یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023

​رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا برای کارکنان نظام سلامت خبر داده است.

به گزارش آفتاب ایلام| محسن زهرایی درباره تزریق دز سوم به کادر درمان در یک برنامه تلوزیونی گفته، طبق مصوبه کمیته فنی کشوری واکسیناسیون کووید۱۹، مقرر شد بر همان اولویتی که همکاران (کادر درمان) ابتدا دز اول واکسن را دریافت کردند، دز یادآور را هم به همان شکل دریافت کنند.

او در ادامه درباره بیمارستان‌های مشمول این برنامه گفته: «بر این منوال در بیمارستان‌هایی که بیماران کووید۱۹ را بستری می‌کنند و مراکز ۱۶ساعته که بیماران مشکوک مراجعه می‌کنند و آزمایشگاه‌ها، تزریق دز سوم واکسن آغاز می‌شود و پس از آن کلیه کارکنان نظام سلامت را در بر می‌گیرد.»

جانبازان هم دز سوم واکسن کرونا تزریق می‌کنند

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره اینکه چه کسانی به جز کادر درمان دز سوم می‌گیرند، می‌گوید: «ما با کارکنان خط اول مراکز بهداشت و درمانی شروع می‌کنیم و سپس به سایر کارکنان نظام سلامت گسترش می‌یابد. علاوه بر آن افرادی که در فاز اول واکسینه شدند شامل جانبازان شیمیایی، جانبازان بالای ۵۰ درصد و افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان و مراکز نگهداری معلولین ذهنی جسمی هستند، طبق پروتکل واکسیناسیون نوبت یادآور هم خواهند گرفت و پس از آن طبیعتا به گروه سنی سالمندان می‌رسیم و این روند به تدریج پیش خواهد رفت.»

دز سومی‌ها چه واکسن کرونایی دریافت می‌کنند؟

در حال حاضر در کنار واکسن‌های داخلی، واکسن‌های وارداتی سینوفارم، آسترازنکا و اسپوتنیک نیز در مراکز واکسیناسیون تزریق می‌شود. اما کادر درمان چه نوع واکسنی را برای دز سوم واکسن دریافت می‌کنند؟

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در این مورد می‌گوید: «این موضوع وابسته به پلتفرم واکسنی است که در نوبت اول و دوم تزریق شده است. افرادی که در سری اول از واکسن‌های ویروس غیرفعال مانند سینوفارم استفاده کردند در نوبت سوم می‌توانند از پلتفرم غیرفعال یا آسترازنکا و یا پاستوکووک پلاس استفاده کنند. آنهایی هم که در نوبت اول و دوم واکسن از پلتفرم آدنوویروسی مانند آسترازنکا یا اسپوتنیک وی تزریق کرده بودند می‌توانند در دز سوم از آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده کنند.»

فاصله زمانی دز دوم با سوم واکسن کرونا چقدر باشد؟

زهرایی درباره بهترین فاصله زمانی بین تزریق دز دوم و سوم گفته: «بهتر است بین تزریق نوبت دوم تا دز یادآور فاصله زمانی شش ماه رعایت شود و مصوبه کمیته فنی هم بر این موضوع تاکید دارد. افرادی که شش ماه از دریافت نوبت دز دومشان گذشته است می‌توانند برای دریافت نوبت یادآور اقدام کنند.»

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان