پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت گفت: افزایش حقوق ثابت برای همه به نوعی افزایش فشار به کم درآمدهاست، متوسط افزایش حقوق ۱۰درصد است و کم درآمدترین حقوق بگیران دولت شاهد ۳۰درصد افزایش خواهند بود.

آفتاب ایلام ، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه طی سخنانی با اشاره به تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جهت گیری دولت در بودجه کمک و برنامه ریزی در جهت تحقق رشد 8درصدی است. با وضعیت رشد اقتصادی امروز ما دولت به تنهایی هرگز نمی تواند آن را محقق سازد به همین دلیل فعال سازی و جلب مشارکت بخش خصوصی و عمومی و عموم مردم برای این هدف است.

رئیسی: ذخایر کالاهای اساسی و دارو در وضعیت قابل قبول است

وی افزود: دولت برنامه ریزی می کند و تلاش خواهد داشت مردم این رشد 8درصدی را محقق کنند و دولت زیرساخت های لازم را برای بخش خصوصی و عمومی در این جهت فراهم می کند.

سخنگوی دولت گفت: دولت با طراحی یک بودجه اجرایی انقباضی نسبت به خرج های خودش و با خط قرمز قراردادن روش های مختلف خلق پول سعی می کند تورم را مهار کند و شرایط ثبات اقتصادی را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کند. عموم برنامه های دولت در بودجه فعال سازی هرچه بیشتر بخش خصوصی است؛ برای مشارکت این بخش و حمایت از بنگاه های تولیدی، تخفیف مالیاتی برای آن ها و صاحبان کسب وکار خرد در نظر گرفته شد.

بهادری جهرمی تصریح کرد: با اتخاذ تدابیر اصلاحی در رویه های مالیاتی سعی شده است که از فرارهای مالیاتی به ویژه در مأخذهایی که نقشی در تولید کشور ایفا نمی کنند جلوگیری شود. در حوزه عمران هم شاهد تحرک جدی در این زمینه خواهیم بود و دولت بنای کلنگ زنی جدید و آغاز طرح های جدید چندانی ندارد و هدف خود را تکمیل طرح های ناتمام قرار داده است و امیدواریم در سال آینده شاهد یک سازندگی در این زمینه باشیم.

وی بیان کرد: دولت 15 درصد کاهش برای هزینه های خود در نظر گرفته است تا این میزان را به سمت فعالیت های عمرانی و نظایر آن ببرد. در حوزه فعالیت های عمرانی اولویت اول به رفع خشکسالی و مسائل آبی و حل بحران کم آبی اختصاص یافته است.

سخنگوی دولت گفت: طرح مسکن ملی با زیرساخت های لازم جهت تأمین اراضی به استعداد همان 4 میلیون وعده داده شده، فراهم شده است و سال آینده آغاز ساخت 2 میلیون مسکن از این 4 میلیون را خواهیم داشت که پیش بینی می شود تا پایان سال 1401، 30 درصد از آن آماده شود.

بهادری جهرمی عنوان کرد: افزایش حقوق ثابت برای همه به نوعی افزایش فشار به کم درآمدها است، متوسط افزایش حقوق 10 درصد است و کم درآمدترین حقوق بگیران دولت شاهد 30 درصد افزایش خواهند بود و به صورت پلکانی برای پردرآمدها کاهش این میزان را خواهیم داشت به طوری که در نهایت برای بالاترین دریافتی ها، 6 درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شده است.

وی گفت: خبر خوب در جلسه ستاد ملی کرونا این بود که به جهت همکاری های خوب مردم و تلاش های شبانه روزی کادر درمان با شرایط کروناییِ کنترل شده ای مواجه هستیم، هرچند خطر وقوع مدل های جدید کرونایی وجود دارد که ممکن است باز هم ما را با مشکلاتی مواجه کند. ایران با تلاش دولت و همراهی مردم در تزریق واکسن، رکورددار در تزریق واکسن شده است.

سخنگوی دولت بیان کرد: برخی مصوبات به منظور حمایت از مشاغل آسیب دیده به دلیل محدودیت های کرونایی مانند بخشودگی جرایم مالیاتی تا آخر سال جاری تمدید شد. همچنین مصوبه ای جهت پرداخت کمک هزینه معیشتی ایام بیکاری به هنرمندان، نویسندگان و جامعه روزنامه نگاران تصویب شد که با مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد انجام می شود.

بهادری جهرمی در ادامه سخنان خود در پاسخ به پرسشی درباره انتصاب مدیران کارآمد در بخش های مختلف دولت و در مقابل تخریب برخی از رسانه ها در زمینه اقدامات دولت، تصریح کرد: جهت گیری دولت این است که درگیر حواشی نشود و اهم اقدامات خود را کار برای مردم قرار دهد. این دولت از نقد استقبال می کند و با روی باز پذیرای انتقادات خواهد بود و مورد بحث و بررسی قرار می دهد و اگر جایی نیاز به اصلاحات ضروری باشد، هرگز در برابر آن مقاومت نخواهد کرد.

وی افزود: باید میان بانیان و حامیان وضع موجود، اصحاب رسانه و بدنه اجتماعی نخبگان و مردم تفکیک قائل شد. بانیان و حامیان وضع موجود باید پاسخگویان وضع موجود باشند. امروز زمان پاسخگویی این بزرگواران است. اما دانشجویان و نخبگان می توانند منتقد باشند که هم دولت در حد توان باید پاسخگو باشد هم همان بانیان وضع موجود باید پاسخگویی لازم را به آن داشته باشند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره  شعار دولت پیرامون فعال سازی دیپلماسی اقتصادی، اظهار داشت: یکی از اقدامات سیاسی دولت سیزدهم در راستای تعامل با کشورهای دنیا، توجه خاص با کشورهای همسایه بود که در این چهار ماه، هر چند زمان کوتاهی برای به نتیجه رسیدن دستاوردهای سیاسی است، اما شاهد تحول های بزرگ نسبت به کشورهای همسایه بودیم. آغاز عضویت در شانگهای، اجلاس اکو و قرارداد سوآپ گازی از جمله این تحولات بود که ما را از مشکل تأمین گاز دوران پیک مصرف نجات داد.

بهادری جهرمی ادامه داد: با وجود تحریم های ظالمانه موفقیت چشمگیری در آزادسازی ارزها داشتیم که بخشی از آن مرهون همین تعامل سازنده با کشورهای همسایه بوده است و انشاءالله شاهد تحول بیشتر هم خواهیم بود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اختصاص بودجه نهادهای دولتی به پژوهش، عنوان کرد: در خصوص یک درصد هزینه دستگاه های اجرایی برای پژوهش، هدایت منابع در جهت رفع مشکلات واقعی کشور است و آن سامانه، نیازها و ایده های نظام اجرایی در همین راستا طراحی و پیاده سازی شده و تخصیص اعتبارات مربوطه در آن سامانه صحت سنجی و اولویت سنجی خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره برنامه های دولت و وزارتخانه های ذیربط در خصوص تأمین خشکبار شب عید، تأکید کرد: دولت پیش از این در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار یکی از دستورات جلسه را به موضوع میوه شب عید و حتی خرمای ماه رمضان اختصاص داد. اعتقاد دولت این است که به تنهایی و بدون مشارکت مردم و بخش خصوصی موفق نخواهد بود و در این جلسه اصناف هم حضور داشتند و مکلف شدند برنامه ریزی لازم به منظور تامین میوه شب عید داشته باشند و اختیاراتی هم برای تامین و کنترل قیمت داده شد.

وی افزود: البته امسال، سال خشکی داشتیم که تامین محصولات کشاورزی و آجیل را با محدودیت هایی مواجه خواهد کرد که همکاری مردم در مصرف را می طلبد تا ما هزینه های کشور را به موارد اولویت دار مردم اختصاص دهیم.

انتهای پیام/نویسنده: منبع : تسنیم
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان