یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023

آفتاب ایلام |

طی ماه‌های گذشته خبری مبنی‌بر امهال وام‌های کشاورزان در رسانه‌های استان منتشر شد که بر اساس آن به‌منظور کمک به آسیب‌دیدگان بخش کشاورزی ناشی از خشک‌سالی براساس مصوبه هیئت وزیران در استان‌هایی که در سال زراعی 1400ـ1399 تحت تأثیر خشک‌سالی قرار گرفته‌‌اند و توسط سازمان مدیریت بحران کشور اعلام شده است، مشمولان واجد شرایط جهت امهال تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شوند و بانک‌ها نیز موظف هستند طبق این بخشنامه ضمن بخشودگی سود، کارمزد و جرایم تسهیلات دریافتی خسارت‌دیدگان، کشاورزانی که در سال زراعی 1400ـ1399 دچار خشک‌سالی شده‌‌اند و سررسید بدهی آن‌ها در سال 1400 است اصل تسهیلات دریافتی را به‌مدت 3 سال امهال کنند.

اما با وجود تصویب امهال و بخشودگی جرایم کشاورزان در تیرماه سال جاری این مهم تاکنون اجرایی نشده است و این امر نگرانی بسیاری از کشاورزان را به‌دنبال داشته است زیرا با کاهش درآمد ناشی از شرایط خشک‌سالی توان پرداخت تسهیلات برای آنان وجود ندارد و از سوی دیگر کشاورزان در سال زراعی جدید به‌منظور تأمین نهاده نیازمند نقدینگی و دریافت تسهیلات از بانک‌ها هستند.

ایلام در صدر استان‌های آسیب‌دیده از خشکسالی

آیت قیصربیگی مدیرکل ستاد بحران استان ایلام با بیان این‌که براساس پیگیری‌ها و برآوردهای انجام‌شده استان ایلام در صدر استان‌های آسیب‌دیده از خشک‌سالی در کشور قرار گرفته است اضافه کرد: نشست‌هایی با حضور مسئولان جهاد کشاورزی استان و بانک‌های عامل برگزار شده است و به‌محض ارسال شیوه‌نامه از طرف بانک مرکزی نسبت‌به بخشودگی سود کارمزد و جرایم و امهال تسهیلات در اسرع وقت اقدام می‌شود.

با وجود اعلام مسئولان تا کنون اقدامی جهت امهال تسهیلات کشاورزان انجام نشده است و کماکان کشاورزان آسیب‌دیده منتظر اقدام مسئولان در این باره هستند.

عدم تهیه و تدوین شیوه‌نامه اجرای طرح

همایون مظاهری در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب با یادآوری اینکه براساس مصوبه هیئت وزیران استان‌هایی که دچار خشک‌سالی شده‌اند و کشاورزانی که تسهیلات دریافت کردند و سررسید اقساط آنها سال 1400 است مشمول این قانون هستند و بر اساس بند "خ" تسهیلات آنها امهال می‌شود افزود: با توجه به عدم تهیه و تدوین شیوه‌نامه اجرای این طرح توسط بانک مرکزی و ارسال نشدن به بانک‌های کشور تا کنون این طرح اجرایی نشده است.

معاون برنامه‌‌ریزی جهاد کشاورزی ایلام اظهار داشت: امیدواریم با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده هرچه زودتر این شیوه‌نامه تدوین شود و در اختیار بانک‌ها قرار گیرد و وزارت جهاد کشاورزی این‌موضوع را پیگیری می‌کند که بانک مرکزی هرچه سریع‌تر این شیوه‌نامه را اجرایی کنند.

این مسئول در پایان با اعلام اینکه خشکسالی در یک سال اخیر سبب شد بخش‌های کشاورزی از جمله باغبانی، زراعت، شیلات و... 8هزار و 500 میلیارد ریال خسارت‌ ببینند، اظهار داشت: تعداد کشاورزانی که شامل این طرح می‌شوند پس‌از تدوین شیوه‌نامه مشخص خواهند شد.

نظر به اینکه بی‌توجهی به این مصوبه از یک سو خسارت قابل‌توجهی به کشاورزان وارد می‌کند و از سوی دیگر نگرانی کشاورزان و عدم فعالیت آنها به‌دلیل نبود نقدینگی جهت خرید نهاده را در پی دارد، ضروری است مسئولان مربوطه برای اجرایی شدن مصوبه امهال وام کشاورزان اقدامات لازم را انجام دهند تا دغدغه کشاورزان مرتفع شود.نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان