یکشنبه، 03 تیر 1403| 23 June 2024

مدیرکل پشتیبانی امور دام ایلام گفت: یک هزار و ۱۴۳ راس دام مازاد حذفی عشایر استان در یک ماه گذشته خریداری و ذبح شده است.

به گزارش آفتاب ایلام،مجتبی شیرخانی روز سه شنبه در گفت و گو یی اظهار داشت: از این تعداد دام ۹۴۲ راس میش و مابقی بز بوده که بر اساس دستورالعمل و قیمت مصوب از عشایر خریداری و کشتار شده اند.

وی افزود: ۴۸ تن گوشت از این دام ها استحصال شده که شرکت پشتیبانی امور دام استان تاکنون ۱۵ تن آن را خریداری و ذخیره سازی کرده و مابقی آن به استانهای دیگر صادر شده است.

مدیرکل پشتیبانی امور دام ایلام در خصوص وضعیت کشتارگاه صنعتی ایلام نیز گفت: اکنون یک روز در میان ۱۵۰ راس دام در این کشتارگاه ذبح می شود که بسیار کند است و دلیل اصلی آن وجود تنها یک سالن انجام در کشتارگاه است.

شیرخانی با انتقاد از روند کند کشتار دام های مازاد عشایر بیان کرد: تداوم این شرایط روند را بسیار طولانی کرده و مشکلات زیادی برای جامعه عشایری که دارای دام مازاد هستند، ایجاد کرده و به همین دلیل نیاز است تا با تسریع در روند و تعداد کشتار و فعالیت کشتارگاه این کار سرعت یابد.

بر اساس دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی به استانها ابلاغ شده که ۱۰ درصد دام های پلاک کوبی شده حذفی عشایر (دام های پیر) در سطح استان ها ، توسط شرکت پشتیبانی دام خریداری شود و خرید دیگر دام های مازاد عشایر (دام های جوان) نیز در فازهای بعدی فراهم شود.

قرار است در گام اول ۶۵ هزار راس دام شامل ۶۰ هزار راس میش و ۵۰۰۰ راس بز در استان ایلام خریداری شود.نویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان