یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023

آفتاب ایلام |گذر ۶ ماه از اجرای قانون جدید چک، بر این شد تا دوباره به بررسی معضلات این قانون بپردازیم.

به گزارش آفتاب ایلام  پایگاه خبری صفحه اقتصاد  در گزارشی نوشت: هرچند؛ طبق اعلام  بانک مرکزی، بیش از ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار  چک به ارزشی حدود ۲۰۲ هزار میلیارد تومان در مرداد ماه ۱۴۰۰ در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۳.۴ درصد و ۴.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

معضلاتی که در عین اینکه قانون را در اجرا ضعیف جلوه داده است، مقاومت هایی اژ جانب بسیاری از افراد برای دریافت دسته چک های صیادی ایجاد کرده است.

قانون جدید چک که با چندین بار اصلاح بالاخره در فروردین ۱۴۰۰ روی میز همتی قرار گرفت و اجرای آن مهر تایید خورد در سیستم بانکی شروع به فعالیت کرد که از همان ابتدای کار با ناهماهنگی برخی شعب بانکی و همچنین امروز و فردا کردن های بانک مرکزی همراه شد.

بعد از اجرای آن اطلاع رسانی ها به صورت محدود انجام شد اما مجدد روند ادامه پیدا کرد و تنها ثبت چک در سامانه صیاد آغاز شد.

این بین اپلیکیشن ها با سرعت کوتاهی به سیستم بانکی متصل شدند و هم اکنون تنها پنج نرم افزار در اختیار استعلام چک صیادی قرار دارند.

دیانی، عضو انجمن حسابداران رسمی ایران در این باره می گوید: قانون اجرای چک منجر به کاهش برگشت خوردن چک ها می شود اما این روند هنوز با مشکلاتی همراه است و منجر به زکود بیشتر در بازارها شده است.

وی افزود: بازار قلب تپنده معاملات است و بیش از نود درصد این معاملات با چک انجام می شود. همین امر منجر می شود تا صاحبان کسب و کارها به جای استفاده از چک های صیادی رو به روش های دیگر برای تسویه حساب بیاورند. بهتر بود اموزش ها بیشتر می بود و البته قوانین اروپایی در کشورمان بومی سازی می شد نه اینکه عینا در ایران اجرا شود.

او با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از مردم سواد دیجیتال محور بودن را ندارند، گفت: در قانون مقرر بود فکری به حال کسانی که با دیجیتالی بودن روند مشکل دارند شود و خودپردازها و پیامک ها به سامانه صیاد متصل شود که هنوز این اتفاق رخ نداده است.

گفته های این عضو انجمن حسابرسان صریحا نقص های موجود در این قانون را بیان می کند به نحوی که خضریان عضو نماینده مجلس شورای اسلامی هم به این موضوع اشاره کرده و تاکید می کند که هنوز سرویس پیامک و خودپرداز سامانه صیاد متصل نیست و این نقصی بزرگ برای قانون است.

اعتبارسنجی، سقف کشیدن چک و همچنین کاهش میزان چک های برگشتی موارد مهم و مفید این قانون است که اگر صحیح و کامل اجرایی نشود می تواند دوباره کاری سیستم بانکی را افزایش دهد.

گزارش: محبوبه شعبانی

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان