سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024
دبیر انجمن خودروسازان گفت: صدور مجوز واردات خودرو بدون انتقال ارز منجر به ایجاد شبکه غیرقانونی موازی با بانک مرکزی خواهد شد و برخی افراد می توانند با پرداخت ریال به روش های غیرمتعارف با خرید ارز ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران  در خصوص رویکرد خودروسازان داخلی به طرح واردات خودرو، گفت: خودروسازان نه تنها هیچ گاه مخالف واردات خودرو نبوده اند بلکه واردات مدیریت شده خودرو به میزان 5درصد مجموع تولیدات صنایع مختلف می تواند نه فقط برای خودروسازان بلکه هر صنعت دیگری مفید باشد. در واقع این شیوه واردات کمک می کند تا مردم و بنگاه های تولیدی مانند خودروسازان با کم و کیف و قیمت محصولات خارجی آشنا شوند.

وی افزود: در طرح جدید مجلس برای واردات خودرو ابهامات و اشکالات اساسی وجود دارد که طرح مذکور را ناکارآمد کرده است. همچنین باید توجه کرد که واردات خودرو با تعرفه معقول و نه تعرفه صفر کارآمد خواهد بود، ضمن اینکه افزایش تعرفه واردات خودرو در قانون بودجه سال1400 به 86درصد توسط مجلس در واقع به معنای تعرفه مؤثر 13درصدی برای واردات خودرو است که تعرفه چندان بالایی نیست؛ چراکه مبنای محاسبه قیمت خودروهای وارداتی در گمرک ارز 4200تومانی است با این روند برای محاسبه تعرفه واردات یک خودروی 10هزار دلاری این رقم با نرخ 26 تا 27هزار تومانی کنونی دلار آزاد و ضرب در 86درصد تعرفه محاسبه نمی شود بلکه برای استخراج تعرفه مؤثر واردات این خودرو 10هزار دلار در نرخ 4200تومانی دلار ضرب و 86درصد این رقم به عنوان تعرفه واردات خودرو محاسبه می شود.

*چرا مجوز واردات بدون انتقال ارز به ماشین آلات صنعتی، قطعات یدکی و مصرفی صنایع داده نمی شود؟

دبیر انجمن خودروسازان در رابطه با اینکه آیا طرح مجلس برای واردات خودرو کارآمد است یا خیر؟ گفت: این طرح دارای ابهامات و اشکالات متعددی است. گرچه در طرح مذکور واردات خودرو در مقابل صادرات خودرو، قطعات و نیرومحرکه پیش بینی شده که ازجمله محاسن آن محسوب می شود اما ایراد و ابهام اساسی این طرح، واردات خودرو بدون انتقال ارز است. چرا اجازه واردات بدون انتقال ارز به ماشین آلات صنعتی، قطعات یدکی و مصرفی صنایع داده نمی شود؟ همچنین واردات خودرو بدون انتقال ارز ابهامات و راه های فرار زیادی دارد که به بازار ارز کشور لطمه زده و نخستین پیامد آن افزایش نرخ ارز است، چراکه براساس طرح مذکور همه افراد حقیقی و حقوقی می توانند به روش های غیرقانونی و غیررسمی و خارج از نظارت بانک مرکزی با پرداخت ریال در داخل کشور ارز مورد نیاز برای واردات خودرو را در دیگر کشورها دریافت کرده و در قالب واردات خودرو به کشور بازگردانند. این امر موجب افزایش تقاضا و افزایش نرخ ارز در بازار غیررسمی شده و با دامن زدن به رشد تورم، به سیاست های پولی و بانکی و اقتصادی دولت لطمه می زند.

نعمت بخش با تأکید بر اینکه این طرح منجر به تولید غیرقانونی ارز، پولشویی و تطهیر پول های کثیف می شود و بانک مرکزی نمی تواند نظارتی بر منشأ ارز واردات خودرو داشته باشد، تصریح کرد: در شیوه رسمی انتقال ارز یک شرکت به طرق قانونی کالا را صادر می کند.  با این صادرات در قبال بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی متعهد به رفع تعهدات ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات برای تامین نیازهای ارزی کشور است. علاوه بر آن ورود سرمایه های خارجی ایرانیان یا اتباع خارجی به کشور با واردات خودرو رؤیایی بیش نیست؛ چراکه این افراد هیچ گاه دارایی های ارزی خود را تبدیل به ریال نخواهند کرد، چون امکان تبدیل ریال این سرمایه گذاری به ارز و بازگشت چنین سرمایه های ارزی پس از ورود به ایران وجود ندارد.

به گفته وی، واردات خودرو بدون انتقال ارز راه های فرار زیادی دارد و ایرانی هایی که در خارج از کشور سرمایه ارزی دارند نیز به جای استفاده از آن برای واردات خودرو، قادر به عرضه آن در سامانه سنا و کسب سود لازم هستند. با این شیوه برخی افراد که با روش های غیرقانونی مانند قاچاق یا پولشویی موفق به کسب دارایی های ارزی شده اند، با اجرای این طرح و ایجاد بازار سفته بازی و پولشویی این ارز را وارد کشور می کنند.

*افرادی ارز دیجیتال خود را به کشورهای هدف واردات خودرو حواله می کنند

وی اضافه کرد: صدور مجوز واردات خودرو بدون انتقال ارز منجر به ایجاد شبکه غیرقانونی موازی با بانک مرکزی خواهد شد و برخی افراد می توانند با پرداخت ریال به روش های غیرمتعارف که مشمول پرداخت مالیات نیز نمی شود با خرید ارز دیجیتال، خودرو وارد کنند؛ یعنی اینکه چنین افرادی ارز دیجیتال خود را به کشورهای هدف واردات خودرو حواله می کنند که می تواند منجر به گرم تر شدن بازار رمزارزها شود. این در حالی است که به دلیل چنین مشکلاتی بانک مرکزی تا کنون حتی اجازه نداده تا کسری ماشین آلات و قطعات مورد نیاز کارخانجات به شیوه واردات بدون انتقال ارز انجام شود. با این روند مصوبه مجلس برای واردات خودرو بدون انتقال ارز نسنجیده است و امیدواریم که شورای نگهبان با توجه به چنین اشکالاتی این بخش از مصوبه را رد کند.

دبیر انجمن خودروسازان با اعلام اینکه امکان واردات خودرو توسط همه اشخاص حقیقی و حقوقی وجود ندارد، افزود: این موضوع نیازمند پاس کردن استانداردهای 85گانه ای است که باید در آزمایشگاه های مرجع سازمان استاندارد با پرداخت هزینه 200 تا 300میلیون تومانی طی شود و درنهایت هم ممکن است خودروهای وارداتی توسط اشخاص، استانداردهای اجباری این سازمان را پاس نکند. اما در صورتی که اجازه واردات انبوه یک برند خودرو به چندین واردکننده داده شود و این وارد کنندگان ملزم به ارائه خدمات پس از فروش، فراهم کردن ابزار تعمیرات، تامین قطعات یدکی، آموزش های لازم و... شوند، این شیوه واردات خودرو توسط برخی از افراد یا شرکت ها به صرفه خواهد بود؛ چراکه گمرک به صورت رندوم مثلا از 100خودروی وارداتی یکی را انتخاب می کند و با انجام آزمایش های لازم مجوز واردات بقیه این خودروها را می دهد. با این روند واردات خودرو توسط هر شخص حقیقی و حقوقی با تیراژ محدود فاقد صرفه اقتصادی و بسیار زمان بر خواهد بود.

*خطر داغ شدن بازار امضاهای طلایی در طرح واردات خودرو

وی در خصوص تعیین تیراژ خودروهای وارداتی توسط شورای رقابت ، اظهارداشت:  ایراد اصلی این طرح ورود شورای رقابت به عرصه واردات خودرو است. پرسش مطرح آن است که با افزایش قیمت پراید از 35 به 150میلیون تومان، این شورا چه کار کرده که باید در واردات خودرو نیز دخالت کند؟ تعیین هر 6 ماه یک بار تعداد خودروهای وارداتی توسط شورای رقابت، منشأ فساد و شکل گیری نوعی رقابت کاذب برای واردات خودرو می شود به فرض اینکه شورای رقابت مجوز واردات 10هزار خودرو را بدهد، آیا برای واردات خودرو نوعی مسابقه بین اشخاص حقوقی و حقیقی شکل نخواهد گرفت که نخستین پیامد آن راه افتادن بازار خرید و فروش برگ ثبت سفارش خودرو است؟ اگر بخواهند به افراد مختلف برای واردات خودرو سهمیه بدهند نیز منجر به داغ شدن بازار امضاهای طلایی می شود.

نعمت بخش در خصوص تأثیر اجرای طرح در کاهش قیمت خودروهای تولید داخلی و وارداتی، گفت:  اگر اشکالات اساسی این طرح رفع شود، می تواند بر بازار خودروهای وارداتی تأثیرگذار باشد؛ گرچه تأثیر گذاری این طرح بر بازار خودروهای وارداتی نیز بستگی به تعداد و قیمت خودروهای وارداتی دارد. اما طرح واردات خودرو در کاهش قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی بی تأثیر خواهد بود، چراکه با استانداردهای موجود واردکنندگان نمی توانند خودروهای ارزان قیمتی را وارد کنند که رقیب این خودروها باشد و قیمت یک خودروی وارداتی با این شیوه حدود 10 تا 12هزار دلار و با احتساب سایر هزینه ها بیش از 400 تا 500میلیون تومان خواهد بود که تنها می تواند رقیبی برای برخی خودروهای چینی یا مونتاژی کشور باشد. برای ساماندهی بازار خودروهای کم تیراژ باید اجازه عرضه آن در حاشیه بازار داده شود تا از عرضه دونرخی و رانت حاصل از شیوه کنونی فروش خودرو جلوگیری شود.

دبیر انجمن خودروسازان اضافه کرد: گرچه امکان صادرات خودرو و قطعه توسط برخی تجار با بررسی بازارهای صادراتی وجود دارد اما با توجه به شرایط تولید و عرضه چندنرخی خودرو در کشورمان، چنین احتمالی ضعیف است. با وجود این هدفگذاری تیراژ تولید 3میلیون دستگاه خودرو در کشورمان شدنی نیست؛ چراکه نیاز بازار به خودرو بیش از یک میلیون دستگاه نبوده و در صورت تحقق چنین رشد تیراژ تولیدی باید امکان صادرات آن فراهم شده یا با اجرای طرح هایی مانند جایگزینی خودروهای فرسوده این مازاد تولید جذب شود، وگرنه با شرایط موجود امکان صادرات با تامین خودرو از شرکت های خودروسازی یا بازار خودرو با قیمت رقابتی در بازارهای صادراتی، بسیار کم است.

وی تصریح کرد: در شرایطی که خودروسازان به دلیل کمبود و گرانی مواداولیه و قطعات و زیاندهی ناشی از قیمت گذاری دستوری شورای رقابت با دپوی خودروهای ناقص در خطوط تولید مواجه و از سوی دیگر دارای شبکه گسترده خدمات پس از فروش هستند، احتمال اینکه خودروسازان و قطعه سازان با صادرات محصولات شان به سمت واردات خودرو سوق داده شوند، بسیار زیاد است. با وجود این باید منتظر بررسی و تغییرات احتمالی این طرح در شورای نگهبان بود؛ گرچه با توجه به اشکالات و ابهامات، تصویب این طرح در شورای نگهبان بعید است.

 انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان