چهارشنبه، 15 آذر 1402| 06 December 2023
اخبار سلامت

واقعیتی تکان دهنده درباره مصرف ویتامین B!

۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ۱۸:۵۱ چاپ کدخبر: 16083

آفتاب ایلام |بر اساس مطالعات دانشمندان، مردان، به ویژه سیگاری ها، در صورت مصرف دوز‌های زیاد ویتامین B ۶ و B ۱۲، در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.

آفتاب ایلام به نقل از برنا؛ ثابت شده است که ویتامین B در تعدادی از بیماری‌ها مانند خستگی، تاری دید، اختلال در عملکرد سیستم عصبی و حتی افسردگی کمک می‌کند. اما واقعیت تکان دهنده این است که در واقع، این ویتامین‌ها می‌توانند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، به ویژه درمردان شوند.

دانشمندان ارتباطی بین مصرف ویتامین B ۶ و B ۱۲ و افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه پیدا کردند.

 
با توجه به اینکه تقریباً ۴۶ درصد از بزرگسالان در بریتانیا ویتامین B ۶ و B ۱۲ را با قرص‌های مولتی ویتامین معمولی مصرف می‌کنند، ممکن است نگرانی‌هایی در مورد ارتباط این ویتامین‌ها با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه وجود داشته باشد.

خطر ابتلا به سرطان ریه در مردان سیگاری
بر اساس این مطالعه، مردان، به ویژه مردان سیگاری، در صورت مصرف دوز‌های زیاد ویتامین B ۶ و B ۱۲، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.

 
مردانی که از این ویتامین‌ها استفاده می‌کردند تقریبا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه بودند؛ همانطور که در این مطالعه نشان داده شده است خطر ابتلا به سرطان ریه در مردان سیگاری سه تا چهار برابر بیشتر است.

به گفته تئودور براسکی، مولف اصلی این مطالعه، دانشیار دانشگاه ایالت اوهایو، برای جلوگیری از سرطان ریه، به ویژه در مردان، از دوز‌های بالای ویتامین B ۶ و B ۱۲ استفاده نکنید، و مردان سیگاری می‌توانند از این موارد آسیب ببینند.

در جریان مطالعه، دانشمندان با بیش از ۷۷ هزار نفر مصاحبه کردند و از آن‌ها پرسیدند که این ویتامین‌ها را چقدر و چند بار در روز مصرف می‌کنند.

این مطالعه همچنین عواملی مانند رژیم غذایی معمول در ۱۰ سال گذشته را در نظر گرفت. شش سال بعد، کارشناسان سلامت شرکت کنندگان در مطالعه را بررسی کردند تا به دنبال علائم سرطان ریه باشند.

افزایش ۳۰ درصدی خطر ابتلا به سرطان ریه با ویتامین B ۱۲
پس از آزمایش بسیاری از شاخص‌های شناخته شده که بر خطر سرطان تأثیر می‌گذارد، کارشناسان افزایش ۳۰ درصدی خطر ابتلا به سرطان ریه را با ویتامین B ۱۲ (که به عنوان ویتامین جداگانه مصرف می‌شود) و افزایش ۴۰ درصدی خطر را در افرادی که ویتامین B ۶ مصرف کردند اطلاع دادند.

به طور شگفت انگیزی، مردانی که دوز‌های بالایی از انواع ویتامین را به مدت ۱۰ سال مصرف کردند، تقریباً خطر ابتلا به سرطان ریه را دو برابر کردند، در حالی که مردان سیگاری حتی بیشتر دچار خطر شدند.

براسکی افزود: مردانی که بیش از ۵۵ میکروگرم ویتامین B ۱۲ در روز مصرف می‌کردند، در مقایسه با مردانی که ویتامین B مصرف نمی‌کردند، ۹۸ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه بودند.

او گفت: مردانی که در ابتدا سیگار می‌کشیدند و مقدار زیادی ویتامین B مصرف می‌کردند، سه تا چهار برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه بودند.

به گفته سخنگوی کتابخانه ملی بهداشت آمریکا، نقش احتمالی ویتامین B در ارتباط با خطر سرطان در گذشته توصیف شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان