پنجشنبه، 16 آذر 1402| 07 December 2023
اخبار ایلام

اجرای بیش از ده برنامه ویژه هفته کتاب در ایلام

۱۴۰۰/۰۸/۰۹ ۱۴:۴۲ چاپ کدخبر: 16277

به گزارش خبرنگار آفتاب ایلام؛ سمیه حیدری روز یک شنبه در سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی ایلام با اشاره به بیست و نهمین دوره هفته کتاب گفت: امسال بیش از ده برنامه شاخص در این هفته اجرایی خواهد شد که هدف از آنها ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام بیان داشت: برگزاری مسابقه کتابخوانی، جذب کتاب‌های اهدایی به کتابخانه‌ها، برگزاری مسابقات فرهنگی، اجرای طرح عضویت رایگان در کتابخانه‌ها، رونمایی از تابلو طراحی شده بوستان کتاب واقع در مصلی شهر ایلام، مسابقه نقاشی در روز ۲۴ آبان‌ماه امسال، از مهمترین برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته کتاب است.

کتابخانه جدید در محله سبزی آباد شهر ایلام احداث می شود

 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام
گفت: در سطح استان۴۶ کتابخانه با بیش از ۵۷۱ هزار جلد کتاب وجود دارد که از این تعداد ۹ باب کتابخانه قدیمی و نیازمند تجهیز است.

وی افزود: در راستای عدالت اجتماعی و فرهنگی ۱۴باب کتابخانه در سطح روستاهای استان احداث شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در ادامه از احداث یک باب کتابخانه در محله سبزی آباد شهر ایلام خبر داد و گفت: در صورت تخصیص اعتبار عملیات ساخت این مکان فرهنگی آغاز می شود.

حیدری با اشاره به پرداخت سهم نیم درصدی شهرداری به کتابخانه های عمومی، گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی واریز به موقع این مبلغ به حساب این سازمان مهم  است.

وی یاداور شد: یک میلیارد و ۹٠٠ میلیون تومان طلب کتابخانه ها از محل نیم درصد از شهرداری ایلام  از سال ۸۵تاسال ۹۸ بر اساس تفریغ بوجه می باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام تصریح کرد: در این مدت سهم کتابخانه های شهر ایلام از سهم نیم درصد شهرداری ها براساس تفریغ بودجه بیش از دو میلیارد و هشتصد میلیون تومان بوده که تنها مبلغ ۹۶۰ میلیون تومان از طرف شهرداری واریز شده است.

حیدری اضافه کرد: در سالجاری فقط ۵٠ میلیون تومان از این طلب توسط شهرداری به کتابخانه ها پرداخت شده که این مبلغ بسیار ناچیز است.

سرانه مطالعه در استان ایلام پایین است

سرپرست معاونت توسعه مدیریت ومنابع استانداری ایلام نیز در این جلسه گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی احداث و تجهیز کتابخانه های عمومی استان مهم است.

عهدیه طهماسبی افزود: پایین بودن سرانه مطالعه این استان نسبت به دیگر استان‌های کشور پذیرفتنی نیست و برای بهبود وضعیت موجود همه باید تلاش کنیم.

وی ادامه داد: با اجرای طرح های پژوهشی و با همراهی دستگاه‌های اجرایی ذیربط این مهم تقویت شود.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت ومنابع استانداری ایلام اضافه کرد: با توحه به اینکه بیشترین آسیب های اجتماعی مربوط به حاشیه شهر است احداث کتابخانه ها در این مناطق در راستای پیشگیری ضروری است.

گفتنی است؛ بیش از  ۵۱ هزار نفر عضو فعال کتابخانه‌های عمومی استان ایلام هستند.

همرسانی کنید:

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان