سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

آفتاب ایلام|معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام گفت: اجرای پیوست های زیست محیطی در پروژه های عمرانی در قیاس با میزان تخریب خاک جوابگو نیست.

آفتاب ایلام احمد کرمی روز شنبه در همایش روز جهانی خاک در دانشگاه ایلام اظهار داشت: هرچند لازمه توسعه و اقدمات عمرانی با تخریب طبیعت همراه است اما باید این تخریب ها به کمترین مقدار برسد.

وی افزود: آب، هوا و خاک به عنوان سه مولفه اصلی حیات در صورت آسیب دیدن و تخریب، تجدیدناپذیر هستند و نابودی این مولفه ها تبعات منفی عدیده ای بر حیات تمامی موجودات زنده از جمله انسان ها دارد.

کرمی میزان فرسایش خاک در کشور را بالا و نگران کننده دانست و تاکید کرد: اگر این رویه کنترل و مدیریت نشود در آینده مشکلات کشور در خصوص این منابع حیاتی افزایش می یابد هرچند که این مشکلات در زمینه آب شروع شده است.

وی یادآور شد: توسعه بشری باعث نابودی و نفوذناپذیری خاک شده اما اقدمات ترمیمی در مورد خاک کم اثر است در حالیکه با ارتقای آگاهی عمومی به ویژه در قشر کشاورزان و طراحان پروژه های عمرانی روند تخریب خاک کاهش می یابد.

معاون عمرانی استاندار ایلام اضافه کرد: اقدمات احیایی برای مولفه های اصلی حیاتی (خاک، آب و هوا) موجب توسعه پایدار موجب می شود و باتوجه به کاهش محسوس نزولات جوی باید همگان برای حفظ خاک همکاری کنیم تا فرآیند تخریب و فرسایش خاک افزایش نیابد.

وی با بیان اینکه خاک شاکله اصلی حیات بشری و سایر موجودات زنده است، یادآور شد: باید حساسیت ها نسبت به حفظ خاک به عنوان یک میکروارگانیزم زنده بیشتر شود و در این راستا کارگروه های تخصصی متشکل از دستگاه های مرتبط و کارشناسان ایجاد شود.

فعالیت های بشری تخریب خاک را در پی داشته است

رییس سازمان جهادکشاورزی استان ایلام نیز گفت: برای حفظ خاک به عنوان یک موجود زنده و لازمه حیات کار اساسی انجام نشده است در حالی که ۹۵ درصد فعالیت ها و مواد غذایی بشر از بستر خاک شکل می گیرد.

محمدعلی اقدسی یادآور شد: فعالیت های بشری آسیب دیدن خاک از جمله افزایش شوری، فرسایش و ضعف غنای خاک را در پی داشته است و هم اکنون در برخی نقاط استان اراضی در معرض شوری شدید خاک و فرسایش بادی و خاکی قرار گرفته است.

وی افزود: عملیات های خاک ورزی غلط، آتش سوزی، آتش زدن پس چرای مزارع، قطع درختان و تنک شدن زمین، پروژه های عمرانی و روشن کردن آتش در عرصه ها توسط گردشگران از جمله فعالیت های بشری است که تخریب خاک را در پی داشته است.

اقدسی پیشنهاد داد: ادارات مرتبط با خاک دفاتر مستقل اما همسو با هم تشکیل دهند تا در قالب این دفاتر پژوهش ها و مطالعات خاک ورزی و همچنین مشخصات هر منطقه مشخص و بر اساس قابلیت خاک آن مناطق فعالیت های بشری از جمله کشاورزی یا عمرانی انجام شود.

خاک سرمایه ای متعلق به همه نسل ها و موجودات زنده است

رییس دانشگاه ایلام هم خاک را یک سرمایه بزرگ طبیعی متعلق به همه نسل ها و تمامی موجودات زنده دانست که اکنون انسان ها به جای حفظ آن دچار سرمایه سوزی شده اند.

طاهر علیمحمدی افزود: ما باید با طرح های مطالعاتی و پژوهشی مشکلات مربوط به تخریب خاک را مورد کنکاش قرار دهیم تا با اجرای پروژه های درست، باروری و غنای خاک را بیشتر کنیم.

آفتاب ایلام|در این همایش برخی از کارشناسان و پژوهشگران زمین شناسی در باره وضعیت نامناسب سلامت خاک صحبت کردند.

تجلیل از برگزیدگان مسابقه نقاشی خاک و رویش و همچنین فعالان حوزه سلامت خاک تجلیل به عمل آمد.

پنجم دسامبر به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است و جلوگیری از شوری خاک، افزایش بهره وری خاک شعار امسال این روز است.

در ایران نیز از ۱۵ تا ۲۰ آذرماه به نام هفته خاک نامگذاری شده است.

انتهای پیام/نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان