سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

آفتاب ایلام ارویکرد زمان دار کردن مذاکرات که به صورت هماهنگ از سوی سه کشور اروپایی و همچنین در گفتگوهای آژانس با سازمان انرژی اتمی پیگیری می شود، توسط راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در برخی محافل ...

آفتاب ایلام اخبار واصله حاکی است که طرف غربی مذاکرات وین ـ که به گفته مذاکره کننده ارشد کشورمان "هنوز حاضر به آغاز فرایند جدی مذاکرات برای برداشتن تحریم ها نشده است" ـ بهره گیری از اهرم زمان برای افزایش فشار بر ایران را در دستور کار قرار داده است.

بر اساس گزارش های دریافت شده، ضلع غربی مذاکرات وین با توجه به نزدیک بودن پایان سال میلادی به صورت تلویحی فرجه انتهای دسامبر را به عنوان فرصت باقی مانده برای دستیابی به توافق مطرح کرده است.

این رویکرد که به صورت هماهنگ از سوی سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات و همچنین در گفتگوهای آژانس با سازمان انرژی اتمی کشورمان پیگیری می شود توسط راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در برخی محافل غیررسمی با شرکای واشنگتن مطرح شده است.

به طور طبیعی آمریکا که به دنبال خروج غیرقانونی از برجام اکنون عضوی از این موافقتنامه محسوب نمی شود و در مذاکرات نیز حضور ندارد اجازه تعیین چارچوب برای مذاکرات ندارد ، علاوه بر این اتخاذ این رویکرد بدون اخذ موافقت سایر طرفهای مذاکره یعنی ایران، چین و روسیه واجد ارزش حقوقی از نقطه نظر تأثیرگذاری بر اصول و مبانی مذاکرات نیست.

با توجه به موارد ذکرشده و با فرض آشنایی طرف غربی با اصول حاکم بر مذاکرات، طرح ضرب الاجل پایان دسامبر  برای حصول توافق در مذاکرات را باید بیشتر به عنوان یک تاکتیک مذاکراتی برای تشدید فشار بر مذاکره کنندگان ایران مورد توجه قرار داد و آن را حربه ای برای متوجه کردن اتهام وقت کشی به تهران به منظور مقصر قلمداد کردن کشورمان در شرایط عدم توافق احتمالی دانست.

دستاویز قرار دادن موضوع «زمان» برای تشدید فشار بر ایران در حالی صورت می گیرد که توجه به سازوکار تدارک دیده شده توسط هیئت مذاکره کننده ایرانی از ابتدای فرآیند جدید مذاکرات، چه از نقطه نظر ترکیب کارشناسی کامل تیم و چه از نظر ارائه پیشنهادات سازنده بر اساس برجام به روشنی نشان می دهد که اتفاقاً تمام تلاش ایران بر حصول توافق خوب در سریع ترین زمان ممکن معطوف است.

نکته ای که اما در این میان نباید از آن غافل بود این که؛ گرچه طولانی شدن مذاکرات برای ایران مطلوب نیست، اما تن دادن به عجله برای رسیدن به هر توافقی آن هم زیر فشار تهدید و تحریم قطعاً نامطلوب تر و زیان بارتر است.

به بیان صریح تر؛ مسئله و اولویت اصلی برای تهران «حل مسائل» است و اگر قرار باشد مسائل فی مابین با در نظر گرفتن منافع ملت ایران رفع نشود، قید زمان و تعیین ضرب الاجل هیچ موضوعیتی نخواهد داشت،
بر این اساس؛ همان گونه که در اعلام موضع علی باقری مذاکره کننده ارشد کشورمان مورد تأکید قرار گرفت؛ "اگر طرف مقابل اراده جدی و آمادگی عملی برای اجرای همه تعهداتش طبق برجام را داشته باشد، ظرف مدت کوتاهی قادر خواهیم بود که به یک توافق مورد قبول دو طرف برسیم."

انتهای پیام/.نویسنده: نور نیوز
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان