سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023
گزارش اختصاصی آفتاب ایلام

بی توجهی صنایع بزرگ استان ایلام به استخدام های بومی ادامه دارد

۱۴۰۰/۰۷/۳۰ ۰۹:۳۷ چاپ کدخبر: 16224

آفتاب ایلام |علی‌رغم فعالیت صنایع بزرگ در استان ایلام بی‌توجهی مدیران این صنایع به استخدام‌های بومی دست جوانان منطقه را از فرصت‌های شغلی مناسب دور نگهداشته است.
به گزارش آفتاب ایلام،  بررسی‌های آماری از نرخ بیکاری ایلام نشان می‌دهد علی‌رغم اینکه استان 11 درصد از منابع گاز و 7 درصد منابع نفتی کشور را در اختیار دارد و صنایع بزرگ مرتبط با این ذخایر نیز در منطقه فعالیت دارند بازهم جوانان ایلامی برای رسیدن به فرصت شغلی مناسب راهی سایر استان‌های کشور می‌شوند.

به‌گفته کارشناسان یکی از عوامل اصلی بیکاری در استان موضوع اشتغال  غیر بومی‌ها، در پروژه‌های بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی است که سال‌هاست به یک معضل اساسی برای نیروی کار استان تبدیل شده  است.

این در حالی است که طبق ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه، اولویت با به‌کارگیری نیروهای بومی در صنایع مختلف به‌خصوص نفت و گاز  باید رعایت شود، ولی گویا این قانون برای صنایع بزرگ استان ایلام در حد یک متن روی کاغذی بوده و از سوی مسئولان نیز توجه چندانی به جلوگیری از این روند نشده است.

با توجه به اینکه مدیران صنایع بزرگ استان نبود نیروی متخصص را دلیل جذب نیروهای غیر بومی می‌دانند و با در نظر گرفتن این موضوع که درصد قابل توجهی از نیرو‌های شاغل در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی استان، نه به صورت آزمون استخدامی بلکه به صورت نیرو‌های فنی پیمانکار مشغول فعالیت هستند، ضروری است زیرساخت‌های آموزش در حوزه‌های مذکور در استان فراهم شود تا در صورت نیاز از نیرو‌های فنی آموزش دیده خود استان استفاده شود.

بیکاری جوانان با وجود منابع عظیم نفت و گاز
حسین محمودی از جوانان ایلامی در گفت وگو با خبرنگار  آفتاب ایلام گفت: معضل بیکاری که سال‌هاست دامن‌گیر جوانان ایلامی شده  تا کنون پیامدهای مختلفی از جمله کاهش نرخ ازدواج، افزایش جرایم بزهکاری، افسردگی و... را به دنبال داشته است.

محمودی افزود: تاسف آور است استان ایلام دارای منابع نفت و گاز باشد اما جوانان آن برای کار به سایر استان‌ها مهاجرت کنند و بهانه مدیران مبنی بر عدم توانمندی جوانان منطقه در بسیاری از موارد منطقی نیست و بدون مستندات است.

در همین حال سجاد حیدری از دیگر جوانان ایلامی با بیان اینکه تا کنون وعده‌های متعددی از سوی مسئولان ارشد جهت استخدام نیروهای بومی در  صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استان داده شده اما متاسفانه این وعده‌ها تا کنون عملی نشده‌ به خبرنگار تسنیم گفت: باوجود اینکه اولویت استخدام در صنایع بزرگ استان با نیروهای بومی است، اما در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استان نیروهای غیر بومی زیادی به کار گرفته می‌شود که در اغلب موارد این نیروها با توصیه و سفارش دیگران استخدام شده‌اند.

سلب فرصت اشتغال از جوانان ایلامی

عبدالله رحیمی کارشناس اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار آفتاب ایلام اظهار داشت: صنایع بزرگی همانند پتروشیمی، نفت، گاز و... در استان ایلام وجود دارد، اما متأسفانه استفاده از نیرو‌های غیربومی در صنایع بزرگ استان فرصت اشتغال را از جوانان ایلامی سلب کرده است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های مطلوبی در راستای توانمند سازی نیروی بومی در صنایع استان با همکاری آموزش فنی و حرفه‌ای می‌تواند اجرایی شود، افزود: بی‌شک با توسعه آموزش‌های مهارتی مورد نیاز  صنایع بزرگ استان، گام  مهمی در راستای رفع بیکاری و اشتغال جوانان در استان ایلام برداشته می‌شود.

رحیمی همچنین در ادامه افزود: افزایش نرخ بیکاری با توجه به عدم اجرای قانون از سوی صنایع بزرگ استان می‌تواند  معضلات اجتماعی را در منطقه تشدید کند و مسئولان و البته دولت برای جبران مشکلات باید هزینه بیشتری را بپردازند.

این کارشناس اجتماعی بااشاره به مسئولیت اجتماعی صنایع بزرگ در استان‌ها نیز تصریح کرد: اگر مدیران صنایع بزرگ در منطقه از نبود کارگر ماهر یا نیروی متخصص گلایه دارند بهترین راهکار اینجاست که با درنظر گرفتن مسئولیت اجتماعی این صنایع برای ایجاد مراکز آموزشی برنامه‌ریزی کنند یا به صورت اسپانسر واحدهای آموزشی را برای برگزاری دوره‌های مورد نیاز خودشان یاری کنند.

لزوم آموزش نیروی بومی

 احمد خان‌محمدیان در گفت وگو با خبرنگار  آفتاب ایلام اظهار داشت: جذب نیروی کارِ بومی در شرکت‌های حوزه‌ نفت ،گاز و پتروشیمی در استان ایلام امری ضروری است، زیرا وقتی  مردم بومی بیشترین آسیب‌ها را از وجودِ صنایع در منطقه‌ پیرامونی خود می‌ببینند، باید از مزیت‌های وجودِ آن صنعت در منطقه‌ نیز منتفع شوند.

معاون اشتغال‌زایی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این اداره به شدت  بر مسئله جذب نیروی بومی تاکید دارد و از گذشته تا کنون مکاتبات بسیاری با  کارفرما‌ها انجام شده و همچنین نظارت‌ها به صورت مداوم برای بکار‌گیری نیروهای بومی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: یکی از علت‌هایی که شرکت‌هایی پتروشیمی و پالایشگاه استان ایلام، از به کارگیری نیروهای بومی خودداری می‌کنند، نبود نیروی متخصص در استان است که می‌بایست با همکاری سایر نهاد‌ها همچون فنی‌حرفه‌ای به آموزش نیروهای متخصص پرداخت و یک بار برای همیشه مشکل موجود را برطرف کرد تا جوانان استان ایلام بتوانند با استفاده از خدمات آموزشی مراکز یاد شده در آینده فرصت شغلی مناسبی را به دست آورند.

آموزش نیروی مورد نیاز پتروشیمی و پالایشگاه

علی رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ایلام اظهار داشت: با توجه به استخدام نیروهای غیربومی توسط کارفرمایان و پیمانکاران حوزه نفت و گاز به بهانه عدم وجود کارگران فنی در منطقه، تمامی مراکز فنی و حرفه‌ای مستقر در سطح استان در سال گذشته  به آموزش تعداد کثیری از جوانان در رشته‌های جوشکاری آرگن، برق صنعتی، جوش برق، پی‌ال‌سی، صنعت ساختمان و لوله کشی صنعتی، اقدام کرد.

مدیرکل آموزش فنی‌حرفه‌ای استان ایلام با بیان اینکه تعداد بالایی از آموزش دیدگان جذب شرکت‌های پالایشگاه و پتروشیمی می‌شوند، افزود: در سال 99 جهت بکار گیری نیروهای بومی قرار دادی با شرکت ان جی ال دهلران منعقد کردیم و در این بخش  از 30 نفر آموزش دیده 18 نفر بکارگیری شدند.

وی تصریح کرد: هم اکنون نیز در حال انعقاد قراردادی با وزارت نفت، جهت آموزش نیروهای مورد نیاز صنایع نفت و گاز در سال 1400 هستیم.

رشیدی بیان کرد: با توجه به مهیا بودن تجهیزات و کارگاه‌های مورد نیاز، پیش بینی می‌شود در سال جاری 1200 نفر برای صنایع نفت و گاز استان آموزش ببینند.

از این رو با توجه به اهمیت کاهش معضل بیکاری در سراسر ایران و به‌خصوص استان‌های مرزی بهترین راهکار اینجاست که سیاست‌گذاری‌های دقیقی برای تامین نیروی کار صنایع بومی در منطقه انجام شود تا علاوه بر ایجاد فرصت شغلی برای جوانان بگونه‌ای سیاست‌گذاری شود که از دستاوردهای موضوع مهاجرت معکوس و پدافند غیرعامل آن نیز بهره‌مند شد.

گزارش: مریم نظری

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان