سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

آفتاب ایلامپیش بینی اینکه سرنوشت مذاکرات برجام به کدام سو پیش خواهد رفت مستلزم توجه به این نکته است که تعهدات هسته ای ایران کمتر وابسته به تفسیر است تا تعهدات طرف غربی.

آفتاب ایلام|رسانه ها ساعاتی پیش گزارش دادند طرف های غربی در مذاکرات وین در صدد هستند با بهره گیری از اهرم زمان و تعیین ضرب الاجل های ساختگی تیم مذاکره کننده ایران را تحت فشار قرار دهند. منابع خبری گفته اند ضلع غربی مذاکرات وین  با توجه به نزدیک بودن پایان سال میلادی به صورت تلویحی فرجه انتهای دسامبر را به عنوان فرصت باقی مانده برای دستیابی به توافق مطرح کرده است.

رویکرد غیرسازنده طرف های اروپایی در مذاکرات وین به خصوص بعد از ورود «رابرت مالی»، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران  به هتل محل برگزاری این گفت وگوها تشدید شده. تا قبل از آمدن رابرت مالی طرف ها در حال کاستن از اختلافات بوده اند اما بعد از ورود او به سمت ارائه فضایی نومیدانه از وضعیت مذاکرات و بازی مقصرنمایی حرکت کرده اند. (بیشتر بخوانید)

تروئیکای اروپا در تازه ترین بیانیه خود که شب گذشته (سه شنبه) صادر شده مدعی شده که اکنون «زمان ارزشمند» در حال از دست رفتن است و برجام در حال تبدیل شدن به «پوسته ای خالی» است. در آن بیانیه آمده است: «زمان رو به اتمام است. بدون پیشرفت های فوری، با توجه به حرکت سریع برنامه هسته ای ایران برجام به زودی به پوسته ای خالی تبدیل خواهد شد.»

سه کشور اروپایی علاوه بر این در این بیانیه مدعی شده اند که مواضع تیم مذاکره کننده ایران «ناسازگار با برجام» و یا «فراتر از آن» است، در حالی که آنها معتقدند که مواضعشان از تابستان سال گذشته تا کنون بر مبنای تلاش برای رسیدن به توافقی «جامع و منصفانه» قرار گرفته است.

از مفاد این بیانیه و مواضعی که کشورهای اروپایی و تیم مذاکره کننده ایران در این چند هفته ابراز کرده اند می توان این نتیجه را گرفت که میان دو طرف بر سر اصول و خطوط کلی ویژگی های یک تفاهم مطلوب، اختلافی وجود ندارد. مثلاً هر دو طرف بر سر اینکه نباید وقت را تلف کرد اتفاق نظر دارند و یا اینکه هر دو طرف تصریح دارند که برجام بایستی توافقی منصفانه و متوازن باشد و نباید به یک «پوسته خالی» تبدیل شود. 

با وجود این، آنچه اختلاف ها میان ایران و طرف های غربی را رقم می زند تفاسیر متفاوتی است که دو طرف از نحوه تحقق این اصول کلی دارند. خود آن تفاسیر نیز چنانکه در ادامه توضیح خواهیم داد از راهبردهای کلان متفاوتی که ایران و طرف غربی برجام را بخشی از آن می بینند، نشأت می گیرند.

مثلاً درباره اینکه چه توافقی «منصفانه» است، طرف ایرانی توافقی را دو طرفه و متوازن می داند که طبق نص صریح برجام در ازای ایجاد محدودیت در بخش هایی از برنامه هسته ای ایران به ایجاد انتفاع اقتصادی واقعی و رفع موثر و کارآمد تمامی تحریم های وضع شده علیه ایران منجر شود.

از نگاه ایران، بخش مربوط به تعهدات هسته ای این کشور از سطح غنی سازی مجاز گرفته تا نوع و تعداد سانتریفیوژها و میزان مجاز برای انباشت مواد هسته ای به صورت عینی، ملموس و قابل اندازه گیری مشخص است.در مقابل، سوی دیگر موازنه که مربوط به بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی در ازای این تعهدات است به گونه ای طراحی شده که ماهیتی تفسیرپذیر و قابل نقض داشته باشد. به عبارت دیگر، ایران می گوید طرف های مقابل در حالی اکنون از تبدیل شدن برجام به «پوسته خالی» نگرانند که این توافق در بخش اعظم عمر خود از منظر اقتصادی برای ایران پوسته خالی بوده است.

تجربه اجرای برجام از سال 2015 نقش مهمی در شکل دادن به دیدگاه ایران در این زمینه دارد. تا قبل از خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، علی رغم پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در توافق، طرف غربی تحریم ها را تنها روی کاغذ رفع کرده بود و عملاً از انتفاع اقتصادی مستمر ایران جلوگیری می کرد. در دولت بعدی آمریکا هم که ترامپ تحریم ها را به صورت مستقیم علیه ایران از سر گرفت و تحریم های جدیدی وضع کرد. دولت بایدن هم به قرینه شواهد مختلف همان تا به حال سیاست دولت ترامپ را ادامه داده و در بهترین حالت دنبال بازگرداندن برجام به همان ریل دوران اوباما است.  

از آنچه در بالا گفته شد، پیدا است که از نگاه طرف اروپایی «توافق منصفانه» توافقی است که در بهترین حالت ویژگی های توافق دولت اوباما را داشته باشد و به همان شکل اجرا شود: یعنی از لحاظ تعهدات ایران بی کم و کاست مورد اجرا و راستی آزمایی قرار بگیرد اما از لحاظ انتفاع ایران به وعده درمانی و اعطای امتیازهای مقطعی و زودگذر مانند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی های ایران محدود شود.

این تفاوت در تفاسیر، چنانکه پیشتر نیز گفته شد، ریشه در راهبرد کلانی که دو طرف قصد دارند برجام را در دل آن قرار دهند، نشأت می گیرد. اگر برجام از نگاه معماران ایرانی آن در دولت دوازدهم جمهوری اسلامی توافقی برای حل و فصل سوتفاهمات غرب بر سر برنامه هسته ای ایران تعریف شده، از نگاه معماران آمریکایی و غربی آن، در دل راهبردی گسترده تر گنجانده شده و به عنوان نخستین سکو برای ورود به دیگر پرونده های اختلافی با ایران به ویژه مسائل منطقه ای و موشکی تعریف شده است. 

با در نظر داشتن همین چشم انداز راهبردی برای طرف های غربی است که می توان به تبیین این پرداخت که چرا طرف های غربی انتفاع کامل ایران از برجام را مغایر با راهبرد کلان تعریف شده برای این توافق می بینند. از نگاه طرف غربی، هر گونه رفع تحریم علیه ایران در پرونده برجام نباید به گونه ای باشد که اقتصاد ایران را از مقوله رفع تحریم ها به کل بی نیاز کند تا بتوان، ایران را مجدداً برای برجام های بعدی پای میز مذاکره آورد.

با این تفاصیل پیش بینی اینکه سرنوشت مذاکرات برجام به کدام سو پیش خواهد رفت مستلزم توجه به این نکته است که تعهدات هسته ای ایران کمتر وابسته به تفسیر است تا تعهدات طرف غربی؛ و طرف ایرانی در صدد است اجرای برجام را به سمتی حرکت دهد که بتواند بر خلاف رویه های گذشته برای این کشور نفع اقتصادی ایجاد کند. بر همین اساس، آنچه پیشرفت یا عدم پیشرفت گفت وگوها در آینده را رقم خواهد زد به آمادگی طرف های غربی برای کنار گذاشتن دیدگاه های پیشین بستگی خواهد داشت. 

گروکشی تحریمی اروپایی ها در مذاکراتحرکت زیگزاگی غرب در مذاکرات وینمذاکرات وین؛ پیشرفت در گفت وگوها در گرو چیست؟

 انتهای پیام/نویسنده: خبرگزاری تسنیم
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان