سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

آفتاب ایلام| رئیس حمایت مشاغل و بیمه بیکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: افرادی که از کار بیکار شده اند، تنها ۳۰ روز مهلت برای برقراری بیمه بیکاری مراجعه کنند.

امید نیازیان روز پنجشنبه در گفت و گو با آفتاب ایلام اظهار داشت: بیکار از نظر قانون بیمه بیکاری، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد.

وی افزود: براساس این قانون، چنانچه بیمه شده ای به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تائید شورایعالی کار، بیکار موقت شناخته شود و همچنین بیمه شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شوند، می توانند از مقررات این قانون استفاده کنند.

نیازیان یادآور شد: بیمه شده بیکار، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ بیکاری موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه  اجتماعی ذیربط اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند.

وی تاکید کرد: به همین منظور متقاضیان بیکار شده با مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت الکترونیک مپو ضمن احراز هویت می توانند درخواست خود را به صورت غیر حضوری در سامانه جامع روابط کار به آدرس https://prkar.mcls.gov.ir ثبت و مراحل بررسی و برقراری درخواست خود را از طریق همین سامانه پیگیری کنند.

شرایط مشمولان قانون بیمه بیکاری

رئیس حمایت مشاغل و بیمه بیکاری تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: بیمه شدگان بیکار، در صورت احراز شرایط زیر، شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری را دارند. 

نیازیان اظهار داشت: این افراد در صورتیکه مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند، تبعه کشورهای خارجی نباشند، مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند، دارای حداقل 12 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.

وی، سپس با تشریح نحوه برخورداری از بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، گفت: این افراد برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار، بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

رئیس حمایت مشاغل و بیمه بیکاری تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام اضافه کرد: بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند. 

نیازیان در خصوص مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط نیز افزود: پرداخت مقرری بیمه بیکاری به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از ۳۶ ماه برای بیمه شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.

رییس حمایت مشاغل و بیمه بیکاری استان ایلام افزود : میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معادل ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده است و به مقرری افراد متاهل یا متکفل، (تا حداکثر ۴ نفر از افراد تحت تکفل) به ازاء هر یک از آنها به میزان ۱۰ درصد حداقل دستمزد افزوده خواهد شد.

وی افزود: تشخیص ارادی یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده، برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی محل اشتغال بیمه شده است.

رئیس حمایت مشاغل و بیمه بیکاری استان ایلام در خصوص نحوه برقراری بیمه بیکاری کارگران فصلی نیز گفت: کارگران فصلی در صورتی که صرفاً در میانه های فصل کار اخراج شده باشند و بیکاری آنها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.

نیازیان اظهار داشت: بیکارهای دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در میانه های مدت قرارداد اخراج شده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.

وی افزود: افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن ها جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند، با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در صورتی که  غیر ارادی بیکار شوند مورد حمایت قرار گرفته و  و با رعایت سایر مواد قانونی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

نیازیان، همچنین در خصوص دلایل احتمالی که منجر به قطع مقرری بیمه بیکاری می شوند نیز افزود: بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد، بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.

وی اضافه کرد: بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند، بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود، بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد، مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری پایان یابد و بیمه شده فوت کند.

نیازیان همچنین در خصوص افرادی که رای مراجع حل اختلاف قانون کار دارند و همزمان متقاضی بیمه بیکاری می باشند نیز گفت: بیکار شدگانی که وفق مقررات قانون کار و حسب آراء صادره از مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل قصور در انجام وظایف محوله و یا نقض آیین نامه های انضباطی کارگاه توسط کارفرما اخراج گردیده اند مستحق دریافت مقرری بیمه بیکاری نخواهند بود.

 رئیس حمایت مشاغل و بیمه بیکاری تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام در خصوص شرایط قطع مقرری بیمه بیکاری نیز گفت: در صورتی که پس از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شده ای، مشخص شود که بیکاری بیمه شده، ناشی از اراده شخص وی بوده است، بیمه شده باید وجوه دریافتی به عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی برگرداند.

نیازیان اظهار داشت: همچنین بیمه شدگانی که با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی، به کار قبلی خود باز می گردند نیز باید مبالغ دریافتی را به تأمین اجتماعی برگردانند.

وی اضافه کرد: چنانچه بیمه شده بیکار، اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تأمین اجتماعی برگرداند.

 رییس اداره حمایت مشاغل و بیمه بیکاری ایلام گفت: مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه بیمه شده محسوب می شود.

نیازیان اظهار داشت: مقرری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از روز اول بیکاری بیمه شده قابل پرداخت است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان