پنجشنبه، 16 آذر 1402| 07 December 2023
کمبود آب در منطقه بولی بخش چوار استان ایلام و بی تدبیری مسوولین مربوطه صدای اهالی بخش بولی و ۱۷ روستای تابع آن را در آورده است این در حالی است که متولیان امر وعده رفع مشکل در صورت همکاری همه جانبه را ...

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، استان ایلام از جمله مناطق کم آب کشور است که هر سال در فصل تابستان با کمبود و قطعی آب مواجه بوده و این مشکل در مناطق روستایی و شهری استان دیده می شود. 

سال هاست نجوایشان شنیده می شود اما گوش شنوایی نیست که مطالبات و خواسته هایشان را محقق کند، کودکان بولی خودشان را در لابه لای قول و وعده های پوچ مسوولین حبس کرده اند، آنها فقط می خواهند مشکلاتشان حل شود.

در گذشته نیز گزارش های متعددی در خصوص کم آبی در روستاها و شهرستان های استان توسط خبرنگاران فارس منتشر شد که حکایت از گله مندی ساکنان این استان از روند رسیدگی مسوولین برای رفع مشکلات دارد.

به گفته کارشناسان از علل کم آبی در استان می توان به کمبود بارش ها در چند سال اخیر، شیوع ویروس کرونا، افزایش جمعیت و مواردی از این قبیل اشاره کرد که به تبع معایبی از جمله به خطر انداختن حیات جانداران، حمله ی ملخ ها به مراتع، آسیب به محصولات کشاورزی و... را به دنبال خواهد داشت.

مسوولین بی تدبیر صدایمان را نمی شنوند

فاطمه یکی از اهالی روستای بولی در گفت وگو با فارس گفت: در روزهایی که با کرونا مواجه هستیم، تامین آب هم به دغدغه شهروندان افزوده شده است؛ ما خسته شده ایم از بس فریاد کشیدیم؛ مشکل اصلی بی تدبیری مسوولین است.

وی افزود: هر چه از مرکز استان به سمت روستاها و حتی شهرستان ها می رویم مشکل کمبود آب جدی تر می شود؛ از جمله شهرستان هایی که اخیرا با بحران کم آبی مواجه بوده شهرستان چوار است که همین امر اعتراض مردمی از روستاهای توابع آن از جمله، برجعلی، بولی، بان خشک، پلک لک و... را به دنبال داشته است.

آبرسانی سیار به روستاهای بخش بولی

مسلم کیانی دهیار بخش بولی در گفت وگو با فارس گفت: این منطقه ۱۷ روستا دارد که فقط ۳ روستای آن دارای آب شرب است.

وی افزود: بقیه روستاها با آب رسانی سیار تامین می شوند؛ از مشکلات مهم  این بخش از توابع شهرستان چوار مدیریت آب و کمبود منابع آب جاری و زیرزمینی و نبود آب برای مصرف خانوارهای ساکن در روستاهای این بخش است و آب برخی روستاها با تانکر و به صورت سیار تامین می شود.

کیانی ادامه داد: با توجه به مشکل کمبود آب در بخش بولی بهسازی چمشه ها، احیا و بهسازی راه ها و منابع آبی این منطقه و همچنین مطالعات انتقال آب پایدار در سامانه گرمسیری و از منابع دیگر در دستور کار است.

در تلاشیم تا مشکل کمبود آب را حل کنیم

نورالله تیموری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب ایلام به فارس گفت: نسبت به سال قبل شرایط تامین آب در منطقه بهتر شده احداث شبکه و نصب پمپ آب روستایی ریزوند و همچنین احداث شبکه روستایی پاچم دهارون از جمله خدمات مهمی است که در حوزه آبرسانی صورت گرفته است.

وی افزود: در تلاش هستیم با تخصیص اعتبارات ویژه بتوانیم مشکل کمبود آب در منطقه بولی و دیگر مناطق را حل کنیم و این امر زمانی میسر خواهد شد که همکاری همه جانبه صورت گیرد.

آنجایی که محور توسعه پایدار، انسان سالم است و سلامت انسان در گرو بهره مندی از آب آشامیدنی مطلوب است؛ بدون تامین آب سالم جایی برای سلامت مثبت و رفاه جامعه، وجود ندارد.

در نتیجه توجه به مشکل کمبود و مدیریت توزیع آب در مناطق مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مسوولین همواره موظفند در راستای رفع مشکل کمبود آب در استان اقدامات لازمه را به عمل آوردند که در همین راستا از شدت اعتراض و نگرانی مردم هم کاسته شود.

انتهای پیام/۹۷۰۸۱۳/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان