سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ایلام:

۳۰۰میلیارد ریال در سفر رئیس جمهور جهت تکمیل تصفیه خانه ایوان مصوب شد

۱۴۰۰/۰۸/۱۶ ۰۱:۰۲ چاپ کدخبر: 16306

آفتاب ایلام |مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام از تصویب ۳۰۰ میلیارد ریال جهت تکمیل تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان و روستاهای تابعه در سفر اخیر رییس جمهور به استان خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام در گفتگو با خبرنگار آفتاب ایلام گفت: تکمیل تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان و روستاهای تابعه نیازمند ۳٠٠ میلیارد ریال اعتبار است که در سفر اخیر ریاست جمهوری اسلامی به استان ایلام مصوب گردید.

علی پوراحمد افزود: هم اکنون این پروژه با پیشرفت فیزیکی ۸٠ درصد در دست اجراست که با تزریق به موقع اعتبار،پیش بینی می شود تا پایان تیرماه سال ۱۴٠۱ تکمیل و در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه ۸٠ درصد تجهیزات تصفیه خانه آب شرب ایوان خریداری و به کارگاه حمل شده است، ادامه داد: روند عملیات اجرایی این پروژه با شتاب مطلوبی در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام با اشاره به ظرفیت ۲۳۰ لیتر بر ثانیه این تصفیه خانه اضافه کرد: با شروع بهره‌برداری از این طرح مشکل کمبود آب شهر ایوان و روستاهای تابعه تا افق بلند مدت مرتفع خواهد شد

۱۲ سد ایلام در دست مطالعه و اجرا قرار دارد

مدیر عامل آب منطقه ای ایلام،تلاش استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری طرح های آبی منطقه و مهار روان آبهای استان 

را قابل تقدیر دانست .

وی اضافه کرد: سد چناره یکی از مهمترین پروژه های آبی استان است که با رایزنی های انجام شده تلاش می شود در پیوست لایحه بودجه سال ۱۴٠۱مبلغ متناسبی برای این طرح پیش بینی شود و به موازات از محل تسهیلات ماده ۵۶ قانون تنظبم نیز مجوز دریافت مبلغ ۶٠۰٠ میلیارد ریال نیز صادر گردیده که با همراهی خوب نماینده های استان در حال رایزنی با بانکها هستیم .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: در سالجاری حدود .۲٠٠ میلیارد ریال اعتبار جهت پیشبرد طرح های آبی استان در پیوست قانون تصویب شده که تاکنون قریب به ۵۰ درصد در مجموع تخصیص داده شده است.

وی.بیان داشت: هم اکنون ۴ سد ایلام، دویرج، کنگیر و گلال در دست بهره برداری، ۵ سد میمه، چناره، سیکان، کنجانچم و گاوی در دست اجرا و ۶ سد جزمان، گدار خوش، چیخاب ، چنگوله، گوراب و ورگر در دست مطاله قرار دارد.

۵٠ درصد مخازن سدهای ایلام پر است

وی در ادامه با اشاره به چالش‌ها و مشکلات متعدد ناشی از خشکسالی‌های سالیان اخیر و شرایط اقلیمی حاکم بر استان اظهار داشت: با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی ۹۹_۱۴٠٠ با وجود مدیریت صحیح مخازن و همچنین گروه های گشت و بازرسی فعال، در حال حاضر میانگین ذخیره آب در پشت سدهای ایلام در حدود ۵۰ درصد می باشد.

وی افزود: سال آبی گذشته سالی خشک بود و ۴۵ روز از سال آبی جاری نیز سپری شده در حالیکه بارش موثری در استان اتفاق نیفتاده و این زنگ خطریست که برای منابع آب استان به صدا درآمده و ادامه این روند بسیار نگران کننده خواهد بود.

پور احمد خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر سال آبی جاری، اقدامات شرکت آب منطقه ای در راستای مدیریت مخازن سدها، جلوگیری از اضافه برداشت از منابع آب ، اجرای کامل طرح احیا و تعادل بخشی و همچنین عمل به برنامه های کارگروه ملی و استانی سازگاری با کم آبی به طور دقیق و مستمر در دستور کار قرار دارند.

وی در پایان از مردم استان درخواست کرد در مدیریت منابع آب و عبور از شرایط  بوجود آمده با صرفه جویی و مصرف بهینه مسئولین آب یاری نمایند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان