سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

آفتاب ایلام |

تونل کبیرکوه یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها در حوزه راه‌سازی استان ایلام به شمار می‌رود که بیش‌از یک دهه از کلنگ‌زنی این پروژه مهم می‌گذرد اما متأسفانه کمبود اعتبارات سبب شده تاکنون این پروژه ملی به بهره‌برداری نرسد، این در حالی است تکمیل این تونل نقش به سزایی در کاهش سوانح رانندگی و همچنین توسعه منطقه دارد اما متاسفانه آنگونه که باید مورد توجه مسئولان قرار ندارد.

با توجه به این‌که جاده‌های مواصلاتی استان ایلام به لحاظ کیفیت نسبت‌به سایر مناطق کشور از تراز مطلوبی برخوردار نیست باید مسئولان استانی نسبت‌به تکمیل پروژه‌های راهسازی دردست‌اقدام توجه ویژه داشته باشند تا ضمن کاهش آمار تصادفات شاهد رشد و توسعه منطقه و خروج استان از بن‌بست جغرافیایی باشیم.

به گفته تعدادی از شهروندان آبدانانی تکمیل پروژه تونل کبیرکوه برای ساکنین منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه مسئولان تا کنون تنها به دادن وعده جهت تکمیل آن اکتفا کرده اند.

اهمیت توسعه راه‌ها

حامد فرخی در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب با بیان این‌که احداث راه‌های مواصلاتی مانند بزرگراه، راه‌آهن، آزادراه و... از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه‌یافتگی در هر منطقه‌ای به شمار می‌رود گفت: وجود شبکه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای ایمن و مناسب به‌منظور دسترسی به مناطق محتلف کشور تاثیر بسزایی بر رشد و پیشرفت استان از جهات مختلف دارد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه خاطرنشان کرد: استان ایلام یکی از استان‌های مستعد در حوزه کشاورزی و گردشگری است و بی‌شک توسعه راه‌های مواصلاتی به توسعه و پیشرفت حوزه‌های مذکور منجر می‌شود و ضروری است مقوله راه‌سازی به‌صورت ویژه در دستور کار مسئولان مربوط قرار گیرد.

وی با بیان این‌که باید ایمن‌سازی و استاندارد سازی مسیرهای مواصلاتی از اولویت‌های مسئولان باشد بیان داشت: با توجه به اهمیت بالای راه‌های مواصلاتی، بهسازی و ایمن سازی مسیرها همچنین می‌تواند به جذب سرمایه‌گذار در حوزه‌های مختلف استان نیز کمک نماید.

تونل کبیرکوه طولانی‌ترین تونل کشور

سیروس مراد حاصلی در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب به اختصاص 400 میلیارد تومان اعتبار از محل سفر رییس‌جمهور به استان جهت تکمیل پروژه کبیرکوه اشاره کرد و گفت: تونل کبیرکوه یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان ایلام است که نقش بسزایی در کاهش سوانح رانندگی و همچنین حذف نقاط حادثه‌خیز مسیر مواصلاتی آبدانان_ دره‌شهر می‌شود.

فرماندار شهرستان آبدانان در ادامه اظهار داشت:  تونل کبیرکوه یک پروژه ملی است و تکمیل آن از مطالبات اصلی مردم شهرستان آبدانان و دره‌شهر محسوب می‌شود.

مرادحاصلی با بیان این‌که تونل کبیرکوه از طولانی‌ترین تونل جاده‌ای در کشور محسوب می‌شود اظهار داشت: با ساخت این پروژه 300 پیچ خطرناک در مسیر مواصلاتی آبدانان به دره‌شهر حذف می‌شود.

این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: پروژه‌های راه‌سازی با توجه به این‌که با سلامت مردم در ارتباط هستند از اهمیت بالایی برخوردارند ازین رو ساخت و تکمیل این پروژه به‌صورت ویژه توسط مسئولان پیگیری می‌شود.

فرماندار آبدانان اضافه کرد: هدف از اجرای تونل کبیرکوه، حذف گردنه‌های پرخطرمحور دره‌شهر به آبدانان و همچنین ارتباط استان‌های مرکزی به مرزهای غربی است.

عبدالله بهادری در گفت وگو با آفتاب با بیان اینکه تونل کبیر کوه نزدیک به 180 پیچ پرحادثه را حذف می‌کند گفت: این پروژه دسترسی شهرستان‌های شمال و جنوب استان و حتی در آینده از طریق راه ارتباطی سیروان- بدرهوسایرپروژه‌های راه سازی دیگر تردد بین استان‌های کرمانشاه به خوزستان را تسهیل و کوتاه ترمی کند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام با بیان اینکه ساخت اینتونلهمچنین به عنوان یک راه عمود بر راه‌های موازی دیگردسترسی استان‌هایمرکزی به مرزهای غربی نظیر مرزچیلاتراامکان پذیرمی‌سازد افزود: هم اکنون مراحل تکمیل تونلکبیرکوه ادامه دارد و 4 هزار و 750 متر حفاری و کف برداری تونل اصلی انجام شده است.

مدیرکل راه وشهرسازیاستان در پایان پیشرفت فیزیکی پروژه تونلکبیرکوهرا در مجموع 75 درصد عنوان کرد.

با توجه به اینکه  تکمیل پروژه تونل کبیرکوه تاثیر بسزایی در توسعه استان به خصوص شهرستان های دره شهر و آبدانان دارد و همچنین با خروج این دو شهرستان  از بن بست جغرافیایی به رشد و توسعه آنها منجر می شود، ضروری است از سوی مسوولان کشوری و استانی مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا هر چه سریعتر شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.نویسنده: سمیه محمدی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان