یکشنبه، 03 تیر 1403| 23 June 2024

مردم شهرستان دهلران از نبود پایگاه اهدای خون در این شهرستان رنج می برند و به جد خواستار احداث آن هستند چرا که آنها به ناچار برای اهدای خون به استان های همجوار یا مرکز استان مراجعه می کنند و سختی زیادی ...

به گزارش آفتاب ایلام، ماجرای اهدای خون در استان ایلام ابعاد متفاوتی دارد، از جوانی دهلرانی که به خاطر فاصله زیاد تا مرکز استان به شهر همجوار در استان خوزستان مراجعه کرده تا مردمی که این روزها در سایه سار بیماری کرونا نیاز به خون و فرآورده های خونی را بیش از پیش حس می کنند؛ اما به ناچار در شبکه های اجتماعی به دنبال فردی با گروه خونی مورد نیاز بیمارشان می گردند.

«اهدای خون، اهدای زندگی» حتما شما هم با این عبارت آشنایی کامل دارید اما نگران نباشید؛ در این گزارش قصد نداریم با پاراگراف های خسته کننده و کلیشه ای شما را خسته کنیم!

ماجرای این گزارش از جایی شروع می شود که علی رغم استقبال مردم استان ایلام از فرهنگ اهدای خون، تنها یک مرکز اهدای خون در این استان وجود دارد.

رنج سفر برای اهدای خون

علی اخزری یکی از شهروندان دهلرانی در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: یکی از بچه های هیئت چند وقت پیش برای اهدای خون به اندیمشک رفت تا بتواند در آن زمان که نیاز به خون در کشور احساس می شد وظیفه انسانی خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: فرهنگ اهدای خون در استان و به ویژه شهرستان دهلران وجود دارد اما سال هاست که مردم از نبود این مرکز اهدای خون در شهرستان دهلران گلایه دارند.

لزوم توجه به احداث پایگاه خون در دومین شهر پرجمعیت ایلام

آریا ملک میرزایی یکی دیگر از جوانان دهلرانی در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: خون و فرآورده های خونی از مهم ترین نیازهای درمانی محسوب می شوند و با توجه به فاصله ی زیاد شهرستان دهلران تا مرکز استان باید به این شهرستان توجه ویژه ای بشود چرا که در تمام استان ما فقط یک مرکز اهدای خون داریم که آن هم در مرکز استان قرار دارد.

وی ادامه داد: شهرستان دهلران پس از مرکز استان پرجمعیت ترین شهرستان بوده و با توجه به شرایط این شهرستان ایجاد یک مرکز اهدای خون در این شهرستان امری ضروری است.

از گفت وگو با مردم دهلران نکات جالبی دستگیرمان شد؛ فرهنگ غنی مردم شهرستان، جمعیت زیاد،  فاصله زیاد تا مرکز استان، همه و همه دلایلی محکم بودند برای این که یک پایگاه اهدای خون ثابت در شهرستان دهلران افتتاح شود.

نبود تجهیزات از احداث این پایگاه جلوگیری کرده است

احمدی، رئیس بیمارستان شهدای دهلران در گفت وگو با خبرنگار فارس بیان کرد: موضوع نبود پایگاه اهدای خون یکی از مطالبات به حق مردم شهرستان است که بارها و بارها مطرح شده اما در حوزه اختیارات مسوولین استانی بوده و طی سال های گذشته به دلیل نبود تجهیزات مورد نیاز این مرکز در شهرستان افتتاح آن هم تا کنون محقق نشده است.

وی افزود: ما آمادگی داریم تا هم در بحث تأمین نیروی انسانی و هم در بحث اختصاص ک مکان ثابت برای این پایگاه اقدامات لازم را به عمل آوریم.

تلاش برای راه اندازی پایگاه اهدای خون ثابت در دهلران 

دهبالایی رئیس سازمان اهدای خون ایلام در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: بحث خون و فرآورده های خونی یک نیاز همیشگی است و در راستای پایدار سازی ذخیره های خون و فرآورده های آن در استان اعتبارات لازم جهت ایجاد یک سامانه سیار اهدای خون در استان جذب شده که هم اکنون با شرکت های داخلی در حال مذاکره هستیم تا با راه اندازی این سامانه همه ی مردم استان بتوانند در بحث اهدای خون مشارکت فعال داشته باشند.

وی افزود: با توجه به فاصله ی زیاد شهرستان دهلران تا مرکز استان و جمعیت بالای این شهرستان تلاش می کنیم تا یک پایگاه اهدای خون ثابت را در این شهرستان راه اندازی کنیم تا از این پس مردم این شهرستان مشکلی در این زمینه نداشته باشند.

دهبالایی در پایان تصریح کرد: ان شاالله طی دو تا سه هفته آینده شخصا به شهرستان دهلران خواهم آمد و طی جلسه ای با فرماندار و رئیس بیمارستان شهدای دهلران جمع بندی های لازم را برای راه اندازی این مرکز به عمل خواهیم آورد.

بی شک محقق شدن این وعده می تواند در شرایط فعلی کشور و نیاز بیش از پیش بیماران استان به خون و فرآورده های خونی گامی موثر در جهت یاری رساندن به مردم و کادر درمان باشد؛ خون تازه ای که برای جریان پیدا کردن در رگ های بیماران، نیازمند همت مسوولین استان است.

منبع فارسنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان