چهارشنبه، 29 فروردین 1403| 17 April 2024
دومین گزارش نظارت مستمر بر اجرای بودجه 1400 در مقاطع 2 ماهه متهی به تیرماه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، در بازه زمانی 4 ماه ابتدای سال، از مجموع 175 جزء بند و تبصره، مفاد، 60 حکم 34.5 درصد به صورت کامل اجرا شده است و تعداد 55 حکم معادل 30 درصد از احکام به صورت ناقص اجرا شده و 60 حکم معادل 34.5 درصد کلاً اجرا نشده است.
نکته قابل توجه این که از مجموع 1118 دستگاه اجرایی مشمول ارایه صورتحساب ماهانه، تعداد 900 دستگاه معادل 81 درصد در موعد مقرر گزارش دستگاه خود را به دیوان محاسبات کشور ارائه نموده اند و 218 دستگاه اجرایی معادل 19 درصد همچنان به عنوان "حساب نداده" شناخته می شوند. لازم به ذکر است با همکاری خزانه داری کل کشور، تعداد دستگاه های "حساب نداده" از 306 دستگاه در پایان اردیبهشت ماه به 218 دستگاه در پایان تیرماه کاهش یافته است.
بررسی وضعیت تحقق منابع و مصارف بودجه دولت در 4 ماهه منتهی تیرماه 1400 از تحقق 47 درصدی منابع بودجه ای در مقابل تحقق 62 درصدی مصارف حکایت دارد که به منظور پوشش کسری موجود، دولت بخشی از این کسری را از محل تنخواه گردان خزانه و بخشی دیگر را از محل منابع موضوع ماده 125 قانون محاسبات عمومی تامین نموده است.
عدم توفیق در حصول کامل منابع درآمدی پیش بینی شده در قانون از سوی دستگاه های اجرایی متولی امر، در مقابل تحقق کامل غالب هزینه ها و مصارف پیش بینی شده، منجر به ادامه روند کسری در بودجه کل کشور در 4 ماه ابتدای سال شده است.
یافته های دیوان محاسبات کشور نشان می دهد بیش از 90 درصد از درآمدهای مالیاتی مستقیم در 4 ماه ابتدای سال نسبت به میزان پیش بینی شده در قانون بودجه محقق شده که این میزان نسبت به مدت مشابه 2 ماهه ابتدای سال رشد نشان می دهد.
یادآور می شود مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری به جهت عدم تصویب مقررات در دولت، همچنان صفر است.
بیشترین درصد تحقق منابع درآمدی در 4 ماه منتهی به تیرماه، مربوط به فروش و واگذاری انواع اوراق مالی و اسلامی و درآمدهای مالیاتی و کمترین میزان تحقق در بخش واگذاری شرکت های دولتی، منابع حاصل از واگذاری طرح های تملک دارایی های سرمایه ای و فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول دستگاه های اجرایی بوده است.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان