یکشنبه، 19 آذر 1402| 10 December 2023

آفتاب ایلام |

از سال‌های گذشته شاهد سامان‌دهی صنوف آلاینده با هدف ایجاد آرامش در محیط شهری در برخی از مناطق کشور بودیم که تأثیرات مثبت بسیاری را بدنبال داشته‌است.در شهر ایلام نیز طی سال‌های گذشته زمزمه‌هایی در خصوص انتقال اصناف آلاینده به خارج شهر از سوی مسئولان شنیده می‌شود اما این مهم تاکنون محقق نشده‌است.

یکی از شهروندان ایلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ایلام گفت: متأسفانه برخی مشاغل علاوه‌بر ایجاد آلودگی‌های صوتی و بر هم زدن آرامش شهروندان، سبب شده‌اند شهر چهره نازیبایی به خود بگیرد.

خلجی افزود: انتقال اصناف آلاینده به خارج از شهر یکی از مطالبات اصلی شهروندان است که متأسفانه از سوی مسئولان مربوط آن‌گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته‌است.

ایجاد آلودگی صوتی و ترافیک شهری

یکی دیگر از شهروندان ایلامی با اشاره به این‌که استقرار صنوف آلاینده در برخی از مناطق شهر ایلام سبب ایجاد ترافیک شهری می‌شود اضافه کرد: مردم شهر ایلام سال‌هاست با مشکل فعالیت اصناف آلاینده در شهر دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

محبیان ادامه داد: تاکنون وعده‌های بسیاری از سوی مسئولان جهت انتقال صنوف آلاینده به خارج از شهر داده شده‌است اما محقق نشده‌اند.

وی اضافه کرد: باید نهادهای مربوطه اقدامات و نظارت لازم را در خصوص اصناف آلاینده از قبیل تراش‌کار، جوشکار، نجار و غیره به خارج شهر داشته باشند تا شاهد کاهش بار ترافیکی و آلودگی صوتی در شهر ایلام باشیم.

هرچند تاکنون وعده‌های بسیاری از سوی مسئولان مربوط جهت انتقال صنوف مزاحم داده‌ شده اما این مشکل به قوت خود باقی است و ضروری است مسئولان مربوطه اقدامات لازم جهت انتقال اصناف مزاحم به خارج شهر را سرعت بخشند تا هرچه سریع‌تر شاهد تحقق یکی از مطالبات اصلی مردم شهر ایلام باشیم.

همکاری دستگاه‌های مربوط

خالقی کارشناس مدیریت شهری در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ایلام با بیان این‌که برنامه‌ریزی انتقال اصناف آلاینده باید به‌صورت دقیق و جامع انجام شود اظهار داشت: انتقال این صنوف باید به‌صورت مرحله ای و با توجه به‌شدت آلایندگی‌ها انجام شود.

وی ادامه داد: حدود 10 سال از تصویب طرح انتقال صنوف آلاینده به خارج از شهر ایلام می‌گذرد اما متأسفانه این مهم تاکنون اجرایی نشده‌است.

این کارشناس مدیریت شهری بیان کرد: دستگاه‌های نظارتی ازجمله اتاق اصناف اتحادیه‌ها، محیط زیست و غیره باید برای اجرایی شدن هرچه سریع‌تر طرح انتقال اصناف به خارج از شهر تلاش نمایند.

آغاز استقرار واحدهای صنفی

اقبال اسماعیلی به آفتاب ایلام گفت: تعدادی از اصناف آلاینده تا پایان شهریورماه سال جاری به ناحیه صنفی ایلام انتقال داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با بیان این‌که 400 قطعه زمین به اصناف مختلف در ناحیه صنفی واگذار شده‌است اضافه کرد: کار ساخت واحدهای صنعتی در این ناحیه پس‌از تأیید نظام مهندسی آغاز خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: پس‌از ساخت واحدها در ماه‌های آینده اصناف آلاینده در این منطقه مستقر می‌شوند.

وی در ادامه به تامین آب و برق ناحیه صنفی مذکور اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه مشکلی در خصوص آماده‌سازی زیرساخت‌ها وجود ندارد و گازرسانی به این منطقه نیز به‌زودی انجام می‌شود.

 اسماعیلی در پایان با بیان این‌که با اقدامات انجام‌شده در 6 ماه دوم سال جاری برخی از صنوف آلاینده شهر ایلام به این شهرک انتقال داده می‌شوند اظهار داشت: انتقال صنوف آلاینده به خارج از شهر یکی از مطالبات به‌حق شهروندان است که اقدامات لازم جهت تحقق این مهم انجام می‌شود.نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان