چهارشنبه، 15 آذر 1402| 06 December 2023
مدیرمسؤول کیهان گفت: قاطبه مردم در جمهوری آذربایجان، جدایی خود از وطن اصلی را حاصل خیانت پادشاهان قاجار و عهدنامه استعماری «گلستان» می دانند. آل سعود و صهیونیست ها مثل همیشه آرپی جی را برعکس ...

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در پاسخ به سئوال خبرنگار سیاسی فارس که نظرش را درباره تصمیم عربستان برای راه اندازی شبکه « آذربایجان ــ اینترنشنال “  پرسیده بود گفت : خبر را شنیده ام و راه اندازی این شبکه را یکی دیگر از مجموعه حماقت های آل سعود می دانم .

وی در ادامه گفت: در خبرها آمده که رژیم آل سعود با همکاری رژیم صهیونیستی درپی راه اندازی شبکه ای با عنوان « آذربایجان ــ اینترنشنال “ است. شبکه ای مشابه « ایران ــ اینترنشنال “ که از چند سال قبل علیه جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شده است.

شریعتمداری در باره انگیزه مشترک سعودی ها و صهیونیست ها از راه اندازی این شبکه اظهار داشت: ایجاد شکاف ها و گسل های قومیتی و ترویج افکار تجزیه طلبانه، اصلی ترین برنامه هائی است که برای  شبکه « آذربایجان ــ اینترنشنال» تعریف شده است و این دقیقاً همان پاشنه آشیل یا به قول خودمان چشم اسفندیار شبکه مورد اشاره است که آل سعود با حماقت و اسرائیل با خباثت از آن غفلت کرده اند . 

مدیر مسئول کیهان افزود: شنیده شده یکی از کارشناسان ایرانی تبار رژیم صهیونیستی که برای کار در این شبکه دعوت شده بود، به  شدت با راه اندازی آن مخالفت کرده و هشدار داده است که فعالیت این شبکه به نفع ایران خواهد بود.

شریعتمداری گفت: درباره علت مخالفت این کارشناس اسرائیلی اطلاعی در دست نیست ولی به احتمال بسیار زیاد اعتقادات شیعی و علاقه شدید آذری های ساکن جمهوری آذربایجان علت مخالفت وی با راه اندازی این شبکه بوده است.

مدیر مسئول کیهان تصریح کرد: مردم در جمهوری آذربایجان با آذری های ساکن استان های آذری زبان ایران روابط دوستانه و عمیقی دارند و  جمهوری آذربایجان را با استناد به شواهد تاریخی، بخش جدا شده ای از ایران می دانند. قاطبه مردم در جمهوری آذربایجان، جدائی خود از وطن اصلی را حاصل  خیانت پادشاهان قاجار و عهدنامه استعماری « گلستان “ می دانند که توسط سر گور اوزلی (Sir Gore Ouseley) سفیر وقت انگلسیس در ایران تهیه و تنظیم شده و میان دولت های وقت قاجار و روسیه تزاری به امضاء رسیده بود.

شریعتمداری در ادامه گفت:  مردم در جمهوری آذربایجان نیز مانند  آذری های ایران شیعه و شیفته جمهوری اسلامی ایران هستند و عجیب آن که  ماجرای تاریخی جدائی از ایران را به عنوان یک رخداد تلخ به خاطر داشته و سینه به سینه نقل می کنند.

مدیر مسئول کیهان بیان داشت: دقیقا به همین علت است که دامن زدن به افکار تجزیه طلبانه در جمهوری آذربایجان کفه طرفداران الحاق به جمهوری اسلامی ایران را تقویت می کند.

شریعتمداری افزود: چند روز قبل آقای حسینقلی اف یکی از نمایندگان مجلس  جمهوری آذربایجان به  بهانه اختلاف نظری که بین ایران و آذربایجان  در خصوص تردد کامیون های ایران به ارمنستان پدید آمده بود دست به اقدامی مسخره و غیر منتظره زده و طی نطقی ایران را تهدید کرده ! و گفته بود اگر ایران به خواسته دولت آذربایجان توجه نکند و برای ورود به ارمنستان از جمهوری آذربایجان اجازه نگیرد باید مراقب استان های ترک نشین شمال غربی خود باشد! که اظهارات وی در جمهوری آذربایجان با تمسخر مردم و محافل سیاسی روبرو شده بود.

شریعتمداری افزود: از آنجا که حسینقلی اف  روابط نزدیکی با رژیم صهیونیستی دارد، اظهارات سخیف و احمقانه وی را باید به حساب ماموریت وی از سوی صهیونیست ها گذاشت وگرنه بعید است که نداند مردم جمهوری آذربایجان شیفته ایران اسلامی هستند.

مدیر مسئول کیهان در پاسخ به سئوالی درباره نقش دولت آذربایجان در این ماجرا گفت: این حرکت مشکوک علیه دولت آقای علی اف تدارک شده و ایشان باید مراقب آن باشند و از ترفند صهیونیست ها حذر کنند درباره ایران باید گفت آل سعود و صهیونیست ها مثل همیشه  آر پی جی را برعکس گرفته اند!

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان