایش و رصد وضعیت گونه‌های جانوری به خصوص علفخواران وحشی در منطقه، اعزام دکتر دامپزشک به منطقه، بازدید مشترک از منطقه با دامپزشکی، قرنطینه کردن منطقه، کنترل تردد و پیگیری واکسیناسیون دام‌های اهلی در منطقه از طریق دامپزشکی، جمع آوری و امحاء بهداشتی لاشه‌ها با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، تداوم ضد عفونی آبشخور‌ها و استمرار اقدامات تا مهار بیماری اشاره کرد.

وی در ادامه اقدامات پیشگیرانه که توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها در حال انجام است گفت: افزایش پایش، بازدید و رصد مناطق جهت بررسی وضعیت علفخواران وحشی و سایر گونه‌های جانوری، ضدعفونی آبشخورها، در صورت امکان جداسازی آبشخور‌های دام اهلی از حیات وحش، طلاع رسانی به موقع به اداره کل دامپزشکی استان جهت نمونه برداری از لاشه، پیگیری واکسیناسیون مستمر دام‌های اهلی از طریق دامپزشکی و اعلام فهرست مناطق تحت حفاظت به سازمان دامپزشکی، اعلام تلفات و یا موارد مشکوک به بیماری در حیات وحش به دامپزشکی استان از دیگر مواردی است که در حال پیگیری است.

مسعودی واکسیناسیون دام‌های اهلی بر علیه بیماری PPR را حائز اهمیت دانست و گفت: بر اساس گزارش‌های دامپزشکی، واکسیناسیون دام‌های اهلی بر علیه بیماری PPR تداوم دارد و پیگیری‌های لازم توسط حفاظت محیط زیست نیز برای واکسیناسیون و اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای دام‌های اهلی به خصوص دام‌های کوچ رو از طریق اداره کل دامپزشکی صورت می‌گیرد.

رییس گروه بیماری‌های حیات وحش تصریح کرد: استفاده دام‌های اهلی و علفخواران وحشی از آبشخور‌ها و مراتع مشترک و تردد دام‌های اهلی غیر واکسینه و مشکوک به بیماری در حیات وحش که گواهی بهداشتی دامپزشکی ندارند و تماس آن‌ها با علفخواران وحشی از جمله عوامل موثر در انتقال بیماری ویروسی PPR به علفخواران وحشی هستند.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان