سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

بودجه ۱۴۰۱ تلاش کرده نگاهی متفاوت به مسائل کشور داشته باشد. آیا در عرصه موفق بوده و انتظار گشایش در اقتصاد ایران با تکیه بر این بودجه منطقی است؟

گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم - نکتۀ اول اینکه به نظر می رسد کلیت لایحۀ بودجه 1401 فراتر از انتظار تدوین شده است؛ نگاه کلی در مهار تورم، پرهیز از استقراض دولت از بانک مرکزی (که مآلاً افزایش پایه پولی و نقدینگی را به همراه دارد)، پرهیز از تبذیر و بریزو بپاش که اصطلاحاً از آن به «انقباضی بودن بودجه» تعبیر می شود، اصابت مالیات های پلکانی به افراد با مصارف نامتعارف و لوکس مانند منازل و خودروهای لوکس، نگاه حمایتی مناسب به اقشار آسیب پذیر، دقت در تأمین بودجه برای رونق تولید داخلی (برای مثال اختصاص بودجۀ مناسب برای تولید جوجۀ نژاد داخلی و ارتقاء ضریب خوداتکایی آن از 10 به 58درصد) و موارد پرشمار دیگر، جزو نقاط قوت این بودجه به شمار می رود؛ و از این حیث سازمان برنامۀ دولت سیزدهم از امتحان اول به نظر سربلند بیرون آمده و امید می رود این موفقیت بدوی به طی مسیر سلامت لایحه در تصویب و نهایتاً تخصیص هوشمند نیز آراسته شود، تا روند شتابان و فزایندۀ ایجاد و رشد عدم توازن های اقتصاد بیمار ایران مهار بخورد.

درعین حال مناسب است دولت محترم به نکات زیر نیز توجه داشته باشد.

اساساً نظام بودجه ریزی ایران بسیار قدیمی و کهنه و فرسوده و طبعاً ناکاراست. مدل های بروز بودجه ریزی ـ مانند مدل های توأمان «طرح ریزی، برنامه ریزی و بودجه بندی» ـ که برخلاف روش سنتی و «نهاده محور» روش های هوشمندِ چندوجهی با پایش شاخص مند و مکرر و مرحله ای «ستانده ها» (outputs)، و تأمین و تخصیص مراحل بعدی (حتی بصورت ماهانه) را هدف می گیرند، بسیار کارآتر و مؤثرترند. لازم است طی سال های آینده به این سمت حرکت کنیم. ضمن اینکه فراموش نکنیم یکی از دستورات و مطالبات برزمین ماندۀ رهبر فرزانۀ انقلاب، همین مسئله است.مناسب است دولت محترم عنایت داشته باشد که بودجه ریزی، بخشی از کل نظام اقتصادی است؛ بنابراین ناکارآمدی بخش های دیگر می تواند رشته های این بودجۀ خوب را پنبه کند. به دو مثال زیر توجه بفرمایید:دولت در این لایحه تلاش کرده باجلوگیری از هزینه های دولت (اصطلاحاً عامل G) از مسیر استقراض دولت از بانک مرکزی، و همچنین کنترل ریخت و پاش و تأمین مالی غیرضروری از مسیرهای دیگر مانند اوراق، جلوی ایجاد نقدینگی و تورم را بگیرد. اما پرسش مهم اینجاست که تکلیف مسیرهای قهری دیگر تورم زا، که ارتباطی با هزینه های دولت ندارد چه خواهد بود؟ عنایت دارید که افزایش قیمت دارایی ها و هزینه ها طی سال های گذشته قهراً موجب افزایش تسهیلات دهی بانک ها شده که از مسیرهای گوناگون به رکود و تورم دامن زده و می زند. این موتور خلق پول بانک های نامنضبط داخلی طبعاً با بودجه کنترل نمی شود و نیازمند نگاه جامع به موضوع و اصلاحات جدی تر است؛ این مثال اول.مثال دوم؛ دولت در این لایحه تلاش کرده با اخذ مالیات های پلکانی از خودروها و منازل لوکس، به نوعی مالیات بر مصارف لوکس را عملیاتی کند. خب، سؤال اینجاست که فردی که منزل 40میلیاردی و خودروی 10 میلیاردی دارد این مازاد مالیات را از کجا تأمین می کند؟ پاسخ روشن است: در نظام اقتصادی غیرشفاف ایران که عدم وجود دیدگاه و نظام جامع مالیاتی، بهشتی برای سوداگری و سفته بازی و قاچاق و رانت و فساد و فرار سرمایه و فعالیت های اقتصادی غیررسمی و زیرزمینی ایجاد کرده، آن فرد مالیات مضاعفش، و حتی بیشتر از آن را از اقشار ضعیف خواهد ستاند؛ و این نقض غرض است.

بیشتر بخوانید

+ نرخ تورم در سال آینده کاهشی خواهد بود/ میرکاظمی: حذف ارز ترجیحی اثر تورمی در کالاهای اساسی ندارد+ تغییرات چشمگیر ارقام لایحه بودجه 1401 در مقایسه با بودجه امسال / افزایش 90 درصدی درآمد نفتی و رشد 37 درصدی هزینه حقوق کارمندان+ جدول نکتۀ بعدی اینکه بصورت کلاسیک، دولت ها در شرایط رکود اقتصادی، با استقراض از داخل (خصوصاً با ابزار اوراق بدهی، که البته روی ربوی بودن آن بحث های فنی جدی وجود دارد) یا استقراض از خارج، تلاش می کنند با عدم افزایش فشار مالیاتی زمینه را برای سرمایه گذاری مردم و بسط شرایط اقتصادی (به جای اخذ مالیات) فراهم کنند. در نگاه اول به نظر می رسد دولت در بودجه چنین رویکردی داشته، و این بودجه منجر به رکود خواهد شد؛ که البته در مقایسه با دیو هفت سر تورم مزمن ایران، بحثی ثانوی است و حتی می تواند نمرۀ قبولی بگیرد. لکن نباید نسبت به این مسئله بی توجه بود بلکه برای انقباض و رکود قهری ناشی از این شرایط در آینده، از مسیرهای مختلف باید چاره اندیشی کرد. نکتۀ دیگر اینکه تلاش فراوان برای حذف ردیف های غیرضروری، گاه می تواند به حذف ردیف های ضروری منجر شود. برای نمونه ردیف بودجۀ مؤسسه های حاکمیتی و حیاتی « تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال » و همچنین «تحقیقات خاک و آب» - که حتی دارای قانون تأسیس هستند – و علی رغم تأکید وزیر جهادکشاورزی، مبنی بر نیاز به اختصاص ردیف های بودجۀ خردتر برای مؤسسات ذیل آنها، در لایحۀ 1401 حذف شده است. حذف نادرست هم می تواند همساز با ریخت و پاش نامتعارف مسیر توسعۀ کشور را مسدود کند.

ناظر به این لایحه، و برای کمک به دولت محترم بیش از اینها می توان نوشت، اما ظرفیت این رقیمه بیش از این نیست؛ که فرمود « بحر را گنجایی اندر جوی نیست». رعایت همین نکات شاید بتواند گره هایی رابگشاید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیمنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان