سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024

آفتاب ایلام |؛ کشاورزان "دره‌شهری" این روزها آماده برداشت ذرت علوفه‌ای از مزارع خود هستند تا در فصل زمستان برای تغذیه دام‌ها از این محصول استفاده نمایند، اما متأسفانه علی‌رغم نیاز مبرم کشور به این محصول که نهاده اصلی دامداری و پرورش طیور شناخته می‌شود نبود ادوات و ماشین‌آلات جهت برداشت این محصول مشکلات بسیاری را برای کشاورزان در پی داشته‌است.

با توجه به بروز خشک‌سالی‌های اخیر و گرانی نهاده‌های دامی که مشکلات بسیاری را برای دامداران و عشایر در پی داشته‌است، برداشت محصول ذرت علوفه‌ای تا حد قابل‌توجهی می‌تواند در تامین نهاده‌های دامی و غذایی دام مؤثر واقع شود ازاین‌رو مسئولان ذی‌ربط باید با تامین ماشین‌آلات و ادوات، کشاورزان را در برداشت محصول و تامین غذای دام‌ها یاری دهند تا در فصل زمستان با بحران کمبود نهاده‌های دامی در استان مواجه نشویم.

اهمیت ذرت علوفه ای

طیار فیلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به بروز خشکسالی‌ها و مشکل تامین علوفه برای دامداران و عشایر استفاده از ذرت علوفه‌ای در  زمستان برای دام سبک و سنگین مورد توجه قرار دارد به همین دلیل تامین هرچه بیشتر محصول یاد شده می‌تواند در تولید و تامین نیاز محصولات دامداری کشور اثرگذاری مستقیم داشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره‌شهر با بیان این‌که یک دستگاه چاپر جهت برداشت ذرت علوفه‌ای در شهرستان دره‌شهر فعال است اظهار داشت: با توجه به کمبود چاپر در استان یک دستگاه نیز از استان لرستان از امروز عملیات برداشت ذرت علوفه‌ای این شهرستان را انجام می‌دهد.

گلایه کشاورزان دره شهری

به گفته‌ برخی از ذرت کاران دره‌شهری بیش‌از دو هفته از زمان برداشت محصول آن‌ها می‌گذرد اما متأسفانه نبوده ماشین‌آلات و ادوات جهت برداشت محصول سبب شده حاصل دسترنج چند ماهه آن‌ها در معرض خشکیدگی قرار گیرد.

این کشاورزان از عدم برنامه‌ریزی دستگاه‌های مربوط جهت تامین ادوات و ماشین‌آلات به‌منظور برداشت ذرت علوفه‌ای گلایه‌مند هستند و از مسئولان درخواست دارند هرچه سریع‌تر نسبت‌به تامین ماشین‌آلات جهت برداشت محصول ذرت علوفه‌ای این شهرستان اقدام نمایند.

ذرت علوفه‌ای به‌منظور تامین خوراک دام در اراضی شهرستان دره‌شهر کاشته می‌شود و برداشت این محصول می‌تواند تا حد قابل‌توجهی در رفع مشکل کمبود نهاده‌های دامی تاثیرگذار باشد.

برداشت محصول از 10 هکتار از اراضی شهرستان

هرمز اقبالی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان این‌که یک دستگاه دروگر ذرت علوفه‌ای در شهرستان دره‌شهر فعال است گفت: تاکنون برداشت محصول از بیش‌از 10 هکتار از اراضی این شهرستان انجام‌شده است و به دلیل بروز مشکلات فنی برای دستگاه دروگر، برداشت محصول در این شهرستان با وقفه مواجه شده‌ که تلاش کردیم تا در کمترین زمان ممکن دوباره روند برداشت با این وسیله آغاز شود.

مدیر اداره فناوری‌های مکانیزه جهاد کشاورزی استان ایلام ادامه داد: هم‌اکنون مشکل فنی این دستگاه دروگر مرتفع شده و جهت تسریع در روند برداشت از امروز یکدستگاه چاپر از استان لرستان نیز در این منطقه فعال می‌شود.

به این ترتیب با توجه به وجود دامداری‌های مسـتعد دام سـبک و سنگین، گاوداری‌های شیری، پرواربندی‌‌های صنعتی و نیمه صـنعتی در شهرسـتان دره شهر، ذرت علوفه‌ای می‌تواند نقش تاثیرگزاری در تأمین خوراک دام و افزایش تولید گوشت قرمز و شیر ایفاء کند.

اما با عنایت به این‌که ذرت علوفه‌ای به سرما حساس بوده و باید قبل‌از فصل سرما این محصول برداشت شود ضروری است اقدامات لازم از سوی مسئولان مربوط به‌سرعت در دستور کار قرار گیرد تا شاهد نابودی  دسترنج کشاورزان این شهرستان نباشیم و البته راه چاره‌ای برای جلوگیری از این اتفاق در سال‌های بعدی نیز باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان