سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران خارج از چارچوب ها اقدامی نکرده است و اتهامات در خصوص غنی سازی ۹۰درصد کذب است.

آفتاب ایلام، مهندس محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما در خصوص حاشیه سازی برای فعالیت های صلح آمیز هسته ای و ادعای غنی سازی 90 درصد در ایران گفت: این مورد کذب است و این اتهامات نخ نما شده ای است که به ویژه دشمنان و جریان صهیونیستی این ها را به کشور ما نسبت می دهند.

وی ادامه داد: ایران با ضابطه آژانس کار می کند و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر کلیه فرآیند های ما مطابق قوانین و مقررات نظارت دارد و به هیچ وجه ما خارج از چارچوب اقدامی نکرده ایم و صورت نخواهیم داد.

گروسی: در زمان حاضر غنی سازی 90درصدی در ایران وجود ندارد

چند روز پیش، همزمان با شروع دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها در وین دو منبع آمریکایی ادعا کردند که رژیم صهیونیستی اطلاعاتی را به متحدان اروپایی و آمریکایی ارائه کرده است که نشان می دهد ایران گام های فنی مقدماتی به سمت غنی سازی 90درصدی را پیموده است.

وبگاه آکسیوس که این خبر را منتشر کرده بود اشاره ای به نام منابع آمریکایی نکرده بود و تحلیلگران انتشار این خبر را بخشی از فضاسازی های روانی رسانه های غربی برای تحت تأثیر قرار دادن گفت وگوها ارزیابی کردند.

موضوع سایت کرج خارج از پادمان است

اسلامی همچنین در حاشیه مراسم توسعه کاربرد پرتوها در صنایع غذایی درباره آخرین روند همکاری های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی با توجه به برخی ادعاهای اخیر گفت: روابط ایران و آژانس باید بر اساس قوانین و اساسنامه آژانس پادمان و NPT باشد. ما در چارچوب این قوانین روابط خود را با آژانس برقرار می دانیم و متأثر از همین ضوابط قانونی در تعامل هستیم و آژانس هم طبق قوانین و موازین بر فعالیت های هسته ای ایران نظارت می کند.

وی اضافه کرد: آن چیزی که در رسانه ها و در اخبار و مباحث، منتشر می شود، مربوط به عملیات روانی و مسائل سیاسی است. مقابل ما جریانی قرار دارد که به هیچ وجه توسعه علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران را برنمی تابد و با این اتهامات و ایجاد جوسازی های و عملیات روانی این گونه القا می کند که جمهوری اسلامی هدف غیرموجه دارد و نسبت به عدم اشاعه متعهد نیست.

 رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: هیچ کدام از این موارد هیچ وقت وارد نبوده و اتهاماتی است که رژیم صهیونیستی به آنها دامن می زند و ما نسبت به این عملیات روانی و هیاهوها هیچ گونه خللی در خود راه نمی دهیم و راه خود را پیش می رویم و امیدوار هستیم کشور از این مرحله هم عبور کند.

اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نحوه همکاری ایران با آژانس در موضوع کرج گفت: موضوع سایت کرج و سایر مواردی که در برجام بوده، خارج از پادمان است. اگر برجام یک معاهده بوده است و کشورهای متعهد تعهداتی در این زمینه داشته اند و ایران هم تعهدات خود را پذیرفته است پس باید همه به تعهدات خود عمل کنند.

 چیزی غیر از پادمان و NPT را قبول نداریم

 وی خاطرنشان کرد: زمانی که آنها به تعهدات خود عمل نمی کنند و تحریم های ظالمانه و غیرقانونی شدیدی علیه ایران اعمال می کنند و هر روز هم آن را گسترش می دهند، دلیلی ندارد که برای انجام تعهدات برجامی بر ما فشار آورند که بر آنها پایبند باشیم. ما در چارچوب پادمان و NPT اقدام می کنیم و چیزی غیر از آن را قبول نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره دستور کار ایران و آژانس هم گفت: دستور کار ما با آژانس درباره مطالب ادعایی بوده است، این مطالب مواردی است که پاسخ آن داده شده و در برجام بسته شده است. اگر قرار باشد برجام عملی و عملیاتی باشد همه طرف ها باید به تعهدات خود عمل کنند.

اسلامی تصریح کرد: این امکان وجود ندارد که بخش مربوط به ایران به صورت صددرصد اجرا شود و ایران متعهد به اجرای آن باشد ولی طرف های متعهد هیچ کدام از تعهدات خود را انجام ندهند، اینها مواردی است که در حال مذاکره است و امیدوارم منطقی در این زمینه حاکم باشد و به یک اصول و ضوابطی پایبند باشند.

وی یادآور شد: اگر برجام است همه باید به آن عمل کنند و اگر پادمان و NPT است، ما در آن چارچوب حرکت می کنیم و هرچیزی غیر از این هم فشار سیاسی است.

اسلامی درباره تازه ترین خبرها از نیروگاه بوشهر هم گفت: نیروگاه بوشهر تا پایان دهم مهر 1400 حدود 52 میلیارد کیلووات از تولید برق خود را به شبکه انتقال داده است و از این تاریخ برای اورهال و تعویض سوخت رفته است. ان شاءالله طبق برنامه دهم دی دوباره در مدار قرار خواهد گرفت. از زمان بندی نیروگاه های دوم و سوم عقب هستیم و امیدواریم با رایزنی ای که در حال انجام هستیم بتوانیم منابع آن را تأمین کنیم تا ساخت این دو هم سرعت گیرد.

اسلامی درباره توافق با آژانس برای نصب دوربین در سایت تسای کرج هم گفت: موضوع کرج در یک بسته قرار دارد و مانند دیگر موارد ادعایی به هم پیوسته هستند و باید با هم حل وفصل شوند.

اسلامی درباره هیئت فنی اعزامی توضیح داد: گفت وگوها درباره موارد ادعایی هنوز ادامه دارد و به انتها نرسیده است، مسائلی است که بیشتر فشار سیاسی و عملیات روانی فشار حداکثری بر آن حاکم است تا منطق و ضوابط، و امیدوارم کشور هرچه زودتر از این شرایط عبور کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره نشست توسعه کاربردهای پرتوی هم ضمن ابراز تبریک هفته پژوهش گفت: سمینار امروز با موضوع توسعه کاربرد پرتوها برگزار شد که در تولید اشتغال و اقتصاد کشور تأثیر مستقیم خواهد داشت و همچنین در زندگی مردم هم تأثیرگذار خواهد بود.

وی با اعلام اینکه "در توسعه کاربرد پرتوها گام بزرگی را بر خواهیم داشت"؛ گفت: تاکنون نسبت به این امر اهتمام ویژه ای نبوده است و نتوانستیم آن طور که شایسته است فناوری هسته ای را به زندگی مردم متصل کنیم. کاربرد پرتوها در بحث دوام و کیفیت مواد غذایی و محصولات کشاورزی و حتی در بخش بسیار مهم صنعتی خواهد بود تا بتوانیم با استفاده از پرتوهای فناوری هسته ای نسبت به عمر آنها و دوام آنها تأثیرگذاری داشته باشیم.

اسلامی اضافه کرد: با آفت زدایی نرخ ماندگاری بالا می رود و ضایعات کاهش پیدا می کند؛ ما ضایعات بسیار زیادی در حوزه کشاورزی و مواد غذایی داریم، بر همین اساس و با توجه به برنامه ریزی اولیه ومطالعاتی که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است؛ ما 12 منطقه را به عنوان 12 قطب که کانون های تولیدی محصولات کشاورزی و غذایی هستند؛ شناسایی کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: در این همایش تمام شرکت های بزرگ کشاورزی و مواد غذایی حضور دارند و ما با مشارکت آنها این 12 قطب را در کشور پایه گذاری خواهیم کرد تا از این طریق هم کاهش ضایعات و قیمت تمام شده و هم افزایش بهره وری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه صادرات کشور هم افزایش خواهد یافت؛ گفت: صادرات ما به دلیل عدم انطباق با استانداردهای روز بین المللی دچار توقف، رکود و بازگشت است و تلاش خواهد شد هم برای محصول پسته و هم سایر محصولات این نوع اقدامات در دستور کار قرار گیرد تا با مشارکت بخش خصوصی این گام بزرگ را در کشور برداریم و از این طریق بتوانیم این تأثیرگذاری را انجام دهیم.

انتهای پیام/نویسنده: خبرگزاری تسنیم
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان