پنجشنبه، 16 آذر 1402| 07 December 2023

آفتاب ایلام |رئیس دانشگاه آزاد کشور‌ گفت: ارتقا کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی ‌اولویت دانشگاه آزاد در استان ایلام است.

به گزارش آفتاب ایلام ، محمدمهدی طهرانچی ظهر امروز در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه آزاد ایلام به سیمای زندگی که در دانشگاه آزاد کشور تحقیق، تدوین و به عنوان خط مش این دانشگاه انتخاب شده است اشاره و اظهار داشت:‌ نرخ بیکاری استان ایلام بالاتر از متوسط نرخ بیکاری در کشور است.

رئیس دانشگاه آزاد استان کشور گفت: در تحلیل آماری و اطلس جمعیتی استان ایلام، رشد نرخ جمعیت این استان 0.2 درصد زیر کمتر از نرخ رشد جمعیتی کشور است.

وی عدم رشد نرخ جمعیتی استان ایلام را فاجعه بار دانست و ادامه آن را بحرانی برای فردای این استان عنوان کرد و بیان داشت: دست اندرکاران و برنامه ریزان استان برای برطرف کردن این بحران چاره‌اندیشی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد کشور به آمار دانش‌آموزان ایلام گریزی زد‌ و گفت: 14 در صد جمعیت 600 هزار نفری ایلام  را دانش‌آموزان تشکیل می دهند که این درصد در مقایسه با نرخ کشوری دانش آموزان که 17 درصد جمعیت را شامل می‌شود، از کاهش 3 درصدی برخوردار است.

وی در ادامه یادآورشد: علاوه بر کاهش نرخ دانش‌آموزی در استان ایلام، مشکل دیگر آن است که در این استان مقاطع تحصیلی فنی و حرفه‌ای مورد استقبال دانش آموزان نیست و نبود استقبال برای رشته‌های فنی و حرفه‌ای آینده استان را با کمبود نیروی ماهر مواجه خواهد کرد.

طهرانچی در ادامه به دیگر شاخص‌های طرح سیمای زندگی در استان ایلام گریزی زد و گفت: در اطلس آمایش نظرسنجی سیمای زندگی  این نتیجه احراز شده است که‌ کمترین نمره را نگرش دختران به ازدواج  دارا هستند، برطرف کردن این نگرش نیازمند آن است که اساتید دانشگاه به عنوان معلمان مورد وثوق جامعه که نقش آفرین در آینده این استان هستند رویه اصلاحی در پیش گیرند و برای آن چه امروز در حوزه فرهنگی و اجتماعی در استان ایلام حادث شده است برنامه ریزی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد کشور به تلاش دانشگاه آزاد به عنوان یکی از دانشگاه‌های موثر در کشور برای حل معضلات موجود استان ایلام اشاره و گفت: ارتقا کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی  در ایلام اولویت دانشگاه آزاد در استان ایلام است.

وی بیان کرد: از مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام انتظار دارم که به گونه‌ای عمل کند که آثار حضور آن در بین مردم ملموس و مشهود باشد.

طهرانچی افزود: نقش نخبگان در روند توسعه و آینده جوانان نقش کلیدی است و نخبگان این نقش را با اتکا بر علم و ظرفیت و توانایی علمی خود منشا دگرگونی در ایلام کنند.

وی گفت: در این راستا سرمایه‌ صندوق پژوهشی و فن آوری دانشگاه را چند برابر افزایش داده‌ایم و به جد در سال پیش رو در راستای توسعه‌ زیست بوم فن آوری ونوآوری کشور و بسترسازی ایجاد اشتغال حرکت خواهیم کرد.

طهرانچی گفت: اکنون دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها از ما، آینده و اشتغال جوانان را مطالبه می‌کنند و دوره‌ای که دانشگاه صرفاً به موضوعات آموزشی و فرهنگی می‌پرداخت، تمام شده و اکنون دانشگاه باید در کنار توجه به موضوعات آموزشی و فرهنگی، به موضوعات اقتصادی، فناوری، اشتغال جوانان و اقتصاد کشور توجه جدی داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد کشور گفت: رویکرد دانشگاه را از لحاظ بنای گسترش آموزش از لحاظ کمی به سمت دانشگاه حل مسئله و بسترساز اشتغال دانش‌بنیان تغییر دادیم.

وی رویکرد آموزش مهارتی استان را ضعیف خواند و گفت: متاسفانه در استان زیر ساخت‌های فن آوری و نوآوری کم بوده و همچنین در بخش آموزش صنعت نیز اقداماتی در خور ایلام انجام نشده، لذا باید در بخش خصوصی و معدن استان با روش‌های پویش صنعت در زمینه  مهارت‌افزایی فرزندان این استان مورد بررسی قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر غیاثی مسیول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان ایلام نیز با اشاره به جایگاه استان ایلام خواستار توجه رئیس دانشگاه آزاد به استان شد.

وی گفت:ایلام مهد تمدن و فرهنگ ایرانیان و بین النهرین بوده و این استان دارای راز و رمزهای ارزشمندی از تمدن و فرهنگ دیرینه ایران است و با وجود اجتماع منابعی که در استان به وفور وجود داردو در کشور مغفول مانده ،می طلبد به این مهم توجه ویژه یی شود

دکتر ناصری سرپرست دانشگاه آزاد استان ایلام نیز اظهار کرد: برای اثربخشی بیشتر دانشگاه دست یاری به سوی همه دلسوزان و نخبگان استان دراز می‌کنم.
دکتر حیدری میرزایی، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی نیز گزارشی از فعالیت‌های خود در دوران ریاست این دانشگاه را ارائه کرد.

همرسانی کنید:

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان