یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023
گزارش اختصاصی آفتاب ایلام

اشتغالزایی مددجویان تا پایان سال به ۶ هزار نفر می رسد

۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ۱۷:۱۹ چاپ کدخبر: 16077

آفتاب ایلام |معاون اشتغال کمیته امداد استان ایلام گفت: از ابتدای سال ۳۰۰۰ فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد شده است و در تلاشیم آمار اشتغال‌زایی مددجویان در سال جاری به ۶ هزار نفر برسد. 

به گزارش آفتاب ایلام؛ بیکاری یکی از بزرگترین معضلات در جامعه امروزی به شمار می‌رود، زیرا توازن و تعادل جامعه را به هم می‌ریزد و ایجاد بحران‌های متعدد در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و روانی را به دنبال دارد و همچنین مهمترین عامل افزایش بزهکاری در اجتماع نیز محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است اقشار کم درامد بیش از سایر اقشار با معضل بیکاری دست و پنجه نرم‌ می‌کنند، چون به علت نداشتن سرمایه اولیه حتی قادر به راه‌اندازی مشاغل آزاد نیز نخواهند بود از طرفی به اعتقاد کارشناسان «حل چالش بیکاری» در ایلام نیازمند سرمایه گذاری ، تولید اندیشید و حمایت از تولید داخلی است.

 بی توجهی به زمینه سازی اشتغال برای جوانان و نبود سیاست‌های عملی توسط دستگاه‌های متولی، موجب شده است تا افراد به ناچاربه سمت جرایم بزهکاری گرایش پیدا کنند، از این رو نهادهای مربوط ازجمله کمیته امداد جهت جلوگیری از بیکاری  در جامعه برای اشتغال اقشار کم‌درآمد هر ساله  تسهیلات کم درصد را به مددجویان پرداخت می‌کنند تا از آمار بیکاری در جامعه کاسته شود.

از این رو علاوه بر ایجاد اشتغال برای جویندگان معمول فرصت‌های شغلی فراهم شدن شرایط اشتغال برای مددجویان نیز می‌توانند تبعات اجتماعی بیکاری در میان اقشار مختلف جامعه را به حداقل خود برساند و مسئولان در این زمینه سیاست‌گذاری‌ کرده‌اند.

بیکاری عامل بسیاری از مشکلات است

اکبر نصرتی از مددجویانی که این تسهیلات را دریافت کرده به خبرنگار آفتاب ایلام گفت: بیکاری یکی از مهمترین مسایل پیش روی جوامع امروزی است که می‌تواند پیامدهای اجتماعی - اقتصادی و فرهنگی مختلفی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: در همین راستا با توجه به نرخ بالای بیکاری در بین جوانان تحصیل‌کرده در استان ایلام، لازم است برای ایجاد فرصت‌های شغلی و اقتصادی برای تحصیل کرده‌ها و جوانان هم استانی فکر اساسی شود که پرداخت تسهیلات از سوی نهادهای مربوط می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.

مسعود ترخان یکی دیگر از جوانان دریافت کننده این تسهیلات در گفت وگو با خبرنگار آفتاب ایلام گفت: راه‌اندازی مشاغل آزاد علاوه بر توانایی و استعداد، نیاز به سرمایه اولیه دارد که متأسفانه تهیه این سرمایه برای تعداد کثیری از جوانان به ویژه اقشار کم درامد مقدور نیست.

وی با بیان اینکه طی ماه های گذشته با دریافت تسهیلات از کمیته امداد اقدام به راه اندازی کسب و کار کرده ام افزود: نبود سرمایه یک مشکل اساسی پیش روی جوانان جویای کار است که ارائه تسهیلات توسط کمیته امداد به اقشار کم‌درآمد می‌تواند روند ایجاد اشتغال این اقشار را تسریع بخشد.

لازم به ذکر است پرداخت این تسهیلات در شرایط کنونی که مردم با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه‌اند تا حد زیادی گره‌گشای اشتغال جوانان بیکار محسوب می‌شود.

افزایش دوبرابری اعتبار اشتغالزایی

شبیب جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ایلام ، به افزایش 2 برابری اعتبارات اشتغال‌زایی کمیته امداد طی سال جاری اشاره کرد و گفت: 280 میلیارد تومان در سال جاری به‌منظور اشتغال مددجویان این استان اختصاص‌یافته است.

معاون اشتغال کمیته امداد استان ایلام با اشاره به این‌که کاهش آمار بیکاری به‌عنوان یکی از اهداف اصلی کمیته امداد به‌صورت ویژه در دستور کار این اداره است افزود: خوشبختانه استان ایلام جزو مناطق برتر کشور در زمینه اشتغال‌زایی و پرداخت تسهیلات است.

وی خاطرنشان کرد: با استفاده از تسهیلات قرض‌الحسنه بسیاری از مددجویان می‌توانند با فراگیری آموزش‌های مهارتی وارد چرخه وارد بازار کار شوند.

جعفرزاده اضافه کرد: پرداخت تسهیلات کم درصد جهت تامین سرمایه اولیه به‌منظور راه‌اندازی کسب‌وکار تاثیر به‌سزایی در اشتغال مددجویان کمیته امداد دارد.

این مسئول با بیان این‌که افراد مددجوی نهادهای حمایتی جزو اقشار آسیب‌پذیر جامعه محسوب می‌شوند بیان داشت امیدواریم با همکاری و همراهی بانک‌های عامل بتوان در سال حمایت و پشتیبانی از تولید اقدامات مطلوبی جهت اشتغال مددجویان نهادهای حمایتی انجام دهیم.

جعفرزاده در پایان به اشتغال حدود 3 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و گفت: در تلاشیم آمار اشتغال‌زایی مددجویان طی سال جاری به 6 هزار نفر برسد، چون براین باوریم که با افزایش میزان فرصت‌های شغلی برای مددجویان میزان ورودی مشمولان و نیازمندان به مجموعه کاهش خواهد یافت.

بالا بودن آمار بیکاری یکی از مهم‌ترین معضلات کنونی جوانان به‌شمار می‌رود که متأسفانه بخش دولتی هم ظرفیت لازم جهت اشتغال این جوانان را دارا نیست، از این رو ضروری است با پرداخت تسهیلات کم درصد قدمی در راستای اشتغال‌زایی جوانان در بخش شخصی و رفع معضل بیکاری در استان برداشته شود.

گزارش از مریم نظری

همرسانی کنید:

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان