یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403| 21 April 2024
گروه استان ها ـ درحالی آمارهای روزانه نسبت به دو هفته قبل کمی بهبود اوضاع را نشان می دهد اما وقتی کمی تقویم را عقب تر می بریم با واقعیت روند صعودی بیماری در یک ماه گذشته روبرو می شویم که شاهد مثالی ...

به گزارش گروه استان های خبرگزاری تسنیم، بررسی آمارهای منتشر شده همه گیری کرونا از سوی وزارت بهداشت اگرچه در بهبود شرایط نسبت به دو هفته قبل را نشان می دهد اما مقایسه آمارها از ابتدای هفته و همچنین یک ماه گذشته نشان می دهد روند همچنان صعودی است و نباید به کاهش کمی اعداد دلخوش باشیم.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می گویند: بررسی های آماری در دوران همه گیری نباید به هیچ عنوان دوره های کوتاه مدت را مدنظر داشته باشد چون با درنظر گرفتن اطلاعات استخراج شده در این دوره های کوتاه مدت می تواند سیاست گذاری های اشتباه به همراه داشته باشد، بنابراین استخراج اطلاعات در دوره های مختلف و مقایسه آنها با یکدیگر می تواند حلال مشکلات بوده و زمینه تصمیم گیری دقیق را برای مسئولان ایجاد کند.

در این زمینه کارشناسان تاکید می کنند در شرایطی که از ابتدای ماه ظاهرا روند نزولی را تجربه می کنیم و خوشبختانه آمارها سیر نزولی را نشان می دادند مقایسه سه روز گذشته آمارها نشان می دهد که دوباره سمت نمودارها به صعودی شدن تغییر جهت داده و اگر اعداد و ارقام روز گذشته را با یک ماه قبل مقایسه کنیم بازهم می بینیم درمجموع 30 روز گذشته همواره در مدار صعود بیماری قرار داشته ایم و تنها نوسان های کوتاه مدت بوده اند که شاخص ها را جابه جا کرده است.

برهمین اساس گروه یاد شده تاکید می کنند این مقایسه نشان می دهد روند بیماری و احتمال آغاز پیک ششم کرونا در نیمه مهرماه آینده بسیار محتمل است و نباید نسبت به این نکته بی تفاوت باشیم و از همین امروز برای مقابله هرچه بهتر و دقیق تر با بحران احتمالی برنامه ریزی کنیم.

کارشناسان با اشاره به احتمال شکل گیری موج بعدی در یک یا دو ماه آینده معتقدند باید سرعت واکسیناسیون در این بازه زمانی باقی مانده افزایش داشته باشد تا در این دوره سطح بالاتری از جامعه واکسینه شده و در دوره یاد شده که احتمال آغاز پیک ششم وجود دارد شاهد کاهش هزینه های انسانی و درمانی باشیم.

به گفته این گروه هرچه سهم افراد واکسینه شده در جامعه بالاتر باشد دو دستاورد کلی در کشور ایجاد می شود که اولین مورد دربخش مدیریت هزینه انسانی است و با کاهش شدت بیماری بدون تردید روند مرگ و میر کرونایی نزولی خواهد شد اما مهمترین نکته از این روند جلوگیری از جهش های آینده ویروس در داخل کشور است.

این گروه تاکید می کنند: هرچه تعداد افراد بیشتری در جامعه نسبت به کرونا واکسینه شده باشند تعداد بیماران بدحال بسیار کم و زنجیره انتقال بسیار کوتاه و کوچک می شود به همین دلیل دوره پیک های احتمالی بسیار کوتاه خواهد بود که این اتفاق اجازه جهش را از ویروس گرفته و نهایتاً شاهد حذف کامل بحران خواهیم بود.

این درحالی است که ظاهرا مسئولان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این زمینه گام های مثبتی برداشته اند و با برنامه ریزی دقیق برای افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور اقدام کرده اند به صورتی که نه تنها شاهد افزایش تعداد افراد واجد شرایط ثبت نام در سامانه مربوطه جهت آغاز فرآیند واکسناسیون بوده ایم؛ بلکه در برخی مناطق فعالیت دو شیفته مراکز تجمیعی نقطه امیدی است که در آینده نزدیک سطح ایمنی جامعه در مقابل ویروس منحوس تصاعدی ارتقاء یابد.

پیک پنجم و واقعیت آماری یک ماه گذشته

اما ویروس منحوس در یک ماه گذشته در ایران چه رفتاری داشته و به قول معروف چگونه یکه تازی کرده است؟ برای این منظور در یک بازه زمانی یک ماه آمارهای رسمی منتشر شده را مدنظر قرار داده ایم تا ببینم واقعا روند همه گیری کرونا در ایران چیست و چطور باید برای آینده برنامه ریزی کنیم. 

در نگاه اول اصلی ترین عددی که جلب توجه می کند روند افزایشی تعداد موارد فوتی ناشی از کرونا است که در این دوره زمانی متاسفانه بسیار بالا و قابل توجه است به صورتی که تفاضل تعداد موارد فوتی در ابتدای دوره یاد شده یعنی 15 مرداد ماه تا 15 شهریورماه 1400 رقمی معادل 17784 مورد است که بازهم متوسط نزدیک به روزانه 600 مورد فوتی را نشان می دهد.

این درحالی است که اگر بخواهیم دلیل رسیدن به این آمار را مدنظر داشته باشیم در ابتدای زنجیره بیماری نیز شاهد روند روبه رشد بوده ایم چون تعداد موارد شناسایی بیماران جدید در ابتدای دوره زمانی با روز پایانی شاهد رشد 4.3 درصدی بوده که این موضوع یعنی آغاز حرکت دومینوی مرگ کرونایی در دوره به این دلیل که در ادامه بازهم می بینیم نرخ بستری در مراکز درمانی هم رشدی معادل 7.2 درصد را تجربه کرده و در آخرین آمار به عددی معادل 3973 مورد رسیده است.

کارشناسان و متخصصان بهداشت و درمان تاکید می کنند واقعیت دوره زمانی یاد شده درست زمانی مشخص می شود که می خواهیم شرایط را در شاخص بستری مراقبت های ویژه بررسی کنیم یعنی شاخصی که نهایتاً مستقیم در تعداد موارد فوتی اثرگذار است چون معمولاً بیمارانی که سر از این بخش بیمارستانی در می آورند امید چندانی به ادامه حیاتشان نیست.

در این شاخص یک ماه گذشته رشدی معادل 19.65 درصد ثبت شده تا با جهشی نزدیک به 1200 نفر به رقمی معادل 7628 نفر بستری در بخش مراقبت های ویژه باشیم و نهایتاً مُهر تایید روند صعودی همه گیری در پیک پنجم جهش 50.64 درصدی تعداد فوتی نسبت به پانزدهمین روز از مرداد 1400 است.

شاهد مثالی که پرده از واقعیت نزدیک بودن احتمال شکل گیری پیک پنجم در نیمه مهرماه آینده می دهد و از همین امروز باید برای مقابله گسترده با این مشکل برنامه ریزی کنیم. 

کارشناسان و متخصصان درباره این اطلاعات می گویند اگرچه همه موارد روند صعودی دارد و باید مراقب شعله ور شدن دوباره آتش زیر خاکستر روند نزولی چند روز گذشته باشیم اما واقعیت شفاف و غیرقابل انکار مثبت شدن 23.66 درصد از تست های انجام شده است. چون مقایسه تعداد تست های انجام شده 48 ساعت گذشته نشان می دهد که مجموعاً 116542 مورد تست انجام شده و مقایسه این عدد با تعداد شناسایی بیماران جدید کاملا نشان می دهد که نزدیک به 24 درصد از تست ها مثبت بوده است.

این گروه تاکید دارند برای مدیریت کم هزینه پیک آینده از امروز باید با شناسایی و غربالگری دقیق بیماران زنجیره انتقال را قطع کنیم و با افزایش سرعت واکسیناسیون بدحالی بیماران در پیک جدید را به حداقل برسانیم تا بتوانیم مدیریتی کم هزینه در این پیک داشته باشیم.

از شرایط کرونایی پایتخت چه خبر؟

استاندار تهران در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا استان تهران روز گذشته اظهار داشت: در حال حاضر بیماران سرپایی 9درصد و بیماران بستری 8.6 درصد در استان تهران کاهش داشته اما متاسفانه هنوز آمار فوتی ها بالا است.

انوشیروان محسنی بندپی افزود: در حال حاضر میزان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در استان 64 درصد است این در حالی است که تراکم جمعیت در استان تهران بسیار بالا است.

استاندار تهران عنوان کرد: ناوگان حمل و نقل شهری، دفاتر پیشخوان، بانک ها و پاساژها کماکان کمترین میزان رعایت فاصله گذاری اجتماعی را دارند و بازرسی که در حوزه صیانت سلامت شهروندان صورت گرفته قطعا در این خصوص برخوردهای اداری و قضایی صورت خواهد گرفت.

محسنی بندپی سپس گفت: تا عصرروز یکشنبه 14 شهریور 1400، 36 درصد مردم استان با عدد پنج میلیون 116 هزار و 719 نفر در استان تهران واکسینه شده اند که در مقایسه با آمار کشوری این آمار قابل قبول است.

وی ادامه داد: اگر بازگشایی مدارس را به تعویق انداختیم به این خاطر است که دانش آموزان باید هر دو دز واکسن را دریافت کنند تا بعدها با مشکل مواجه نباشیم.

استاندار تهران تاکید کرد: مراکز 135 گانه واکسیناسیون در سطح استان از روز چهارشنبه به صورت دو شیفت فعالیت می کنند و نیروهای بسیج، هلال احمر و نیروهای مدیریت بحران شهرداری تهران به کمک کادر درمان می آیند.

محسمی بندپی خاطرنشان کرد: کمیته پیشگیری از سرقت نیروی انتظامی اعلام آمادگی کرد تا محموله های واکسن در استان را از مقصد تا مبدا اسکورت کنند و در خصوص سرقت واکسن یکی دو مورد وجود داشت که البته عوامل آن شناسایی و با آنها برخورد شد.

 

وضعیت بحرانی کرونا در استان ایلام با فوت 9 نفر رقم خوردفرمانده سپاه گلستان: حضور پررنگ بسیجیان در میدان مقابله با کرونا/تسریع در واکسیناسیون هدف طرح شهید سلیمانی استآخرین اخبار کرونا در ایران| رشد 26.7 درصدی موارد ابتلا و 18.44 درصدی فوتی ها / آمارها چه می گوید؟ + نقشه و نمودار

 

استان آذربایجان غربی/ 2300 مورد ابتلای جدید ثبت شد

جواد آقازاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به ابتلای دو هزار و 309 نفر در شبانه روز گذشته به کرونا اظهار داشت: کل آمار مبتلایان به کرونا به 246 هزار و 222 نفر رسیده است.

وی با اشاره به فوت 18 نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در استان تصریح کرد: میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در استان آذربایجان غربی به پنج هزار و 742 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: همچنین بستری مشکوک به یک هزار و 55 تفر، بستری آی سی یو 317 نفر و بیماران متصل به دستگاه ونتیلاتور به 82 نفر رسیده است.

وی بیان کرد: علاوه بر آن، تعداد دو هزار و 210 نفر بستری سندروم حاد تنفسی در سطح بیمارستان های استان آذربایجان غربی ثبت شد.

آقازاده به تعداد واکسیناسیون نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با واکسیناسیون چهار هزار و 610 نفر دیگر مجموع کلی واکسیناسیون به 931 هزار و 255 نفر رسید.

استان اصفهان/526 بیمار پس از بهبودی ترخیص شدند

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه گیری شده ویروس کرونا در استان 4293 نفر بودند که  1763 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده  569 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 526 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 3434 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 461 بیمار در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 38 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 28 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان بوشهر/ 25 درصد تست ها مثبت است

سعید کشمیری در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر از سیر نزولی ابتلا و بستری بیماری کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: پیک پنجم شیوع بیماری کرونا در مدت 10 هفته بود که در این مدت شاهد افزایش بیماران، بستری ها و فوتی ها بودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به کاهش بستری های بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر خاطر نشان کرد: با نزولی شدن ابتلا به کرونا و گذر از پیک پنجم اکنون بیماران بستری بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر از یک هزار نفر در اوج پیک امروز به 465 نفر کاهش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از کاهش 50 درصدی مبتلایان به کرونا در استان خبر داد و بیان کرد: در پیک پنجم کرونا از هر یک هزار تست 800 تا 900 نفر مثبت بود و اکنون با گذر از موج پنجم این بیماری روزانه به 250 تا 260 نفر رسیده است.

وی با اشاره به کاهش بستری ها در بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر تصریح کرد: بستری های بخش کرونایی بیمارستان ها از 200 نفر در روز 50 درصد کاهش یافته است و امید می رود این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد.

کشمیری تعداد بستری های بخش کرونایی استان بوشهر را 465 نفر دانست و خاطر نشان کرد: 117 نفر روز گذشته در بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد ابتلای 55 مورد به کرونا قطعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 64 نفر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری هستند، افزود: از این تعداد 23 نفر آنان در وضعیت حاد کرونایی قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از فوت 4 بیمار کرونایی دیگر در روز گذشته خبر داد و عنوان کرد: 3 آقا و یک خانم بین سن 40 تا 97 سال در بخش کرونایی بیمارستان های استان فوت کردند و تاکنون تعداد جان باختگان کرونایی این استان به یک هزار و 866 نفر رسیده است.

کشمیری تعداد مبتلایان کرونا شناسایی استان بوشهر را تاکنون 82 هزار و 600 نفر دانست و خاطر نشان کرد: ایمن سازی جامعه با واکسیناسیون از راهبردها و اولویت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و تاکنون 45 درصد جمعیت بالای 18 سال استان بوشهر حداقل یک نوبت و 25 درصد نیز هر 2 مرحله واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

استان خراسان جنوبی/ 37 درصد  تست ها مثبت شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در شبانه روز گذشته 214 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که 79 بیمار جدید شامل 27 مورد بستری و 52 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 38 مورد از بیرجند، از شهرستان های خوسف و درمیان هر کدام 1 مورد، فردوس و سربیشه هر کدام 2 مورد، سرایان 6 مورد، طبس 7 مورد، قاین 18 مورد و نهبندان 4 مورد جدید شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از 632 تست سریع کرونا 142 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 392 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی بستری هستند که 240 نفر کرونا مثبتند، افزود: از این تعداد 44 نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال 8 نفر نامساعد است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته 89 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان های استان پذیرش شدند که در همین مدت 116 بیمار شامل 78 بیمار کرونا مثبت با حال عمومی خوب از بیمارستان ها ترخیص شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: در شبانه روز گذشته با ثبت 3 مورد فوت جدید ناشی از کرونا تعداد فوتی های این بیماری به هزار و 85 مورد رسید.

مهدی زاده افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تا امروز 214 هزار و 793 نفر واکسن نوبت اول و 122 هزار و 408 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان سمنان/ 444 مورد ابتلای قطعی ثبت شد

حبیب الله خجسته پور سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در سمنان، اظهار داشت: از چهاردهم شهریور تا پانزدهم شهریورماه جمع کل محتملین ورود به بیمارستان 285 نفر است.

وی جمع کل موارد مثبت (مبتلای قطعی) را نیز 444 نفر اعلام کرد و افزود: همچنین جمع کل موارد مثبت سرپایی در شبانه روز گذشته 410 نفر بوده است.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان جمع کل موارد مثبت بستری را 34 نفر اعلام کرد و گفت: در شبانه روز گذشته نیز 6 در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باختند.

خجسته پور خاطرنشان کرد: همچنین 2 فوتی مشکوک به کرونا نیز در شبانه روز گذشته ثبت شد.

وی جمع کل ترخیص شده را نیز 171 نفر برشمرد و گفت: جمع کل بستری در شبانه روز گذشته (قطعی و مشکوک) 546 نفر بوده است.

نوید دانائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم نیز گفت: در 48 ساعت گذشته 62 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

استان کرمان/479 مورد بستری در سراسر استان

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان 851 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 479 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 43 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 133 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 77 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 119 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 176 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 37 هزار و 64 مورد رسیده است.

وی به فوت 31 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 394 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 742 هزار و 161 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 382 هزار و 351 مورد است.

حمید رضا رشیدی نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با بیان اینکه تمامی داروهای تخصصی کرونا هم اکنون در بیمارستان های استان توزیع می شود اظهار داشت: در این زمینه در بیمارستان ها کمبود نداریم.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن ایمنی 100 درصدی ایجاد نمی کند افزود: از مردم درخواست داریم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کرده و به قطع زنجیره کرونا در سطح جامعه کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با رعایت پروتکل ها و همراهی و همکاری همه مردم کمترین فشار به کادر درمان وارد می شود گفت: مردم با انجام کارهای ساده ای چون زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی هم به کادر درمان کمک می کنند و هم از تحمیل هزینه های اضافه و سنگین به آنها جلوگیری می شود.

استان همدان/ روند صعودی ادامه دارد

دکتر محمد طاهری در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته با فوت 5 بیمار جدید کرونایی آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان از ابتدای اپیدمی ویروس تاکنون به 2 هزار و 661 مورد رسیده است.

وی افزود: با شناسایی 841 بیمار جدید مبتلا به کرونا در  استان، مجموع بیماران بستری مثبت به 25 هزار و 469  و بیماران سرپایی مثبت به 75 هزار و 237 نفر رسید.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان های استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در 24 ساعت گذشته یک هزار و 689 مورد بود که 275 نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

طاهری تصریح کرد: 28 بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی 57 بیمار بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است.

وی درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان های اسدآباد یک هزار و 287 ، بهار یک هزار و 298 ، تویسرکان یک هزار و 371 ، رزن یک هزار و 14، درگزین 340، فامنین 368 و کبودراهنگ یک هزار و 308 نفر است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت:  تاکنون چهار هزار و 851 نفر در ملایر، سه هزار و 166 نفر در نهاوند و 9 هزار و 909 نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده اند.

درحال تکمیل... .

انتهای پیام/ینویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان