یکشنبه، 03 تیر 1403| 23 June 2024

۴۵ اثر تاریخی در شهرستان هلیلان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده این در حالی است که استفاده مناسب از ظرفیت جاذبه های گردشگری آن مورد بی مهری قرار گرفته است.

به گزارش آفتاب ایلام ، شهرستان هلیلان با داشتن مناطق بکر طبیعی، مردم مهمانپذیر و آثار تاریخی‌فرهنگی می‌تواند بیش از این رشد یافته و در زمینه توسعه صنعت گردشگری سرآمد دیگر شهر‌های استان ایلام شود.

بدون شک تلفیق آثار طبیعی و تاریخی این شهرستان که در مرز استان‌های ایلام، کرمانشاه و لرستان واقع شده باعث جذاب بودن آن برای مسافران و گردشگران است، اما به‌دلیل محرومیت و بی‌توجهی‌ها، گردشگری آن رو به فراموشی است.

این شهرستان یکی از مناطق محروم استان است و می‌توان برای رونق بخشی به آن به جذب گردشگر با توجه به آثار تاریخی متعدد و زیبای آن از جمله رودخانه سیمره، تنگه شیرز، تنگه تیر، قلعه سام، پل دختر و پسر، قبرستان تاریخی بانلکان، قبرستان‌های سه‌گانه روستای مهدیه، بقعه امامزاده محمد و غیره توجه کرد.

مسئولین بایستی با محرومیت زدایی از این شهرستان با توجه به پتانسیل گردشگری و آثار تاریخی زیبایی که در آن قرار دارد زیرساخت‌های اولیه را فراهم کنند تا اگر کسی می‌خواهد سرمایه گذاری کند، امکانات اولیه و زیرساخت برای او فراهم باشد.

یکی از این آثار تاریخی در این شهرستان بنای تاریخی عمارت کهره مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است؛ عمارت والی کهره شامل دو بنا است که دولت‌سرا، محل حکمرانی و والی‌گری علیرضا خان ابوقداره ملقب و معروف به شهاب‌الدوله، فرزند حسینقلی‌خان والی پشت کوه و عبدالحسین‌خان ابوقداره آخرین والی محلی منطقه هلیلان و مناطق تابعه آن بوده است.

بنای تاریخی عمارت کهره به شماره ۲۶۰۱۱ مورخ ۲۶ اسفند ۸۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آثار تاریخی می‌توانند به منبع درآمد تبدیل شوند

حیدری یکی از ساکنان هلیلان ، گفت: شهرستان هلیلان از نظر موقعیت جغرافیایی رابط سه استان ایلام، کرمانشاه و لرستان است و هر ساله به دلیل آب و هوای دلنشین منطقه ، گردشگران و مسافرانی را از استان‌های مختلف پذیرا است.

او افزود: با توجه به مزیت گردشگری تاریخی که در جامعه و کشور وجود دارد این فضا مانند سایر شهرستان‌ها می‌تواند به منبع درآمدی برای مردم هلیلان تبدیل شود.

عمارت والی کهره در جذب گردشگر موثر خواهد بود

احمدی گفت: یکی از فضا‌های مهم و مناسب برای ایجاد یک مکان گردشگری و تاریخی برای علاقه‌مندان این حوزه در شهرستان هلیلان عمارت والی شهر کهره است.

او افزود: عمارت والی کهره در سال ۸۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که میراث فرهنگی می‌تواند با ایجاد موزه مردم شناسی علاقه‌مندان این حوزه را به این مکان جذب کند.

وجود ۵۰ اثر تاریخی در شهرستان هلیلان

پیری مسئول باستان شناسی میراث فرهنگی استان ایلام گفت: در دهه ۱۹۷۰ میلادی کاوشگران اروپایی با سرپرستی مورتنسن محقق و باستان شناس دانمارکی با هدف بررسی و شناسایی آثار تاریخی هلیلان به این منطقه سفر کردند در نتیجه آن‌ها کتابی به نام دره هلیلان و تعدادی مقاله در این حوزه به چاپ رساندند.

او در ادامه بیان کرد: هلیلان منطقه‌ای تاریخی است و نزدیکی آن به ارتفاعات و رود خانه سیمره سبب شده تا در دوره‌های مختلف محل سکونت افراد باشد.

پیری مطرح کرد: میراث فرهنگی بررسی‌هایی جهت شناسایی و کشف آثار تاریخی که در شهرستان هلیلان وجود دارد انجام داده که ۵۰ اثر کشف شده است که ۴۵ مورد از این آثار ثبت ملی شده‌اند.

عمارت والی کهره مرمت شده است

شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: یکی از بنا‌های تاریخی هلیلان عمارت والی کهره است که تا مدتی پیش در اختیار خاندان والی بوده، اما بر اساس پیگیری‌های انجام شده از سوی میراث فرهنگی این عمارت توسط خانواده والی به میراث فرهنگی واگذار شده که در طی این مدت با توجه به توزیع اعتبارات کار استحکام و مرمت و بازسازی بخش‌های از بنای آن با اعتبار یک‌میلیارد ریال که در جلسه شورای برنامه ریزی هلیلان درنظرگرفته شده بود، انجام گرفته است.

او افزود: طبق تصمیمات گرفته شده با هدف ترمیم و مرمت و همچنین تبدیل آن به یک واحد اقامتی پذیرایی به بخش خصوصی واگذار شده است.

شنبه‌زاده بیان کرد: اگر بخش خصوصی در این موضوع ناکارآمد باشد بر اساس مجوز‌های گرفته شده برنامه میراث فرهنگی و گردشگری استان بر این است که در شهرستان‌های مهران، دهلران و هلیلان به دلیل پراکندگی آثاری که در این مناطق وجود دارد، در شهرستان‌های نامبرده شده یک پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد کند.

با توجه به بیشینه تاریخی شهرستان هلیلان و ظرفیت‌های این شهرستان در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری لازم‌است مسئولین این حوزه دست به کار شوند تا آثار تاریخی این شهرستان به فراموشی سپرده نشود و نسل‌های دیگر از آن بهره مند و با آن آشنا شوند.

منبع: فارسنویسنده: Fatahi
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان