سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024
حسین راغفر کارشناس اقتصادی

با حذف ارز ترجیحی قیمت دلار به ۳۵ نیز می رسد

۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ۱۷:۴۰ چاپ کدخبر: 16080

آفتاب ایلام |تحلیلگر اقتصادی براین باور است: مدتی است که مسئولین ذیربط در تلاش حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ هستند این نکته را بخاطر داشته باشیم کسانی که در تلاش چنین اقدامی هستند اینده اقتصاد کشور در دستان انهاست و با این اقدام دست دلالان و مافیا بیشتر از قبل می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، به نقل از پایگاه خبری صفحه اقتصاد، حسین راغفر تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با  این رسانه  با اشاره به اقدامات دولت برای کاهش قیمت ها بیان کرد:به نظر من، دولت برای اینکه بخواهد قیمت ها را کاهش بدهد باید بازار ارز را مدیریت کند. شاهد بودیم در این چند سال اخیر قیمت ارز بشدت افزایش داشته است که در قبال افزایش قیمت ارز قیمت های دیگر نیز افزایش چشمگیری به خود اختصاص داده شد همچنین سرمایه‌گذاری خالص منفی شد. دولت باید برای اینکه سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی امکانپذیر شود، قیمت نهاده‌ها و سرمایه‌گذاری را به شدت کاهش بدهد.

این استاد دانشگاه درباره حذف ۴۲۰۰ تومان اظهار کرد: مدتی است که مسئولین ذیربط در تلاش حذف ۴۲۰۰ هستند این نکته را بخاطر داشته باشیم کسانی که در تلاش چنین اقدامی هستند اینده اقتصاد کشور در دستان انهاست و با این اقدام دست دلالان و مافیا بیشتر از قبل می شود. می توان به صراحت عنوان کنم، با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد فربه‌تر می‌شود.  دولت باید اقدام اساسی در این باره انجام بدهد نباید بگذاریم بیشتر از این وضعیت ارز و اقتصاد بهم بخورد.

راغفر براین باور است: اگر چنین ارز در مبادلات حذف شود شک نکنید قیمت ارز بالاتر از این می رود وحتی به دلار ۳۵ هم خواهیم رسید که باید منتظر افزایش تورم بالا باشیم. حتی این اقدام نیز بوجود می اید که تنش ها و نارامی هایی در خیابان ها شاهد باشیم.

این اقتصاددان در خصوص وعده های دولت در خصوص بهبود اقتصاد گفت:  شاهد هستیم شخص رییس جمهوری و تیم اقتصادی وی وعده کاهش قیمت‌ها می دهند ولی تا به امروز چنین چیزی شاهد نبودیم و حتی شاهد افزایش تورم نیز بودیم. دولت سیزدهم باید هرچه سریعتر راهکار اساسی را در این پی تنظیم کند.

او با اشاره به اینکه اگر دولت بتواند قیمت را کاهش بدهد به راحتی می تواند فرصت سرمایه گذاری ایجاد کند اذعات داشت: یکی از پیامدهای کاهش قیمت ارز فراهم کردن فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی از سوی دولت است و این اطمینان را به آن‌ها داده شود که با رشد تولید در کشور می‌تواند قیمت ارز را باز هم برای تولیدکننده آن هم نه همه تولیدکنندگان کاهش دهد

راغفر در پایان در خصوص کاهش قیمت ارز گفت: به نظر من، کاهش قیمت دلار به صورت دستوری می تواند اتفاق بیفتد ولی ان چیزی که مهم است  کنترل پیامدهای آن که باید تدارکات لازم در این راستا دیده شود. با کاهش شدید قیمت ارز دستگاه قضا باید با کسانی که حاضر به کاهش قیمت‌ها نیستند و از قیمت‌های بالایی که به صورت حباب درست شده است، دفاع می‌کنند، برخوردی قاطع داشته باشد.

گفتگو: زهرا ترابی

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان