سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023
درحالی روند نزولی همه گیری کرونا در پیک پنجم تا همین چند روز قبل ادامه داشت اما یک باره از دومین روز هفته جاری ورق برگشت و دوباره سیر صعودی هرچند بسیار ملایم آغاز شد

به گزارش گروه استان های خبرگزاری تسنیم، اتفاقی که به گفته کارشناسان درصورت بی توجهی به این روند احتمال آغاز پیک ششم کرونا همانطور که مسئولان وزارت بهداشت پیش بینی کردند را پررنگ تر از قبل می کند.

بررسی ها نشان می دهد مقایسه آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت تا روز گذشته نسبت به اولین روز هفته جاری یعنی 27 شهریور 1400 تعداد موارد ابتلای روزانه با رشدی معادل 36.7 درصد به عدد 17564 مورد رسیده و دوباره درحال نزدیک شدن به مرز 20 هزار مورد ابتلا در روز است اما در همین شرایط هم می بینیم ابتلای 12.19 نفر در هر دقیقه می تواند اولین حلقه از زنجیره ابتلا را در آینده نزدیک محکم کند.

این درحالی است که در مقایسه شاخص بعدی یعنی نرخ بستری در مراکز درمانی می بینیم دوباره رشد 25.51 درصدی عاملی شده تا تقریباً 1.79 نفر در هر دقیقه در مراکز درمانی بستری شده باشد عددی که به ظاهر نسبت به ابتدای ماه جاری بسیار کمتر اما به واقعیت احتمال جهش ناگهانی آمارها در دو هفته آینده اشاره دارد و کارشناسان بهداشت و درمان از این نکته ابراز نگرانی می کنند.

اما نکته تعیین کننده زمانی مشخص می شود که می بینیم با افزایش نرخ ابتلا و آغاز فرآیند بیماری زایی توسط ویروس منحوس کاملاً محسوس تعداد موارد فوتی ناشی از بیماری کرونا نیز روند صعودی به خود می گیرد اینگونه که رشد 6.7 درصدی تعداد موارد فوتی روز گذشته رقم 379 مورد فوتی را نشان داد و در دوره یاد شده 1114 نفر از هموطنان مشخصاً به دلیل این ویروس جان خود را از دست داده اند یعنی روزانه 159.14 نفر؛ رقمی که همچنان می تواند نگران کننده است.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می کنند؛ اگرچه سیاست گذاری های مناسب دولت در زمینه گسترش واکسیناسیون در سراسر بازهم باید برای جلوگیری از آغاز بحرانی تازه در ایران رعایت پروتکل های بهداشتی را در دستور کار داشته باشیم.

این گروه معتقدند هرچند براساس سیاست های اخیر وزارت بهداشت شرط سنی واکسیناسیون برداشته شده و آمارها نشان می دهد نزدیک به 50درصد جمعیت ایران حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده و به قول معروف در مقابل این ویروس چموش ایمنی بیشتری نسبت به گذشته دارند اما نباید فراموش کنیم استانداردها می گوید برای مهار بحران حداقل 70 درصد از جمعیت باید واکسیناسیون کامل یعنی هر دو دوز تزریق را انجام داده باشند.

مشاور وزیر بهداشت: تکیه بر نخبگان داخلی سبب موفقیت های چشمگیر در حوزه های درمان کرونا شدمردم سمنان در زمره همراه ترین شهروندان ایرانی در مسیر کنترل کرونا؛ آمارها همچنان رو به کاهش استاجرای طرح قرنطینه هوشمند در استان فارس؛ هنوز 30 درصد از تست های کرونا در شیراز مثبت است

 

یک هزار و 940 نفر به سبب ابتلا به کرونا در استان بوشهر جان باختند

سعید کشمیری در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با اشاره به مهار پیک پنجم کرونا در استان اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر تاکنون افزون بر 86 هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند.

وی از مهار موج های کرونایی با واکسیناسیون عمومی خبر داد و بیان کرد: با تسریع تزریق واکسن کرونا به جامعه هدف پیک های مختلف کنترل و مهار شده و تاکنون بیش از 60 درصد بوشهری ها واکسن کرونا دریافت کرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر کاهش بستری های بخش کرونایی بیمارستان های استان را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: تعداد مراجعه بیماران کرونایی روزانه از 200 نفر اکنون 80 درصد کاهش یافته به گونه ای که روز گذشته 53 بیمار جدید در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد 19 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر بیماران در وضعیت حاد را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: از 31 بیمار کرونایی بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بوشهر، 18 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

وی از ثبت 8 فوتی دیگر به سبب ابتلا به بیماری کرونا در روز گذشته خبر داد و خاطر نشان کرد: روز گذشته 3 خانم و 5 آقا بین سن 24 تا 92 سال به سبب ابتلا به کرونا فوت کردند که تعداد جان باختگان این بیماری در استان بوشهر به یک هزار و 940 نفر رسیده است.

کشمیری با اشاره به روند بهبودی بیماران کرونایی در بیمارستان های استان افزود: روز گذشته 55 بیمار از بیمارستان های استان بوشهر ترخیص شده اند، که از این تعداد 42 نفر از آنها مثبت قطعی بوده اند.

استان آذربایجان غربی/55 هزار نفر دیگر واکسینه شدند

جواد آقازاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به واکسیناسیون 55 هزار و 433 نفر دیگر در شبانه روز گذشته در آذربایجان غربی اظهار داشت: تاکنون در مجموع یک میلیون و 691 هزار و 898 نفر در سراسر استان واکسن کرونا دریافت کرده اند.

وی با اشاره به کاهش آمار بستری های کرونامثبت در استان تصریح کرد: هم اکنون 978 نفر بیمار بستری مشکوک به کرونا در آذربایجان غربی وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی بیان کرد: همچنین دو هزار و 61 بستری سندروم حاد تنفسی، 318 بستری آی سی یو و 67 نفر تحت ونتیلاتور ثبت شده است.

وی از ابتلای یک هزار و 339 نفر به کرونا خبر داد و گفت: تاکنون این ویروس 268 هزار و 661 نفر را در آذربایجان غربی آلوده کرده است.

آقازاده با اشاره به فوت 21 نفر دیگر بر اثر کرونا در استان اظهار داشت: کرونا تاکنون جان 6 هزار و 158 نفر را گرفته است.

روزانه 1.5 درصد به جمعیت واکسینه شده کرمان اضافه می شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، واکسیناسیون کرونا در استان کرمان با سرعت خوبی در حال انجام است و به گفته مسئولان تا کنون بیش از 55 درصد جمعیت استان واکسینه شدند و روزانه 1.5 درصد به جمعیت افراد واکسینه شده در بزرگ ترین استان کشور اضافه می شود.

حمیدرضا رشیدی نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در حال حاضر از پیک سنگین کرونا در استان عبور کردیم اظهار داشت: تعداد بیماران بستری در بیمارستان های استان نسبت به دوران پیک بیماری به کمتر از نصف رسیده است.

وی با عنوان اینکه در حال حاضر ظرفیت واکسیناسیون به دو برابر رسیده و روزانه بیش از 1.5 درصد جمعیت استان واکسینه می شوند گفت: سن واکسیناسیون در استان پایین آمده و مراکز واکسیناسیون خودرویی در استان در حال راه اندازی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 55 درصد جمعیت استان کرمان واکسینه شدند گفت: در روز امکان تزریق 60 هزار دز واکسن وجود دارد.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با اشاره اینکه محدودیت سنی برای افراد فراخوان شده برای تزریق واکسن کرونا در استان کرمان برداشته شده اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان 533 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 313 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 27 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 57 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 45 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 82 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 84 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 38 هزار و 913 مورد رسیده است.

وی به فوت 14 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 642 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 187 هزار و 142 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 560 هزار و 237 مورد است.

ایلام/ 184 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته شناسایی شدند

محمد کریمیان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 58 هزار و 763 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 184 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 216 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 52 بیمار جدید در بیمارستان ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته ها 57 هزار و372 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان مهران گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون یک هزار و 52 نفر بوده است.

شناسایی 1085 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان ؛ 35 نفر فوت کردند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه گیری شده ویروس کرونا در استان 3367 نفر بودند که 1085 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 414 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 433 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 2465 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 455 بیمار در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 35 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 28 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

شمار قربانیان کرونا در استان خراسان جنوبی به یک هزار و 130 نفر رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 353 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 80 بیمار جدید شامل 11 بستری و 69 مورد سرپایی شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 20 مورد از بیرجند، 4 مورد از بشرویه، شهرستان های خوسف وزیرکوه هرکدام 3 مورد، از شهرستان های درمیان، فردوس و نهبندان هرکدام 2 مورد، از سرایان یک مورد، از سربیشه 22 مورد، از طبس 5 مورد و 16 مورد جدید کرونا از قاینات شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از 516 تست سریع کرونا 79 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 223 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی بستری هستند که 113 نفر کرونا مثبتند، بیان کرد: از این تعداد  24 نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال 6 نفر نامساعد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: 2 مورد فوت جدید در شبانه روز گذشته در خراسان جنوبی ثبت شد و فوتی های ناشی از این بیماری به هزار و 130 نفر رسید.

مهدی زاده افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان 313 هزار و 667 نفر واکسن نوبت اول و 167 هزار 762 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت و گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس آخرین یافته های آزمایشگاهی 306 مورد ابتلای جدید به کرونا در استان مرکزی ثبت شد که 49 نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان ها بستری شدند.

سیدمحمد جمالیان افزود: 257 نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند که براین اساس شمار مبتلایان به کرونا تاکنون  در استان به 93 هزار و 533 نفر رسیده است.

وی بیان کرد: متاسفانه بازهم شضاهد فوت چند بیمار کرونایی بودیم و هشت بیمار کرونایی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در استان جان باختند و شمار فوتی های این بیماری به 2 هزار و 687 نفر رسید.

رئیس علوم پزشکی اراک با اشاره به پیک پنجم کرونا گفت: استان مرکزی پیک پنجم را با تلاش و برنامه ریزی هایی که از قبل تدوین شده بود، پشت سر گذاشت و در بسیاری از فاکتورها از میانگین کشوری عملکرد بهتری داشت.

وی افزود: سرعت خوب واکسیناسیون، تامین به موقع دارو، تجربه ی کادر درمان، افزایش تعداد تخت، تامین زیرساخت ها و تجهیزات مورد نیاز و غیره از مهمترین دلایلی بود که توانستیم موج پنجم را با تعداد خسارات کمتری نسبت به سایر استان ها بگذرانیم این درحالیست که به طور میانگین روزانه بین 10 تا 20 هزار نفر را واکسینه می کردیم که متاسفانه طی دو روز قبل میزان مراجعین به مراکز تجمیعی بسیار کاهش یافته است.

جمالیان بیان کرد:  110 هزار و 728 تست سریع گرفته شده که از این تعداد 21 هزار و 364 مورد یعنی 20 درصد موارد مثبت اعلام شده که میانگین استانی حدود 20 درصد است، همچنین پیک پنجم از اواخر خرداد ماه سال جاری شروع و در تیر ماه به اوج خود رسید و از هفته سوم شهریور وارد شیب نزولی در استان شدیم و افراد 30 تا 39 سال بیشترین ابتلا را داشته اند، همچنین بیشترین فوت به طور میانگین  به خصوص در موج پنجم بین 50 تا 59 سال را داشته اند.

موارد ابتلای کرونایی در قزوین 31 درصد کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، در شبانه روز اخیر مجموع آمار مبتلایان کرونایی از ابتدای اپیدمی کرونا به 109 هزار و 591 بیمار رسید که 36 درصد این بیماران یعنی 39 هزار و 553 نفر بستری شدند و از این میزان بستری 2 هزار و 387 نفر (6 درصد بستری شدگان) فوت کردند و 30 هزار و 943 نفر هم با علایم قطعی بهبود از بیمارستان های استان مرخص شدند. در ضمن طی همین مدت آمار موارد محتمل و مشکوک ابتلا با 23 نفر افزایش به 19 هزار و 98 نفر رسید و هیچ بستری موقتی در طول 24 ساعت گذشته در شبکه بهداشت و درمان قزوین ثبت نشد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم از کاهش تمامی آمارهای کرونایی خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 294 بیمار کرونایی جدید در استان قزوین شناسایی شد که این آمار در مقایسه با روز گذشته 31 درصد کاهش یافته است و مبتلایان کرونایی شناسایی شده 132 کمتر از روز قبل بودند.

پیمان نامدار اضافه کرد: همچنین آمار بستری های کرونایی روزانه هم برای سومین روز پیاپی در عدد 97 نفر تثبیت شد که البته آمار بستری های بدحال زیر دستگاه کمک تنفسی  در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان قزوین 8 درصد کاهش یافته و به 46 نفر رسیده که در قیاس با روز پیش 4 نفر کاهش پیدا کرده است. 

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان قزوین همچنین از کاهش 30 درصدی موارد مرگ ومیر روازنه کرونایی خبر داد و گفت: در شبانه روز اخیر 7 بیمار کرونایی بدحال را به خاطر شدت علایم بیماری از دست دادیم که این آمار نسبت به روز گذشته 3 نفر کمتر شده است.

نامدار به کاهش 4 درصدی آمار بیماران بهبودیافته هم اشاره کرد و افزود: در 24 ساعت گذشته 97 بیمار کرونایی با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان های استان قزوین مرخص شدند که این آمار در مقایسه با روز قبل 4 نفر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در نهایت هم آمار مجموع بستری های کرونایی نسبت به روز گذشته 2.6 درصد کاهش یافت و در حال حاضر 548 بیمار کرونایی در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان قزوین بستری هستند که این آمار 15 نفر کمتر از روز گذشته است.

شمار جان باختگان در استان فارس تک رقمی شد

 گزارش  خبرگزاری تسنیم  از شیراز ، بررسی روند همه گیری در دو هفته اخیر نشان می دهد سیر نزولی پیک پنجم همچنان ادامه دارد و براساس آخرین رنگ بندی ثبت شده شهرستان ها استان فارس از حالت پرخطر خارج شده و جز 3 شهرستان جهرم، خفر و ممسنی دیگر شهرستان ها در وضعیت زرد و نارنجی هستند. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 323 هزار و 904 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده 397 هزار و 933 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون 180 هزار و 572 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 39 هزار و 813 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 437 هزار و 806 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام بستری 328 بیمار جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته، مجموع بیماران بستری مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند به دو هزار و 486 نفر رسیده که از این تعداد 255 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش های ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

با اعلام جان باختن هشت هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به 6 هزار و 568 نفر رسیده است.

کاهش بیماران بدحال کرونایی در گلستان

بیش از یکماه است که روند آرام کاهش شیوع کرونا در استان گلستان آغاز شده است. آرامش نسبی پس از موج مهیب کرونای دلتا کم کم به استان بازگشته و وضعیت استان به سمت ثبات پیش می رود.

اما آنچه در این بین اهمیت فراوانی دارد رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است تا بتوان با واکسیناسیون عمومی، موج های بعدی کرونا را به تأخیر انداخت. متأسفانه این روزها میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان گلستان به ویژه در واحدهای صنفی رو به کاهش است و همین امر می تواند خیلی زود ما را دچار مشکل کند.

با کاهش 23 نفری تعداد بیماران کرونایی در استان گلستان تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی و بیمارستان های استان به 378 نفر رسیده است. به همان نسبت در روزهای اخیر از تعداد بیماران بدحال کرونایی نیز کاسته شده است.

طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان 79 بیمار کرونایی در بخش های آی سی یو تحت مراقبت های ویژه قرار دارند و متأسفانه حال 35 بیماری که به ونتیلاتورمتصل هستند، وخیم است.

بر اساس آخرین رنگ بندی رسمی شهرستان های کشور، در حال حاضر در استان گلستان، وضعیت گرگان، علی آبادکتول و گالیکش نارنجی و بقیه شهرستان ها در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

واکسیناسیون کرونا نیز در استان شتاب خوبی گرفته و مجموع تزریق نوبت اول و دوم واکسن کرونا در استان به یک میلیون و 29 هزار و 509 دز رسیده است.

تا کنون 680 هزار و 69 نفر در استان نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و نوبت دوم واکسن هم به 349 هزار و 440 نفر از مردم استان تزریق شد.

انتهای پیام/ تنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان