جمعه، 04 خرداد 1403| 24 May 2024

آفتاب ایلام| یکی از اعضای ائتلاف فتح عراق اعلام کرد که چارچوب هماهنگی گروه های شیعی، کرسی های لازم را برای تشکیل دولت اکثریت سیاسی در اختیار دارند.

آفتاب ایلام، «فاضل جابر»، عضو ائتلاف فتح تأکید کرد: چارچوب هماهنگی گروه های شیعی کرسی های لازم برای تشکیل دولت اکثریت سیاسی را دارند.

فاضل جابر در گفت وگو با بغداد الیوم تصریح کرد: تشکیل دولت اکثریت سیاسی در سایه فضای سیاسی بی ثبات برای هر طرفی اعم از جریان صدر یا هیئت هماهنگی دشوار است.

وی با بیان اینکه چارچوب هماهنگی کرسی های کافی برای تشکیل دولت اکثریت سیاسی را در اختیار دارد، اظهار داشت: اهل سنت و کُردها از هیچ گروهی به ضرر گروه دیگر طرفداری نخواهند کرد.

3 سناریوی قابل پیش بینی چارچوب هماهنگی گروه های سیاسی شیعی عراق کدامند؟

این عضو ائتلاف فتح در پایان گفت: باید در مرحله آتی برای ایجاد زمینه محکم و مشترکات قوی با هدف ازسرگیری گفتگوها با دیگر گروه های سیاسی، میان چارچوب هماهنگی و جریان صدر دیدگاهی واحد شکل گیرد.

«محمد الخالدی» رئیس فراکسیون بیارق الخیر گفت: نود درصد از گروه های سیاسی عراق مخالف نخست وزیری مجدد «مصطفی الکاظمی» هستند.

وی افزود: رایزنی های سیاسی میان ائتلاف های سیاسی، مواضع مهمی را آشکار ساخت از جمله درباره نخست وزیری مجدد الکاظمی. طبق اطلاع ما از پشت پرده این رایزنی ها 90 درصد مخالف نخست وزیری مجدد الکاظمی هستند به ویژه که عملکرد موفق امنیتی، اقتصادی یا سیاسی نداشته است.

مهمترین تصمیمات دو ائتلاف عمده سیاسی سنی

ائتلاف های به رهبری «محمد الحلبوسی» و «خمیس الخنجر» بر سر ورود به گفت وگوهای تشکیل دولت آتی عراق در قالب هیئتی مشترک توافق کردند.

در بیانیه مشترک ائتلاف «تقدم» به رهبری «الحلبوسی» و ائتلاف «عزم» به رهبری الخنجر آمده است: زیر سقف عراق واحد و در سایه تمایل صادقانه به ایجاد کشوری مرفه و شکوفا و دفاع از حقوق مردم مان، نشستی مفصل میان هیئت های ائتلاف تقدم به ریاست الحلبوسی و ائتلاف عزم به ریاست الخنجر در بغداد برگزار شد تا راهکارهای برون رفت عراق از بحران کنونی بر اساس دیدگاهی مشترک بررسی شود.

مهم ترین تصمیمات این نشست، آماده سازی سندی مشترک برای ارائه به شرکای سیاسی است که دربردارنده دیدگاه و ایده ای واحد درباره همکاری و شراکت در تصمیم گیری کشور و حل چندین پرونده راهبردی است.

دو طرف همچنین بر سر تشکیل هیئت مذاکره کننده واحد برای گفتگو با بقیه گروه ها به علاوه تعیین زمانی برای نشست های دوره ای و هفتگی میان دو ائتلاف با هدف بررسی تحولات سیاسی توافق کردند.

ائتلاف تقدم و عزم در پایان بر تشکیل دولتی آتی در سریع ترین زمان ممکن بر اساس قانون اساسی تأکید کردند تا به مطالبات شهروندان جامه عمل بپوشاند و حاکمیت و اقتدار کشور را حفظ کند.

ادامه کشمکش دو حزب عمده کُرد بر سر پست ریاست جمهوری عراق

«انتصار علاوی» نماینده سابق از ادامه کشمکش دو حزب عمده کُرد بر سر پست ریاست جمهوری عراق خبر داد و گفت: حزب بارزانی بر کرسی ریاست جمهوری چنگ خواهد انداخت.

وی اضافه کرد: شانس حزب دموکرات برای تصاحب این پست بسیار زیاد است به ویژه که تعداد کرسی های آنها بیشتر از کرسی های حزب اتحادیه میهنی است ازاین رو شانس آنها بیشتر خواهد بود و «مسعود بارزانی» برای تصاحب این پست از سوی حزب متبوعش خیز برداشته است.

انتهای پیام/نویسنده: سمیه محمدی
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : کشور عراق

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان