یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023
گزارش اختصاصی آفتاب ایلام

مبارزه با قاچاق کالا بدون همکاری مردم چندان موثر نیست

۱۴۰۰/۰۹/۲۳ ۰۷:۴۶ چاپ کدخبر: 16667

آفتاب ایلام | روزانه شاهد اخباری از کشف و دستگیری کالای قاچاق و قاچاقچیان در ایلام هستیم و تشدید اقدامات توسط عوامل انتظامی در حال انجام اما مسئولان بر این باورند شرط موفقیت در مبارزه با قاچاق همراهی مردم است.

آفتاب ایلام، استان ایلام به دلیل دارا بودن 435 کیلومتر مرز مشترک و قرار گرفتن در همسایگی استان‌های خوزستان، لرستان و کرمانشاه، از گذشته دور تا کنون بعضاً جاده های آن برای انتقال کالای قاچاق مورد سوء استفاده قرار گرفته و می‌گیرد.

مبارزه با این پدیده مُخل نظم اقتصادی که رقابت، شفافیت، کیفیت و سلامت و بهداشت جامعه را بر هم زده و تهدیدی جدی برای مدیریت اقتصاد سالم است همواره در صدر اقدامات نیروهای انتظامی و امنیتی است و روزانه شاهد اخباری از کشف و دستگیری کالای قاچاق و قاچاقچیان هستیم. اما در کنار مبارزه بی امان باز هم شاهد تداوم شیوع این پدیده اقتصادی و اجتماعی هستیم.

کارشناسان اقتصادی در بیان علت شیوع این پدیده اقتصادی و اجتماعی بر این باورند، عوامل متعددی باعث ایجاد و گسترش قاچاق کالا شده است.

ممنوعیت ورود کالاهای خارجی، وجود قوانین زاید در زمینه صادرات و واردات و بروکراسی غیر کارآمد داخلی، نرخ بالای بیکاری در کشور و به ویژه در نواحی مرزی، کالاهای صادراتی قاچاق که از یارانه دولتی برخوردارند و... دلایلی است که کارشناسان اقتصادی در بیان علت شیوع قاچاق بیان می‌کنند.

آنان در بیان تبعات قاچاق کالا برای کشور به خنثی شدن سیاست‌های اقتصادی مورد نظر دولت، بلاوصول  شدن بخشی از درآمدهای مالیاتی، ورود کالاهای لوکس و ممانعت از ورود کالاهای سرمایه‌ای، ضربه به صادرات غیر نفتی، تشدید کننده بیکاری... اشاره می‌کنند.

سرهنگ مهدی کیانی مقابله هدفمند با پدیده قاچاق و شناسایی و کنترل فعالان در این زمینه را اولویت دستگاه انتظامی عنوان و اظهار داشت: در بُعد مقابله تلاش شده است تا استان ایلام، محور ناامن برای قاچاق کالا و قاچاقچیان باشد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فا انتظامی استان ایلام گفت: پاکسازی مناطق آلوده،  نا امن کردن مسیرها و محورهای انتقال کالای قاچاق در استان ایلام مورد رصد عوامل انتظامی استان قرار دارد و با اجرای طرح‌های مداوم و مستمر و تشدید اقدامات مبارزه با قاچاق را مدیریت کرده‌ایم و در طرح اخیری که در استان ایلام به اجرا در آمده است بیش از 20 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف و ضبط و متهمین آن تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

به گفته سرهنگ کیانی  در اجرای طرح تشدید مبارزه با قاچاق مقدار 50 تن نهاده دامی، سه هزار و 400 قطعه مرغ قاچاق، یک هزار و 726 قلم انواع لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق، سه هزار و 400 نخ سیگارت قاچاق، یک دستگاه موتورسیکلت سنگین قاچاق، سه تن چوب و فراورده‌های جنگلی، 48 تن ذرت خارجی و قاچاق، 2 هزار و 400 لیتر سوخت قاچاق، 11 تن انواع کالاهای اساسی، 4 دستگاه ماینر، یک دستگاه فلزیاب و انواع کالاهای ممنوعه کشف شده است.

این مقام انتظامی دستگیری 22 متهم و 13 دستگاه خودرو را در این ارتباط خبری کرد و گفت: به قاچاقچیان هشدار داده می‌شود که از این اقدام مُخل نظم اقتصادی که خواسته دشمن برای تضعیف برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دولت است پرهیز کنند والا باید منتظر اقدامات برخوردی پلیس و دستگاه محترم قضایی باشند.

 سردار دلاور  القاصی مهر نیز پیش تر در گفت و گو با رسانه‌ها از افزایش 62 درصدی کشف کالای قاچاق در استان ایلام خبر داد و گفت: تا کنون بالغ بر 2 هزار  300رأس احشام و 420 تن نهاده دامی قاچاق در سطح استان کشف شده است.

فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: کشف  بیش از 110 هزار قطعه مرغ، 100هزار لیتر سوخت قاچاق کشف، 376 نفر دستگیر، و 323 دستگاه انواع خودرو در این زمینه‌ها متوقف و روانه پارکینک شدند.

وی ارزش ریالی کالاهای مکشوفه را بیش از320 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: راه مقابله موثر و نتیجه بخش با پدیده قاچاق، همراهی و همکاری مردم است و نیروی انتظامی ضمن تشدید اقدامات خود نیازمند آن است تا در این مبارزه بدون مشارکت مردم در تولید امنیت توفیقی حاصل نخواهد کرد.

الیاس فتاحی نیز با را کار موثر در مبارزه با قاچاق را هم‌افزیی تمام دستگاه‌های متولی مبارزه با قاچاق را خواستار و اظهار داشت: بهره‌مندی از نهادهای مدنی و نگاه اجتماعی به موضوع قاچاق برای اقدامات پیشگیرانه از قاچاق و ورود افراد به این عرصه ضروری است.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام گفت: در بُعد برخورد قضایی لازم است تا  دستگاه قضا و سازمان تعزیزات حکومتی اقدامات برخوردی قضایی و حقوقی را شدت بخشیده و در صدد تسریع و اعمال قانون در مورد پرونده‌های تشکیل شده انجام دهند.
 
وی به بُعد اجتماعی مبارزه با قاچاق اشاره و بیان داشت: مشارکت مردمی، تشکل‌ها و سازمان مردم نهاد می تواند کمک کننده برای مهار این پدیده مزموم و مُخل در اقتصاد کشور باشد.
 
فتاحی اجرای دقیق مصوبات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اولویت دستگاه‌های متولی عنوان و خواستار آن شد تا پدیده قاچاق در استان ایلام به کمترین حد ممکن برسد.
انتهای پیام/نویسنده: رضا میرزاد
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان