یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023
این روز ها صدور قبض های نجومی برق در استان ایلام به یک معضل برای برخی از مردم تبدیل شده و نارضایتی آن ها را بدنبال داشته است.

به‌گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام ، طی روز‌های گذشته قبض‌های نجومی برق سبب گله‌مندی بسیاری از شهروندان ایلامی شده‌است، هرچند براساس گفته مسئولان شرکت برق بالا بودن قیمت قبوض دوره‌های اخیر به دلیل افزایش مصرف مشترکان بوده، اما برخی از مردم از عدم شفافیت شرکت برق در این خصوص گلایه‌مند هستند.

براساس گفته مشترکان صدور قبض‌های برق با هزینه‌های بسیار بالا در این شرایط اقتصادی به یک معضل برای مردم تبدیل شده‌است و باید مسئولان مربوطه هرچه سریع‌تر جهت شفاف‌سازی دراین‌باره اقدام کنند.

کارزانی یکی از شهروندان ایلامی گفت: صدور قبض‌های برق با مبالغ بالا این روز‌ها در استان ایلام خبرساز شده‌است و ضروری است مراجع قضایی و نهاد‌های نظارتی جهت شفاف‌سازی دراین‌باره اقدام کنند.

کارزانی با بیان این‌که با توجه به شیوع بیماری کرونا که به بیکاری و کاهش درآمد برخی از اصناف منجر شده اظهار داشت: پرداخت مبالغ بالای قبض‌ها برای برخی مشترکان غیرممکن است و ضروری است مسئولان مربوطه جهت رفع این مشکل چاره‌اندیشی کنند.

لزوم بررسی قبوض برق

فرهادی یکی دیگر از شهروندان ایلامی با اشاره به این‌که ماه‌های گذشته با توجه به شیوع کرونا به ماندن در خانه توصیه می‌شد و از سوی دیگر گرما و افزایش دما سبب شد استفاده از وسایل سرمایشی افزایش پیدا کند افزود: با توجه به این‌که در گرم‌ترین ساعات روز در ماه‌های گذشته با قطعی‌های مداوم برق مواجه بوده‌ایم صدور قبض‌های میلیونی تعجب‌آور است.

او اظهار داشت: از مسئولان درخواست می‌کنیم دلیل افزایش قابل‌توجه قبوض برق مردم در این دوره را بررسی کنند و نتایج را به‌صورت رسمی عنوان کنند.

لزوم توجه مشترکین به مصرف بهینه برق

محمد محمدیان شمالی،سخنگوی شرکت برق استان ایلام گفت: به دلایل متعددی کشور با کمبود انرژی برق مواجه است و یکی از مهمترین راه‌های گذر کشور از این شرایط بحرانی در زمینه تأمین برق، مدیریت مصرف بهینه برق و جلوگیری از هدر رفت انرژی برق توسط مصرف کنندگان است که از مدت‌ها پیش اطلاع رسانی لازم در خصوص تشریح وضعیت تولید و عرضه انرژی برق و لزوم توجه مشترکین عزیز به مصرف بهینه از طریق رسانه ملی، شبکه‌های مجازی و... انجام شده است.

سخنگوی شرکت برق استان ایلام اظهار داشت: انتظار می‌رود با توجه به شرایط بحرانی صنعت برق به لحاظ عدم توانایی در تأمین کامل و پاسخگویی به مصرف بالای برق، همه مشترکین عزیز با حساسیت و احساس مسئولیت در قبال کشور و سایر مشترکین نسبت به کاهش مصارف غیر ضروری و جلوگیری از مصرف بی رویه و تضییع حقوق بیت المال اقدام فرمایند.

امکان مراجعه مشترکان جهت بررسی قبض‌های برق

او با بیان اینکه با توجه به فصل گرما مصرف برخی مشترکان به واسطه استفاده از کولر گازی افزایش چشمگیری داشته اظهار داشت: مشترکانی که به مبالغ قبوض برق معترض هستند، می‌توانند جهت بررسی به این شرکت مراجعه کنند.

محمدیان شمالی اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از مشترکین با احساس مسئولیت پذیری در قبال مردم و کشور، با کاهش مصرف خود و مصرف بهینه برق تا حد زیر الگوی مصرف (۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه) از پرداخت بهای انرژی معاف هستند و تنها ۱۷ درصد از مشترکین در گروه مشترکین پرمصرف قراردارند که نه تنها باعث تضییع حقوق بیت المال و ایجاد شرایط دشوار در تامین برق می‌شوند بلکه بر اساس ضوابط موجود بایستی هزینه‌های بیشتری را نیز پرداخت کنند.

لزوم پاسخگویی مسئولین

فتاحی معاون سیاسی وامنیتی استانداری ایلام نیز با بیان اینکه اگر قصور، کوتاهی و عمدی در خصوص صدور قبض‌های شهروندان بوده، برابر قانون برخورد خواهیم کرد اظهار داشت:، اما در صورتی که مرکز تعرفه را افزایش داده باشد، باید همگی تابع قانون باشیم.

فتاحی با اشاره به اینکه پیگیری موضوع قبض‌های مطرح شده تا حصول نتیجه در دستور کار خواهد بود، ادامه داد: وظیفه همه مسئولین این است که پاسخگوی رسانه‌ها باشند، چون رسانه دغدغه مردم را مطرح می‌کند و عدم پاسخگویی از هیچ مسئولی پذیرفتنی نیست.

منبع:تسنیم

انتهای پیام / غنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان