یکشنبه، 03 تیر 1403| 23 June 2024
گروه استان ها - به رغم اعلام برگزاری مراسم اربعین و سفر زائران حسینی از طریق هوایی، مرز مهران کماکان در صدر اخبار قرار دارد هرچند تردد زئران در این مرز ممنوع است اما تشدید اقدامات نظارتی در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، مرز مهران را بین الحرمین ایران نام نهاده اند و استان ایلام را دروازه عتبات عالیات ، دوسالی است که بین الحرمین ایران و دروازه عتبات عالیات به دلیل شیوع بیماری کرونا همچنان چشم انتظار ورود زائران حسینی است تا خاک پای زوار حسینی را توتیای چشم کنند و برای آخرت خود توشه ای بیندوزند.

اما اربعین پیش رو و تصمیم های اتخاذ شده حکایت از آن دارد که امسال نیز مردم دیار دروازه عتبات عالیات و بین الحرمین ایران محروم از قدوم مبارک و نورانی مشتاقان حرم حسینی خواهد بود.

مرزهای زمینی بسته هستند

احمد کرمی با اعلام آخرین وضعیت مرز مهران اظهار داشت: اربعین امسال و سفر زائران اربعین فقط از طریق خطوط هوایی خواهد بود.

معاون عمرانی استاندار ایلام  افزود: تردد زائران از مرز زمینی ممنوع و با توجه به مجازات های سنگینی که کشور عراق برای مترددین مرزی غیر مجاز در نظر گرفته است امکان تردد زائران از مرز مهران ناممکن خواهد بود.

دبیر اجرایی ستاد اربعین استان ایلام به تشدید اقدامات امنیتی و کنترل و رصد مرزهای استان خاصه مرز مهران اشاره کرد و افزود: اقدامات کنترلی در مرز مهران تشدد و رصد اطلاعاتی و امنیتی نیز به جد در حال انجام است.

کرمی به تشدید اقدامات پیشگیرانه بیماری کرونا نیز اشاره و یادآورشد: هرچند سفرهای زائران زمینی نیست و از طریق هوایی انجام می شود اما احتمال برگشت برخی زائران از طریق مرز مهران متصور است و به دین جهت تشدید اقدامات پیشگیرانه در حال انجام است.

وی افزود: در صدد آن هستیم تا  قبل از برگزاری کنگره بزرگ اربعین نواقص موجود مرز مهران را در تمام زمینه ها  برطرف و امکانات لازم را مهیا کنیم.

معاون عمرانی استاندار ایلام خاطر نشان کرد:  تامین آب شرب پایدار و سالم، توسعه راه ها، آبرسانی برای موکب ها، توسعه زیرساخت های جاده ای بعنوان مهم ترین الزامات در مسیر اربعین در دستور کار مدیران و مسئولان مرتبط با مراسم راهپیمایی اربعین در استان ایلام است.

ایران زائر عادی در مراسم اربعین امسال ندارد؛ موکب های استان ها اعزام می شوندانتقاد بعثه مقام معظم رهبری از اختصاص تمام سهمیه اعزام اربعین به موکب دارانمراسم راهپیمایی جاماندگان اربعین در پایتخت برگزار می شود

برای تکمیل پروژه های زیرساختی نیازمند مساعدت دولت هستیم

محمد نوذری استاندار ایلام نیز ازاولویت بخشی به  زیرساخت های حوزه های مختلف استان به خصوص حوزه بهداشت و درمان با توجه به شیوع بیماری کرونا بطور ویژه اشاره کرد و گفت: برای تکمیل زیرساخت های بهداشتی استان ایلام در آستانه اربعین نیازمند نگاه ملی و کمک ویژه مسئولان کشوری هستیم.
استاندار ایلام یادآوری کرد و گفت: طرح ها و پروژه های زیادی بعنوان زیرساخت اربعین در استان ایلام تعریف شده است که قسمتی زیادی از آنها پایان یافته، تعدادی نیمه تمام است و تعدادی هم شروع شده است که نیازمند مساعدت دولت  است.

به هر حال مرز مهران امروز در جنب و جوش و تحرک و آمد و شد مسئولان استانی و ملی است تا زیر ساخت های آن دوباره بازسازی شود تا شاید مجوزی برای تردد زائران حسینی صادر شود و قدوم مبارک زائران برای مهران و استان برکت آورد اما فعلا و برابر آخرین تصمیم ستاد ملی اربعین مرز مهران برای تردد زائران ممنوع است.

انتهای پیام/180/ی

 

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان