دوشنبه، 25 تیر 1403| 15 July 2024

تردد از مرزهای زمینی ممنوع است

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۲۳:۰۰ چاپ کدخبر: 16343

آفتاب ایلام |

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور طی روزهای گذشته در حاشیه جلسه قرارگاه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان این‌که طی جلساتی که با مسئولان کشور عراق برگزار شده است در خصوص تردد زائرین از طریق مرز زمینی به این کشور توافقی صورت نگرفته است اظهار داشت: تردد در همه مرزهای زمینی به کشور عراق ممنوع است و جهت کاهش هزینه‌ها زائرین می‌توانند در برگشت از طریق مرز مهران تردد نمایند.

با وجود اعلام معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور همچنان شاهد حضور زائران حسینی(ع) در مرز بین‌المللی مهران هستیم که با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، این حضور و تجمعات می‌تواند خطراتی را برای سلامت زائران و همچنین شهروندان مهرانی به‌دنبال داشته باشد.

لزوم آماده‌سازی زیرساخت‌ها

حجت‌الاسلام الله‌نور کریمی‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ایلام با بیان این‌که باید اقدامات لازم جهت آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای برگشت زائرین حسینی از مرز بین‌المللی مهران انجام شود اظهار داشت: با توجه به وضعیت بیماری کرونا ضروری است رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در این مرز به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام با بیان این‌که با توجه به ممنوعیت خروج زائران از مرز بین‌المللی مهران امکان تردد از این مرز امکان‌پذیر نیست تأکید کرد: از مردم تقاضا داریم از مراجعه به این مرز بین‌المللی در این شرایط حساس خودداری نمایند.

ممنوعیت تردد از مرز مهران

محمد نوذری در گفت‌وگو با آفتاب ایلام گفت: تردد در مرز بین‌المللی مهران ممنوع است و مردم از مراجعه به این گذر مرزی خودداری کنند.

استاندار ایلام با بیان این‌که اجازه خروج هیچ فردی از مرز مهران به خاک عراق داده نمی‌شود خاطرنشان کرد: از هرگونه ورود و تجمع در شهرستان مرزی مهران جلوگیری می‌شود و مسافرین به شهرهای مبدأ عودت داده می‌شوند.

نوذری در ادامه اضافه کرد: با نزدیک شدن به اربعین حسینی حرکت کاروان‌های غیرمجاز به‌سمت مهران افزایش پیدا کرده است و باید در این زمینه نظارت‌های کافی از سوی نهادهای ذی‌ربط  انجام شود.

لزوم افزایش نظارت‌ها

معاون عمرانی استاندار ایلام نیز دراین‌باره با بیان این‌که مجوز حضور 30 هزار نفر زائر ایرانی از طریق هوایی توسط دولت عراق صادر شده است اضافه کرد: هرگونه تردد زمینی طبق مصوبه ستاد اربعین در تمامی مرزها از جمله مرز مهران ممنوع است.

 احمد کرمی با تأکید به این‌که با توجه به شیوع ویروس کرونا نظارت‌ها در مرز بین‌المللی مهران باید افزایش پیدا کند اظهار داشت: با توجه به این‌که برگشت زائران از مرزهای زمینی امکان‌پذیر است، باید از تجمعات جلوگیری شود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین فاصله‌گذاری اجتماعی در مرز مهران مورد توجه قرار گیرد و نهادهای ذی‌ربط باید از آمادگی کامل برخوردار باشند.

 این مسئول با اشاره به لزوم رفع نواقص در مرز مهران گفت: توسعه راه‌ها، توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای و تأمین آب شرب از مهم‌ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

65 خودرو به مبدأ سفر برگشت داده شد

فرماندار شهرستان مهران نیز در گفت‌وگو با آفتاب با اشاره به عودت 350 زائر در مرز مهران اعلام کرد: 170 نفر زائر نیز که قصد داشتند به‌صورت غیرمجاز از مرز بین‌المللی مهران عبور کنند توسط نیروهای امنیتی و مرزبانی دستگیر شده‌اند.

مجید کاکی در ادامه با بیان این‌که تاکنون 65 خودرو حامل زائران اربعین نیز به شهرهای مبدأ عودت داده شده‌اند اظهار داشت: با توجه به شیوع بیش‌از پیش بیماری کرونا و براساس اعلام ستاد مرکزی اربعین امسال تردد زائران از مرز هوایی امکان‌پذیر است و هیچ‌گونه خروجی از مرزهای زمینی به کشور عراق انجام نمی‌شود.

این مسئول در ادامه اضافه کرد: کشور عراق از پذیرش زائرین از مرزهای زمینی جلوگیری می‌کند و هیچ‌گونه ورودی به کشور عراق از طریق مرزهای زمینی انجام نمی‌شود، از این رو از هموطنان تقاضا می‌کنیم از مراجعه به این مرز خودداری کنند.نویسنده: مریم نظری
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان